Pletykalap azért van, mert olvassák! A bulvárról, kritikusan

Sokkoló hírek, feltűnő szalagcímek és féligazságokon alapuló pletykák - valóban ebből áll egy jól menő bulvárlap?

Néhány héttel ezelőtt egy cikk kedvéért kipróbáltam négy híres ember reggeli rutinját. Az egyik napon az volt a feladatom, hogy a napi hírekről ne online, hanem a nyomtatott sajtóból értesüljek. Amikor megálltam egy újságos standnál csak úgy káprázott a szemem, miközben a bulvárlapok címlapjait nézegettem. A központi helyeken a legismertebb pletykalapok kaptak helyet, amelyeken az ‚‚Összeroppantotta az egész családot a csóti halálos baleset’’, a ‚‚Belehalt a vírus okozta betegségbe az egyik vuhani kórház igazgatója’’ és a ‚‚Kiszel Tünde bekeményített: Így fest dominaként a naptárdíva’’ címekkel találkoztam.

Mindent az olvasókért

A hatásvadász címek egyáltalán nem döbbentettek meg, hiszen ezek már régóta a kultúránk részei. Elég csak visszagondolni a 20. század nyomtatott sajtóját értékesítő rikkancsokra. Bár ezekben a lapokban még valódi híreket olvashattak az emberek, a rikkancsok ‚‚Szenzáció! Gyilkosság… Tragédia…’’, és ehhez hasonló kiáltásai keltették fel a járókelők figyelmét. Napjainkra a bulvársajtóban a hangzatos címek alatt hírességek, celebritások napi ügyes-bajos dolgairól olvashatunk, jobb esetben igaz, rosszabb esetben csak félig igaz információkat. A lapok népszerűsége azonban töretlen.

A pletykalap nem a magyar sajtó találmánya. A hazai kiadók külföldi mintára alapították meg a 90-es években az első bulvár magazint, majd itthon is virágzásnak indult a műfaj. A trendek szerint azóta is a bulvármédia legfőbb szabálya: ha az illető híres, mindent tudnunk kell róla! A tapintatlan hozzáállás vagy a vájkálás a műfajnak abszolút sajátja. A bulvársajtó felemelkedéséből és előretöréséből könnyedén arra következtethetünk, hogy az átlagembert nem érdekli más, csak a szenzáció, a botrány, a tragédiák és a különféle szörnyűségek. És, ami a rossz hír, nagyon úgy tűnik, hogy ebben a műfajban nincs határ. Persze a pletykalapoknak sincs könnyű dolguk – az olvasók ingerküszöbe ugyanis úgy látszik, egyre magasabban van, ezért kénytelenek előállni az egyre drámaibb címekkel és témákkal, legalábbis akkor, ha nem akarnak lemaradni a konkurenciától. Hiszen az ‚‚unalmas bulvárújság’’ nem létező fogalom.

DÖBBENETES DRÁMA! Ezt el kell olvasnod!

Bár a bulvárújságok tematikájában a hétköznapi hősök és tragédiák is helyet kapnak, mégis a celebek és közéleti szereplők magánélete váltja ki az olvasókból a legnagyobb érdeklődést. A magyar bulvársajtó történetének egyik legvitatottabb fejezete kétségtelenül az egykori kaposvári pultoslányhoz, Párkányi Évához és az ő történetéhez köthető. Ha nem lenne ismerős a név, akkor hadd mutassam be őt úgy, mint a legelső Big Brother-valóságshow győztesét, BB Évit. A bulvárlapok éveken keresztül lelkesen tudósítottak a fiatal lány minden ballépéséről, szerelmi csalódásáról és arról, hogyan nem tudta feldolgozni a hirtelen jött sikert. BB Évi rendszeresen feltűnt a legismertebb lapok címlapján, de sajnos nem a sikereivel vívta ki a sajtó figyelmét: többször kezelték a pszichiátrián és számos cikk született arról is, hogy két gyermekét nem ő neveli. A pletykalapok pedig kapva-kaptak minden olyan alkalmon, amikor szenzációs hírt hozhattak le – így születhetett meg például a ‚‚BB Évi leszedálva bámulja az üres falakat a zárt osztályon’’ címmel ellátott cikk is.

