Olvass minden nap! Jó, de mikor?

Hasznos tippek, hogy ne mondhasd, hogy nincs rá időd.

Az olvasás a világ egyik legjobb dolga! Nem csak azért, mert izgalmas és új ismeretekre, információkra tehetsz szert, hanem mert kikapcsol, megnyugtat, segít elkalandozni, álmodozni, ráadásul az agynak is kifejezetten jót tesz.

Ennek ellenére nagyon sokan azzal az indokkal nem olvasnak – vagy csak nagyon keveset –, hogy nincs rá idejük. Ez nyilván az élet minden területére ráhúzható kifogás, és ha egyszer összeszámolnánk, hogy mennyi időnk megy el sokkal haszontalanabb dolgokra, akkor nagyon meglepődnénk. Nem véletlenül tartja a mondás, hogy arra van időnk, amire akarjuk, hogy legyen.

Számos felmérés igazolta, hogy már a napi 15 perces olvasás jótékonyan hat az egészségi állapotunkra (is). Az olvasás ugyanis annyi előnnyel jár, hogy akár terápiás tevékenységként is értelmezhetjük.

Növeli az intelligenciát

Minél többet olvasol, annál több dolgot fogsz tudni. Minél többet tanulsz, annál több helyre fogsz eljutni” – fogalmazott találóan az ismert német író, Dr. Seuss.

Nő a szókincsed

Bizony, ez óriási hajtóerő a mai világban, amikor szlengben, rövidítésekben és tőmondatokban beszélgetünk. Sokszor nem is a trend vagy a praktikum miatt, hanem mert egyszerűen nem elég széles a szókincsünk.

Empatikussá tesz

Egy kutatás szerint a szépirodalom különösen képes arra, hogy segítsen olvasóinak megérteni, mit gondolnak az emberek, mások érzelmeiről olvasva. „Mások mentális állapotának megértése olyan fontosságú készség, amely lehetővé teszi az emberi társadalmakra jellemző összetett társadalmi kapcsolatokat” – foglalta össze a tanulmányt jegyző egyik szerző, Emanuele Castano.

Segíti a jobb alvást

A lefekvés előtti olvasás nagymértékben segíti a szervezet lecsendesedését, ellazulását.

Segíthet az Alzheimer-kór elleni küzdelemben

Az olvasás munkára készteti az agyat és ez nagyon hasznos dolog. „Azoknál, akik olvasás, sakk vagy rejtvényfejtés révén használják az agyukat, 2,5-szer kisebb valószínűséggel alakul ki Alzheimer-kór, mint azoknál, akiknél kevesebb stimuláló tevékenységekkel töltik leállásaikat” – fogalmaztak a szakorvosok egy felmérésre hivatkozva a Neurology Juornals című szaklapban.

Arról már nem is beszélve, hogy az olvasás ragályos és jó példát mutat. Ha ugyanis a gyerek(ek) otthon azt látják, hogy a szüleik rendszeresen olvasnak, akkor ezt veszik mintának és számukra is fontos lesz az olvasás.

fotó: Westend61/GettyImages

Mikor olvass?

Tulajdonképpen úgyis kérdezhetnénk, hogy mikor ne? Hiszen egy könyvet bármikor magaddal vihetsz, nem kér enni, ha esetleg nem lesz időd kinyitni, akkor sem fog dráma bekövetkezni. Még csak nagy időzsonglőrnek sem kell lenni ahhoz, hogy napi negyed órát beiktass az életedbe. Aki rendszeresen olvas, az pontosan tudja, hogy egy jó könyv képes annyira magával ragadni, hogy legszívesebben a könyv mellett szinte másra nem is szánna időt. De nyilván a két véglet között van az igazság, ami sokkal egyszerűbb, mint gondolnád!

Tűzz ki reális olvasási célt

A célok kitűzésekor mindig könnyű nagyot álmodni. De maradj a realitás talaján, és ha eddig évente 2-5 könyv volt a teljesítményed, akkor első lépésben csak kicsit emelj a téten. Mondjuk, kalkulálj úgy, hogy napi 10 oldalt illene elolvasnod. Ha úgy vesszük, hogy egy átlagos könyv 300 oldal, akkor napi 10 oldallal simán menni fog a havi egy könyv. Ezzel a matekkal máris 12 könyv lehet az idei adagod. Ugye, hogy nem is tűnik annyira kivitelezhetetlennek?

Csak az a könyv legyen kéznél, amelyiket olvasod

Ha feltornyosulnak az éjjeliszekrényeden a könyvek, akárcsak az íróasztalodon a feladatok, nyomasztóan fognak hatni rád. Ne kötelező, letudandó tevékenységként, hanem örömforrásként éld meg az olvasást. Az sem szerencsés, ha egyszerre több könyvet olvasol párhuzamosan (főleg, ha eddig nem is nagyon olvastál) mert ez több helyre teszi a fókuszt. Ha elkezdtél egy könyvet, akkor azt fejezd be és csak utána kezdj másikba.

Csatlakozz egy könyvklubhoz

Ezzel két legyet is üthetsz egy csapásra, hiszen az olvasás mellett még új ismerősökre, barátokra is szert tehetsz. És nem is gondolnád, hogy mekkora élmény egy történeten keresztül megismerkedni másokkal.

Tervezd át a napi rutinodat

Fogadjunk, hogy miközben azt mondod, hogy szívesen olvasnál, de nincsen rá időd, a közösségi médiára mindig tudsz értékes perceket szánni. Mi lenne, ha mostantól a napot nem az ismerőseid (és az ismeretlenek) lecsekkolásával indítanád, hanem egy jó könyvvel? Hidd el, hogy sokkal hasznosabb tevékenység, mint zsörtölődni azon, hogy ki mit „vetít” magáról. Praktikus, ha az épp aktuális könyvedet mindig magadnál tartod. Hiszen a legprecízebben megtervezett napba is becsúszhatnak üresjáratok, amikor azonnal kéznél lesz az olvasnivaló és észre sem veszed, ha éppen várakoznod kell.

Legyen egy szuper könyvjelződ

Használj olyan könyvjelzőt, ami már önmagában pozitív hatással van rád. Komoly motiváció lehet, ha minden alkalommal a párod vagy valamelyik hozzád közel álló személy fotójával nyílik a könyved. Vagy egy számodra fontos idézettel, esetleg a gyermeked anyák napi rajzával.

Érdekeljen, amit olvasol

Úgy nehéz olvasni, hogy tulajdonképpen se nem érdekel, se nem izgat, amiről a könyv szól. Nem véletlen, hogy már az általános iskolások is igyekeznek megúszni a kötelező olvasmányokat, hiszen azt nem önszántúkból választják. Ahhoz, hogy meglegyen a flow élményed, olyan téma kell, ami érdekes, aktuális vagy fontos számodra. Ne erőltess tudományos könyvet, horrort, sci-fit csak azért, mert esetleg éppen aktuálisan az trendinek számít. Olvasni a magad örömére olvass, és úgy az élmény örökre a tiéd marad!

Forrás: Neurology Journals

Nyitókép: Eva-Katalin/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)