Rossz anya vagyok, ha nem érzem szülés után egyből a feltétel nélküli szeretetet?

Sok anya meglepődve tapasztalja, hogy a szeretet és a kötődés gyakran nem azonnal jelenik meg a szülés után. Ez egy ijesztő, de teljesen természetes jelenség, amelyet a mai napig tabuként kezelünk.

A „rossz anyaság” vagy a közösségi médiában elterjedt „szaranya” kifejezés gyakran olyan nők által használt önmeghatározás, akik valójában nagyon távol állnak ettől a negatív megítéléstől. Ezek a nők egyszerűen szembesülnek az anyaság összetettségével és nehézségeivel, és felismerik azt, hogy anyának lenni nem egyenlő a reklámokból ismert csillámporral teleszórt tévképzettel. Az anyaság olykor rendkívül nehéz pillanatokkal jár. Ilyenkor megkérdőjelezzük saját képességeinket és alkalmasságunkat. Azonban ezek a kételyek nem a rossz anyaság jelei, hanem pont ellenkezőleg, annak az elkötelezettségnek és szeretetnek a bizonyítékai, amit a nők a gyerekeik iránt éreznek. Nem leszel szaranya azért, mert elfáradsz, azért, mert rákiabálsz a gyerekedre. Sőt, még akkor sem, ha a szülőszoba mámoros légkörében nem érzed egyből azt a mindent elsöprő szeretetet és kötődést, amit korábban elképzeltél.

Az anyai szeretet idealizált képe

Amikor világra jön egy újszülött, akkor a társadalom elvárása szerint az anyáknak azonnal érezniük kell a soha nem múló szeretetet gyermekeik iránt. Csak sokszor a kontextust felejtjük el: mi van akkor, ha egy rendkívül nehéz terhesség és traumatikus szülés után az egyetlen vágyunk néhány röpke óra pihenés? Rossz anyák lennénk emiatt? A természet 9 hónapot kínál arra, hogy ráhangolódjunk a szülőségre, de az anyai szeretet és kötődés egyedülálló és személyes élmény, amely minden nőnél másképp alakul ki. Van, akinél gyorsan, már az első terhességi tesztnél, másnál pedig csak jóval később.

Egyik sem rosszabb vagy jobb, mint a másik, egyszerűen csak az anyává válás komplex és változó természetét mutatja mindez. Éppen ezért itt az ideje, hogy elfelejtsük azt a túlidealizált képet, hogy a szülés utáni pillanatok a legboldogabbak és legmeghittebbek egy nő életében. Ezzel rengeteg szorongástól és bűntudattól kímélhetnénk meg a leendő anyukákat, hiszen tisztában lennének már jó előre azzal, hogy bármit is éreznek, az helyénvaló és természetes.

A valódi kötődés nem egy pillanat műve

A kötődés egyre népszerűbb téma, de éppen emiatt sok a félreértés is vele kapcsolatban, főleg az anya-gyerek kontextusban.  Hajlamosak vagyunk úgy gondolni rá, mint valamiféle láthatatlan kötelékre, ami „csak úgy” megtörténik. Az igazság az, hogy a kötődés egy természetes, de fokozatosan kibontakozó folyamat, amely időt és türelmet igényel. Az anyai érzelmek kialakulása sok tényezőtől függ, beleértve a szülés utáni fizikai és érzelmi állapotot, valamint a szülés körülményeit. Ahogy az anyák megismerik gyermeküket és megtapasztalják a közös pillanatokat, az érzelmi kapcsolat fokozatosan elmélyül. Az újszülött gondozása során szerzett tapasztalatok és az apró sikerek, mint egy első mosoly vagy a baba megnyugtatása, mind hozzájárulnak a kötődés kialakulásához. Tehát a cselekedeteink, reakcióink alapozzák meg a jó kötődést, és még véletlenül sem hullik mindez a semmiből az ölünkbe.

Egyedül a változás állandó

A szülés utáni időszak egy érzelmileg megterhelő és hullámzó időszak lehet, ami nem mindig a boldogság és öröm ideje. Az anyák jelentős része tapasztalhat szülés utáni depressziót vagy szorongást, amely nagymértékben befolyásolhatja a kötődés kialakulását. A hormonális változások, a fizikai fáradtság és a szülés traumája mind hozzájárulhatnak ezekhez az érzésekhez. A szülés utáni depresszió gyakran aláássa az anya önbizalmát és képességét arra, hogy érzelmileg kapcsolódjon a babájához. Ezek az érzések aztán idővel enyhülnek, de fontos, hogy ebben az időszakban támogatást és megértést kapj.

Ha nehézségeid vannak az érzelmi kötődés kialakításában, fontos, hogy beszélj erről valakivel, aki megért és támogat. Ez lehet egy barát, családtag vagy szakember, mint egy pszichológus vagy szülés utáni tanácsadó. Az érzelmeidről való beszélgetés segíthet megérteni és feldolgozni azokat, valamint erősítheti a kapcsolatot gyermekeddel. A legfontosabb viszont az, hogy tudd, nincs egyetlen „helyes” módja az anyaságnak. Az érzelmi kötődés fokozatos kialakulása és a feltétel nélküli szeretet idővel érkezik, ahogy az anyák és babáik együtt fedezik fel ezt az új világot. Az apró gondoskodó cselekedetek, az odafigyelés és a törődés mind annak a jelei, hogy szereted a gyermekedet. A többi pedig jön magától, csak adj időt magatoknak.

Nyitókép: d3sign / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)