A sikersztorik sem ússzák meg

Persze, sokakban felmerülhet, ‚‚önszántából jelentkezett a műsorba, ő akarta az egészet’’. És ezzel akár mentesíthetnénk is a bulvárlapokat, de ne felejtsük el, hogy Párkányi Éva egy huszonéves vidéki lány volt, aki csak ki akart törni a szegénységből, ezért szerencsét próbált egy reality showban. A Big Brother itthon ráadásul az első ilyen jellegű műsor volt – tehát a lánynak fogalma sem volt arról, mi vár rá a forgatások alatt és után. Nem ő volt az egyetlen, akit pellengérre állítottak vagy, akinek a nevével és féligazságokkal próbálták feljebb tornászni az eladásokat. Nemrég Puskás Peti egy Instagram posztjába futottunk bele. Az énekes korábbi nyilatkozataiból ollózott össze az egyik hazai lap egy anyagot, ami kifejezetten etikátlan húzás volt.

https://www.instagram.com/p/B9GvUPrgBNj/

Az említett kreált cikkben az énekes szerelmi és szexuális életét vették górcső alá, felsorolták régi kalandjait és sorra vették az összes korábbi kapcsolatát is. Mivel a frontember nem egyezett bele a cikk megjelenésébe, nem egyeztettek vele annak tartalmáról, a lap kénytelen számolni a következményekkel.

A hírhedt brit sajtó

Az, hogy a bulvárlapok írói egyre messzebbre mennek, mint már említettem, nem a véletlen műve. Az emberek ingerküszöbe egyre magasabban van, ezért kénytelenek egyre forróbb pletykákkal jelentkezni. Akármennyire hihetetlen, a legdurvább hazai példák meg sem közelítik az angol sajtó brutalitását. A brit tabloidok kegyetlensége nemrég egy ismert műsorvezető életébe került. A szigetország egyik kedvelt közszereplője, Caroline Flack élete néhány hónap alatt változott pokollá. Karrierje szépen ívelt felfelé, amíg 2019 végén az újságok címlapjára nem került a hírrel, miszerint összetűzésbe keveredett barátjával. A dulakodás helyszínén készült képek azonnal bejárták a sajtót, és az esetből rendőrségi ügy lett. Már ez hatalmas trauma volt a műsorvezető életében, de ez sem zavarta a brit sajtót – mindenhova követték Flack-et, karikatúrákat készítettek róla, és az évekkel korábbi ügyeit is újra felhozták. A tabloidok könyörtelenségének végül a 40 éves híresség lett az áldozata, aki februárban kioltotta saját életét. 

Sajnos nem ez volt az első alkalom, hogy az angol sajtó brutalitása emberáldozatokat követelt. A 90-es években Diana hercegnő  állt folyamatosan a sajtó kereszttüzében és a média a halálos balesetében is közrejátszott. Lady D 1993. december 3-án jelentette be, hogy visszavonul a nyilvánosság elől, ám ez a lesifotósokat kicsit sem zavarta és továbbra is mindenhol a nyomában jártak. Azon az augusztusi estén is a paparazzik elől menekült, ami végül a halálos balesethez vezetett. Nem véletlen, hogy Harry és Meghan idén úgy döntött, hogy a királyi családtól függetlenül szeretnének tovább élni. Többek között azért, mert úgy érezték, most Meghan került a kegyetlen paparazzik céltáblájára. A napokban Meghan a People Magazine-nak mesélt arról, milyen elképzelhetetlen megpróbáltatásokon kellett keresztülmennie a sajtó miatt. ‚‚Tényleg megpróbáltam megtanulni, hogyan ne mutassam ki az érzelmeimet, amikor valami nem tetszik. De azt gondolom, ez hosszú távon nagyon ártalmas. Nem elég túlélni valamit, nem ez az élet értelme. Boldognak kell lennünk.’’ mondta Meghan. Ez a döntés és a szavai vajon rádöbbentik a bulvárlapokat arra, hogy változtatni kellene a módszereiken? Persze, amíg az eladások száma nem esik vissza, addig valószínűleg kicsit sem érdekli őket, milyen módszereket alkalmaznak. Kerül, amibe kerül.

Nyitókép: Sean Gladwell/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: