El tudtok képzelni 3.5 millió embert egy helyen, egyetlen koncert apropóján összegyűlve? Vagy másfél milliós tömeget egy reptéren? Ha nem, cikkünkben most megmutatjuk, hogy néztek ki minden idők legnagyobb koncertjei.
Néha úgy tűnik, mintha milliók zsúfolódnának be a különböző koncerthelyszínekre és fesztiválok területeire, hogy láthassák a világ legnagyobb művészeit. Bár egyetlen jegyes rendezvény sem érte még el a milliós látogatószámot – George Strait nemrégiben megdöntötte az amerikai rekordot, amikor 2024. június 15-én a Texas A&M Kyle Field stadionjában 110 905 rajongó előtt lépett fel –, számos ingyenes koncert büszkélkedhet hihetetlen számokkal. Most megmutatjuk a valaha volt tíz legnagyobb látogatottságú koncertet.
Rod Stewart – 3,5 millió résztvevő (1994)
1994. december 31-én Rod Stewart csinált órási bulit a riói Copacabana Beachen. A négy kilométeres partszakaszon egyes becslések szerint körülbelül 3,5 millió ember hallgatta a sztár slágereit, bár néhány forrás azt is megkockáztatta, hogy akár 4.2 millióan is részt vettek az eseményen. Bár sokan talán csak a szilveszteri tűzijáték miatt jelentek meg ott, nem pedig Stewartra voltak kíváncsiak, a koncert így is bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, mint a valaha volt legnagyobb részvétellel bíró koncert.
Jean-Michel Jarre – 3.5 millió résztvevő (1997)
Szintén hasonló mértékű embertömeget mozgatott meg a francia Jean-Michael Jarre, aki 1997-ben Moszkva fennállásának 850. évfordulója apropóján kapott meghívást az orosz fővárosba. A Moszkvai Állami Egyetemen 1997. szeptember 6-án megrendezett eseményre tekintélyes számú, 500 ezer jegyet értékesítettek, de akik nem jutottak belépőhöz, a környező dombokról figyelték az előadást, így a becslések szerint a résztvevők száma itt is elérte a 3,5 milliót. „Ez volt életem legcsodálatosabb pillanata” – mondta az előadó egy 1998-as interjúban. Jarre egyébként korábban is több milliós tömegeket vonzott. 1979-ben Párizsban 1,5 millióan, 1990-ben 2,5 millióan, 1995-ben pedig 1 millióan látták előadását, ahogy 1998-ban Houston belvárosában is 1,5 millió ember gyűlt össze a város 150. és a NASA 25. évfordulója alkalmából.
Jorge Ben Jor – 3 millió résztvevő (1993)
Pontosan egy évvel Rod Stewart rekorddöntő szilveszteri koncertje előtt Jorge Ben Jor brazil zenész lépett fel ugyanott, aki szintén körülbelül 3 millió embert vonzott a partra. Ugyan itthon kevésbé cseng ismerősen a zenész neve, de mivel Dél-Amerikában igazi szupersztár, senkit nem lephetett meg, hogy ilyen tömeget mozgatott meg. (Az eseményről sajnos nem találtunk elérhető felvételt.)
Monsters of Rock – 1.6 millió részvevő (1991)
1991. szeptember 28-án a legendás Monsters of Rock fesztivál Moszkva városát vette be. A fellépők közt olyan ikonikus bandák nevei jelentek meg, mint az AC/DC, Pantera, Metallica, The Black Crowes és az orosz E.S.T. együttes. Az eseménynek ideiglenes otthont adó Tushino repülőtéren állítólag egy gombostűt sem lehetett akkor leejteni, ugyanis körülbelül 1.6 millió ember látogatott oda. „Ez a Metallica történetének legszürreálisabb és legkülönlegesebb felvételei közé tartozik” – mondta a zenekar dobosa, Lars Ulrich Conan O’Brien 2023-as podcastjában. A Metallica ezen koncertjének megtekintését egyébként teljes egészében ajánlom, mert egyszerűen hihetetlen az egész. Pedig megtörtént.
Madonna – 1.6 millió résztvevő (2024)
Egyszerűen nem hittem a szememnek, amikor Madonna idei Copacana Beachen való fellépéséről készült videókat néztem. A drónfelvételeken ugyanis olyan embertömeg volt látható, amit mindaddig nemhogy nem tudtam, de nem is akartam elképzelni. A becslések szerint május 4-én 1.6 millió ember hallgatta a Like a Player és a Vogue című slágerek, néhány rajongó pedig nem is a partról, hanem a tengeren sorakozó hajókról követte az előadást. A koncert egyébként Rio városának 20 millió reálba (3,9 millió USD) került, melyre magánszponzorok is jelentős összegeket áldoztak. Azonban igazán megérte, hiszen annak sokszorosát, nem kevesebb mint 300 millió reált (57 millió USD) hozott a város konyhájára.
