Párkapcsolat a mozivásznon: ilyen hamis képet nyújtanak a rom-comok a szerelemről

A filmekben a szerelem egy varázslatos, könnyen elérhető cél, ahol a konfliktusok gyorsan megoldódnak és a boldog befejezés garantált. De vajon mit tanítanak nekünk ezek a mozik a valódi kapcsolatok működéséről?

A romantikus komédiák világa szinte mindannyiunk számára ismerős: szép helyszínek, bájos karakterek, könnyed humor és persze egy „tökéletes” szerelmi történet. A műfaj azért is olyan népszerű, mert sokan vágyunk arra, hogy ilyen tündérmesébe illő és magától értetődő kapcsolataink legyenek. Ám ez az idealizált kép súlyosan félrevezethet minket: olyan irreális elvárásokat közvetít a szerelemről és a kapcsolati dinamikáról, amelyek a valóságban csalódáshoz és bizonytalansághoz vezethetnek. A romantikus komédiák szerethetőek és szórakoztatóak, de fontos, hogy tudatosan figyeljünk arra, mit üzennek a kapcsolatokról.

A hiányzó kirakódarab

A rom-comok egyik legfontosabb és legtöbbször ismételt üzenete, hogy a „tökéletes” párok léteznek. A filmekben az ideális társ szinte mindent megold: a sors elrendezi, hogy a főhősök egymásra találjanak, és ha netán probléma merülne fel a szeretet erejével, azt is könnyűszerrel leküzdik. Úgy passzolnak össze, mint két puzzle darab. Az az elvárás, hogy létezik „egy tökéletes társ”, veszélyesen torzíthatja a hozzáállásunkat. Hiszen, ha túlzottan ragaszkodunk ehhez a képhez, könnyen azt hihetjük, hogy az első komolyabb probléma felbukkanásakor tovább kell lépnünk, mert az „igazival” minden gond nélkül működne. Pedig egy jó kapcsolatért dolgozni kell, és a hibák, a tanulás és a fejlődés részei ennek az útnak. A kapcsolatokban feszültségek, különbségek és kompromisszumok vannak, de ezeket valahogy lefelejtik a mozivászonról.

A „szerelem első látásra” mítosza vs. valódi kötődés

A romantikus filmekben gyakran látjuk, hogy a szerelem egy pillanat alatt lángra lobban – elég egy pillantás, és a két főhős örökre egymásba szeret. Ez a „szerelem első látásra” toposz kényelmes narratíva, ám a kutatások szerint a valódi, mély érzelmi kötődés fokozatosan épül fel. A gyors, felszínes vonzalom helyett a kapcsolat minőségét az intimitás, az empátia és a kölcsönös megértés adja. A filmekben sugallt „instant” szerelem iránti vágy sokszor csalódáshoz vezethet, hiszen a valóságban idő és közös élmények kellenek egy tartós kötelék kialakításához.

A szerelem mindenre megoldás?

Boldogtalan vagy? Szerelem. Kiégtél a munkádban? Szerelem. Magányos vagy? Naná, hogy szerelem! A filmekben a szerelem a legfontosabb és szinte egyetlen cél, ami minden gondot megold és minden kérdésre választ ad. Az ilyen történetek azt sugallják, hogy ha megtaláljuk a szerelmet, minden egyéb probléma jelentéktelenné válik. A valóságban azonban az egyéni célok, önmegvalósítás és más kapcsolatok – mint a baráti vagy családi viszonyok – ugyanolyan fontosak lehetnek. A romantikus komédiák hajlamosak idealizálni a párkapcsolatokat, ami elterelheti a figyelmet arról, hogy az életben a boldogságot nem egyetlen ember hozza el, hanem sokkal inkább a különböző társas kapcsolatok és az önmagunkkal való harmónia.

Egy nagy gesztus és minden el van felejtve

A romantikus komédiákban a konfliktusok szinte mindig egy „nagy gesztussal” vagy egy megható vallomással oldódnak meg. Bár a romantikus gesztusok valóban részei lehetnek egy kapcsolatnak, a valóságban a problémák megoldása gyakran sokkal nehezebb, és nem mindig elég egy bocsánatkérés vagy egy szép ajándék. A kommunikáció, az egymásra figyelés és a kompromisszumkészség elengedhetetlenek egy hosszú távú, egészséges kapcsolat fenntartásához. A rom-comokban ritkán jelenik meg a mindennapi konfliktuskezelés, ami miatt sokan azt gondolhatják, hogy a komoly problémák varázsütésre oldódnak meg.

Mi van a „boldogan éltek, míg meg nem haltak” után?

Szinte minden rom-com a happy enddel végződik. A főszereplők felhőtlenül élnek, és elérik a „végső” boldogságot. A valóságban azonban a „boldogan éltek, míg meg nem haltak” nem egy pillanatnyi állapot, hanem egy folyamatosan változó dinamikus folyamat. Az élet hozhat nehézségeket, mint anyagi problémák, munkahelyi stressz vagy akár családi gondok, amelyek próbára tehetik a legstabilabb kapcsolatokat is. A filmek boldog végkifejlete félrevezető, mert azt sugallja, hogy ha egyszer megtaláljuk a boldogságot, az már örökké tart, és nincs szükség további erőfeszítésekre.

Nyitókép: Cultura RM Exclusive/Spark Photographic / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)