Velence kedd óta víz alatt van. Szerdán a vízszint elérte a 187 centiméteres magasságot. A katasztrófa hátterében kétségtelenül a klímaválság áll, amit az olasz döntéshozók közül többen még mindig kétkedéssel fogadnak.
A vészhelyzet olyannyira nagy, hogy a Szent Márk-bazilika helyrehozhatatlan károkat szenvedett. Ráadásul több nevezetesség is kigyulladt a víz okozta zárlat következtében, hiszen már kedd óta hömpölyög a sós víz az egész városban. Velence egyébként 10 millió vörösfenyőből készült cölöpön nyugszik, amelyek akár nyolc méter mélységig is lenyúlnak, és a tengerfenék agyagos rétegeibe ágyazódva tartják a várost. Persze a klímaválság okozta vízszintemelkedés ellen nem védenek. Arra megoldásként a Mose-mobil zsiliprendszert tervezték 15 évvel ezelőtt, és, amit persze óriási korrupciós botrányok öveznek. A zsilip még nem áll készen a működésre, annak ellenére, hogy eddig 7 milliárd eurót költöttek rá.
Luigi Brugnaro polgármester katasztrófa sújtotta övezetnek nyilvánítaná Velencét és környékét, mivel a vízszint 20 centivel magasabb, mint a kritikus pont. A polgármester szerint a város nemzetközi hírneve forog kockán, ha a római kormány nem tesz lépéseket. A helyzet pedig állítólag csak rosszabbodni fog, ugyanis a meteorológusok még több esőt jósolnak az elkövetkező napokra.
Vannak, akiket nem zavar a víz, és békésen ücsörögnek a téren álló asztaloknál
Szűk utcácskákon hömpölyög a sós víz, meg egy csónak
Turisták sikoltoznak, szigorúan Lousi Vuittonnal a kézben
Ha a térdig érő csizma otthon marad…
Rögtönzött mini hidakon juthatunk A-ból B-be
Nyitókép: Barcroft Media/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Vége a jó világnak: dolce vita ide vagy oda, tilos a Spanyol lépcsőn ücsörögni Rómában
- Olaszország, ahogy még nem láttad
- Péntek este eldöntöttem, szombat hajnalban gépre szálltam -11 óra Milánóban