Live 8 – 1.5 millió résztvevő (2005)
A Live 8 egy jótékonysági koncertsorozat volt, amelyet világszerte 2005. július 2-án rendeztek meg. Bár az esemény a Live Aid (egy 1985. július 13-án megszervezett monumentális szuperkoncert, célja az afrikai, etiópiai éhezők megsegítése volt) 20. évfordulóján zajlott, és annak nevét idézte, Bob Geldof – aki mindkét esemény szervezésében részt vett – hangsúlyozta, hogy ez „nem a Live Aid 2”. Az Egyesült Államokban a koncert a Philadelphia Művészeti Múzeum előtt került megrendezésre, ahol a Benjamin Franklin Parkway mentén sorakoztak fel az emberek, hogy láthassák többek közt a Linkin Park, Kanye West és Stevie Wonder előadásait. A résztvevők számának becslése igen eltérő, egyes források néhány százezer főt említenek, míg mások szerint az összlétszám közelebb volt a 1.5 millióhoz.
The Rolling Stones – 1.5 millió résztvevő (2006)
Amikor a The Rolling Stones 2006. február 18-án, az óriási sikerű Bigger Bang turné részeként a Copacabana Beach homokos tengerpartjára lépett, a riói tisztviselők akkora tömegre számítottak, hogy több mint 10 000 rendőrt, tűzoltót és egészségügyi dolgozót állítottak készenlétbe. Megérzéseik pedig helyesek is voltak, hiszen az esemény ugyan mindeféle fennakadás nélkül lezajlott, azonban mégis 1.5 millió embert kellett koordinálni a helyszínen.
Paz Sin Fronteras – 1.1 millió résztvevő (2009)
A kolumbiai rocksztár, Juanes által alapított és vezetett második Paz Sin Fronteras koncert több mint 1.1 millió fős tömeget vonzott Havannába. A 2009. szeptember 20-án tartott eseményt néhányan azért bírálták, mert a Fidel Castro-rezsimet támogatta, de Juanes ragaszkodott ahhoz, hogy az politikamentes, és kizárólag a nemzetek közötti béke előmozdítását szolgálta. Éppen ezért az előadók Puerto Ricóból, Kolumbiából, Kubából, Ecuadorból, Venezuelából, Spanyolországból és Olaszországból érkeztek.
The Beach Boys – 1 millió résztvevő (1985)
A Beach Boys 1 milliós közönség előtt léphetett fel az 1985-ös július 4-i ünnepség alkalmából a Philadelphia Művészeti Múzeum előtt. De nem elégedtek meg azzal, hogy csak egy helyen ünneplik a Függetlenség Napját, így még aznap dupláztak a washingtoni Nation Mallon is, ahol szintén népes, 750.000-es tömeg volt rájuk kíváncsi. Ez utóbbi egyébként azért volt fontos számukra, mert az együttes 1980 óta minden évben fellépett ott. Egyetlen kivével volt, amikor 1983-ban James Watt belügyminiszter megtiltotta nekik azt, mivel úgy vélte, hogy italozókat és droghasználókat vonzanak. Azonban Amerika többi része, köztük Ronald Reagan elnök sem értett egyet Wattal, és a Beach Boys már a következő esztendőben visszatérhetett Washingtonba.
The Black Eyed Peas – 1 millió résztvevő (2006)
Életemben nem gondoltam volna, hogy a The Black Eyes Peas valaha is képes volt egymillió embert megmozgatni, de tévedtem. 2006. december 31-én ugyanis pont ennyien voltak rájuk kíváncsiak az Ipanema Beachen. Bár esett az eső és nem volt tűzijáték, a közönség így is elégedetten ünnepelte az újévet, miközben a Where Is the Love? és a Pump It című slágereket énekelték együtt a 2000-es évek meghatározó együttesével.
Nyitókép: Getty Images
Forrás: Mental Floss
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- A The Offspring új lemezéért és Lady Gaga legfrissebb dalálért is odavoltunk: októberi kedvenceink
- Dalok a múltból: slágerek, amiket filmek és sorozatok tettek újra híressé
- Sztorik és slágerek: amikor az élet írja a dalokat