Picasso előtt tiszteleg a világ: programok és kiállítások a világ nagyvárosaiban

Az 50 éve elhunyt képzőművész zsenit ünnepli a világ.

A Malagában született ikonikus művészt senkinek nem kell bemutatni. Nevét nemcsak a képzőművészet vagy a kultúra rajongói ismerik, Picasso, már élete során legendává vált. Kalandokkal teli életútja rögtön a születésekor izgalmasan kezdődött: miután hosszú perceken át semmilyen életjelet nem adott, a bába halottnak nyilvánította. Valószínű, hogy az elszántságát már innentől fogva hozta magával, még úgy is, hogy a születéskor kialakult oxigénhiány miatt egész életében tanulási nehézségekkel küszködött. A legalapvetőbb matematikai ismereteket soha nem volt képes elsajátítani, de ha ceruzát vett a kezébe, azzal órákig elszórakoztatta magát. Az iskolás évei is nehézkesen teltek, s mivel pontosan érzékelte, hogy mennyivel elmaradottabb a korosztályánál, pszichés alapon számos betegség is nehezítette a mindennapjait.

Egy zseni születik

Édesapja kezdte tanítani, rajzolni, festeni, és korán megmutatkozott, hogy mekkora tehetsége van az alkotáshoz. „Amikor gyerek voltam, anyám azt mondta nekem: „ha katona leszel, tábornok leszel. ha szerzetes leszel, akkor a pápa leszel”. Ehelyett festő lettem, és én lettem Picasso” – fogalmazott a művész, hogy viszonyult hozzá a családja. Picasso 14 éves volt, amikor a család Barcelonába költözött, ahol korkedvezménnyel járhatott a Képzőművészeti iskolába. Pár évvel később szakított a klasszikus módszerekkel és saját stílusán kísérletezett, amelyet egész életében folyamatosan formált és alakított. Alkotásai során mindig a változatosságot, a sokszínűséget helyezte előtérbe, semmilyen kategóriába nem hagyta magát besorolni. Formabontó és semmivel össze nem téveszthető stílusa a védjegyévé is vált.

Idén júniusban kezdődött az a megemlékezés sorozat, amely a zseniális művész halálának 50. évfordulója kapcsán tiszteleg Picasso előtt. Az emlékév ünnepélyes madridi megnyitóján ismertetett program szerint Spanyolországban 16, Franciaországban 12, az Egyesült Államokban 7 tárlatot szentelnek a világhírű művész munkásságának. Emellett Németország, Svájc, Monaco, Belgium és Románia is csatlakozik a rendezvények sorához. A kiállításokra a Picasso család kétszáz alkotást kölcsönöz személyes gyűjteményéből, amelyet a művész unokája, Bernard Ruiz-Picasso vezette párizsi Picasso múzeum és alapítvány további 600 kölcsönadott műtárggyal egészít ki.

Picasso emlékév

Az emlékév első tárlata szeptember végén nyílt meg a madridi Fundación Mapfre kiállítóteremben, ahol a Julio González spanyol szobrász és Picasso közötti szakmai kapcsolatot, egymásra gyakorolt hatásukat vizsgálja. Októberben a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeum Picasso és a francia divattervező, Coco Chanel együttműködését mutatja be a színház és a balett világában díszlet-, valamint jelmeztervezőként. A Prado Múzeumban a Picasso és El Greco című, novemberben nyíló kiállítás arra kíván rávilágítani, hogy a spanyol manierizmus legnagyobb mestere, El Greco művészete milyen szerepet játszott Pablo Picasso kubizmusának létrejöttében. A Zsófia királyné Múzeum 2023 áprilisban nyíló tárlatán pedig az 1906-os évre koncentrál: “A nagy átalakulás” címmel rendezett kiállításon a művész első kubista próbálkozásai lesznek láthatók.

Picasso életével számos könyv és film is foglalkozott. Aki nemcsak a műveire, hanem a sablonosnak egyáltalán nem nevezhető életére is kíváncsi, annak a Picasso élete és a Túlélni Picassót című filmeket érdemes megnéznie. A National Geographic pedig Géniusz címmel készíttet filmet a művészről, amelyben Picassót Antonio Banderas alakítja. „Picasso sok évvel ezelőtt, a fiatalkoromban is fontos személyiség volt számomra. Olyan hatalmas és fényes Nap volt, amit a legnagyobb ernyővel sem lehetett elhalványítani” – nyilatkozta a filmszerep kapcsán Picassóról, a szintén Malagán született Banderas.

Forrás: magicasruinas.com
Nyitókép: Tony Vaccaro/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)