Perfekcionista vagy? Használd az előnyödre!

Lehet, hogy a környezeted nehezen tolerálja a tökéletességre való törekvésedet, de attól még te kihozhatod a legtöbbet belőle.

Bár a perfekcionizmus alapvetően nem negatív kifejezés, gyakran használják ebben az értelemben. A tökéletességre való folyamatos törekvés, vagy a túlzott elvárások ugyanis mások szemében sokszor tűnhetnek zavarónak, ami miatt gyakran kritizálják az érintett személyeket.

A perfekcionizmus simán lehetne erény is, de amíg ez mások szemében inkább hiba, addig sokszor az érintettek is nehezen tudják értelmezni a saját elvárásaikat. Ráadásul az irreális elvárások egyfajta megfelelési kényszerhez is vezethetnek, pedig valójában könnyedén előnyt is lehetne kovácsolni belőlük!

Katherine Morgan Schafler író és pszichoterapeuta Útmutató azoknak a perfekcionistáknak, akik el akarják veszíteni a kontrollt című könyvében úgy fogalmaz, hogy „Fárasztó megpróbálni valaki olyannak lenni, aki tulajdonképpen nem vagy. De mi van akkor, ha ezt a tulajdonságot inkább pozitívnak és álmaink mozgatórugójának tekintenéd? Amihez nem lemondani kell erről a tulajdonságról, hanem elfogadni, hogy ilyenek vagyunk”.

Mert valójában a perfekcionizmus egyfajta bélyeg is. Ha például valaki a munkahelyén rendszeresen többet akar elérni, képes többet dolgozni egy bizonyos cél érdekében, nemcsak akar, hanem tud is fejlődni, akkor előbb közösítik ki, és sütik rá, hogy túlságosan is hajszolja a sikert, minthogy az eredményesség érdekében mintaként szolgáljon a hozzáállása.

A perfekcionizmus előnyei

Nem biztos, hogy irreálisak az elvárásaid, ha ugyanúgy, ahogy a félkész ételt sem fogyasztod el, a félkész munkát sem tudod befejezettnek tekinteni. Ne hagyd, hogy mások megbélyegzése miatt szenvedj, de az erős és szélsőséges megnyilvánulásoktól is óvakodj, mert azok a mentális egészséget is veszélyeztethetik.

A pszichoterapeuta szerint azonban a perfekcionizmus számos előnnyel is járhat, mint például a nagyobb önbecsülés, erősebb önbizalom, motiváció, pszichológiai jólét. De a stressz tűrő képesség, vagy a stresszes helyzetek kezelési módja is hatékonyabb, mert a tökéletességre törekvők sokkal inkább a megoldásorientált megközelítéseket alkalmazzák egy-egy probléma felmerülése esetén. Nagyobb hatékonysággal képesek együttműködni, és nem a kifogások, hanem az eredmény megtalálására törekszenek. S mivel a konfliktusokat is sokkal jobban kezelik, és talán túlzottan is a megoldást keresik, soha nem generálják feszültséget, sokkal inkább ők az elszenvedői.

fotó: Antonio Guillem/GettyImages

A perfekcionizmus típusai

Klasszikus

Legfőbb jellemzője, hogy kellő rend és megfelelő vízió van a fejében a megalapozott döntés meghozatalához. Megbízható és kiszámítható, semmilyen tekintetben nem szereti a rendetlenséget. Nem próbál elhatárolódni senkitől, bár az őt nem, vagy csak felületesen ismerők számára gőgösnek és megközelíthetetlennek tűnhet. Nagy önfegyelemről, egységes jelenlétről tesz tanúbizonyságot, ezért nehéz elfogadni érzelmi állapotának változásait, hiszen szinte nincsen különbség aközött, hogy éppen lelkes és boldog, vagy dühös és szomorú. Nehezen alkalmazkodik, a spontaneitás és az improvizáció távol áll tőle. Sokszor érzi magát kirekesztettnek, elszigeteltnek, esetleg alulértékeltnek is.

Énközpontú

Az a vágya, hogy mindenki kedvelje őt. Ha bárkivel szemben nehézségei támadnak, azt kudarcnak éli meg. Próbálja titkolni a világ elől a perfekcionizmusát, miközben mindennél fontosabb számára, hogy mások hogyan vélekednek róla. Nagyon ragaszkodó, az interperszonális kapcsolatok elengedhetetlenek az életében. Magával szemben is komoly elvárásokat támaszt, a majdnem jó számára semmiben nem elfogadható.

Halogató

A neve mindent kifejez. Sokszor csalóka, mert derűs, kedves és magabiztos, tele nagyszerű ötletekkel. Azonban soha nem érzi úgy, hogy minden tökéletes lenne a továbblépéshez, mindig a még tökéletesebb forgatókönyvre vár. Saját bénultságának igazolása érdekében mindig külső tényezőket hibáztat, minden csúszásért, vagy felmerülő problémáért magán kívül bárki lehet a felelős.

Kaotikus 

A kaotikus perfekcionista minden kezdésénél rendkívül motivált, óriási elánnal vág bele a legképtelenebb dolgokba is, de csak nehezen, vagy egyáltalán nem tudja fenntartani hosszútávon az érdeklődését. Ez alól csak akkor van kivétel, ha a folyamat a kezdetektől a végéig ugyanolyan energikus és/vagy izgalmas.

Mivel tudsz lazítani a tökéletességen?

A perfekcionizmus erős energia, ezért is tudunk tőle nehezen szabadulni. De nem is kell feltétlenül szabadulni, érdemesebb inkább egyfajta szupererőként tekinteni rá. Viszont azzal is fontos tisztában lenni, hogy nem lehet elvárni mindenkitől ugyanazt a mércét, mint amit saját magunkkal szemben támasztunk. „Az agyunk szereti az egyszerűséget, ezért ragaszkodunk ahhoz, amit tudunk, még akkor is, ha az káros. Az ismert rossz vonzóbb az agy számára, mint a bizonyosság hiánya” – mondja a terapeuta. Kezdetnek elég, ha elengeded az azonnali kielégülést, amely az ismert rosszhoz kapcsolódik”.

  • Ne hibáztasd magad, mert az rengeteg energiát emészt fel.
  • Törekedj arra, hogy jól csináld a dolgokat, de közben ne válj a magad ellenségévé!
  • Ne büntesd se magad, se másokat, ha valami nem úgy sikerül, ahogy azt elképzelted.
  • Keress magadnak örömforrásokat, ne a teljesítményed legyen a saját mércéd.
  • Örülj az útnak is, ne csak a végállomás lebegjen mindig a szemed előtt.

Forrás: telva.com

Nyitókép: filadendron/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)