3 dolog, amiről nem is hinnéd, de rossz leheletet okozhatnak

Ha a rendszeres és nagyon alapos fogmosás ellenére is rossz a leheleted, valószínű, hogy máshol kell keresni a kiváltó okot, ami könnyen lehet például a szezonális allergia is. Hogy mégis hogyan? Mindjárt elmagyarázzuk.

Ha a rossz lehelet okai jönnek szóba bármelyik családtagoddal vagy barátoddal, szinte biztos, hogy mindenki arra gondolna először, hogy a probléma a fogaknál vagy az aktuális menüben keresendő (a fokhagymás pirítós és társai, ugye), esetleg egyből a refluxot említenék. De a szakemberek szerint egyáltalán nem biztos, hogy ezek az (amúgy gyakori) okok állnak a háttérben. Előfordul ugyanis, hogy a gond a torkunkban van.

Megfázás vagy légúti fertőzés a rossz lehelet okai közt

A megfázással, felső légúti fertőzéssel (például influenzával) vagy torokgyulladással járó fokozott váladék keveredik a torkodban lévő normál baktériumok egy részével, ami rossz szájszagot eredményezhet, a bedugult orr pedig rátehet egy lapáttal a problémára. „Amikor bedugul az orrunk, a levegő nem tudja a megszokott módon átjárni, ami kiszáríthatja a nyálat és a váladékot az orrban és a torokban, és hozzájárulhat a rossz szájszag kialakulásához” –  mondta a Wellandgood.com-nak Dr. Jason Abramowitz fül-orr-gégész. Majd hozzátette: a dugulás arra kényszeríthet, hogy a szádon keresztül lélegezz, ami szájszárazsághoz vezethet.

A megoldás? Ha torokgyulladás vagy más légúti fertőzés áll a rossz lehelet mögött, a jó hír, hogy a dolog el fog múlni, amint meggyógyulsz. Hogy ezt megsürgesd, az orvosok sok folyadékot és tengervizes orrspray-t javasolnak, amikkel a szövetek hidratálását is elősegítheted.

2. Szezonális allergiát is kísérhet kellemetlen szájszag

A szezonális allergia is okozhat a megfázáshoz nagyon hasonló tüneteket, beleértve a torkodban lévő rengeteg nyálkát, az orrdugulást és az ennek következtében kialakuló szájszárazságot. Alapvetően ugyanolyan valószínű, hogy kellemetlen szagúvá válhat a leheled, mondja Dr. Abramowitz. A megoldás itt is nagyon hasonló, mint a megfázás vagy más felső légúti fertőzés esetén: öblítsd át vagy hidratáld tengervizes orrspray-vel az orrjáratokat, és igyál sok folyadékot, hogy segíthesd a váladék elvékonyodását és a könnyebb légzést.

3. Mandulakövek is lehetnek a rossz lehelet okai

A mandulakövek apró, kőszerű csomók, amelyek a mandulamirigyekben alakulnak ki. Ezek – és itt jönnek a nem túl gusztusos részletek – gyakran ásványi anyagokból, például kalciumból, ételmaradékból és baktériumokból állnak, a Cleveland Clinic szerint. Amellett, hogy ezek nyilván kellemetlenül hangoznak, még rossz leheletet is okozhatnak. Mert, mint Dr. Abramowitz is kiemelte, az ételmaradék darabkáinak a baktériumokkal együtt elég kellemetlen aromája lehet.

A megoldás? A mandulakövektől sokszor meg lehet szabadulni sós vízzel való gargalizálással, a manduláid vízzel való permetezésével (a torkod hátsó részén láthatod majd őket – kis fehér rögöcskéket keress), vagy akár néhány erős köhögéssel. Ha nem sikerül, kivárhatod, hogy maguktól elmúljanak, vagy felkeresheted a háziorvosodat.

Amikor komolyabb dolog áll a rossz lehelet mögött

Talán már tényleg mindenre gondoltál, de a szájszag még mindig nem múlt el. A krónikus rossz lehelet mögött sajnos akár komolyabb betegség is állhat, mint a diabétesz, máj- vagy vesebetegség, illetve a Sjögren-szindróma nevű autoimmun betegség. Ezeknek általában több más tünete is van, a rossz lehelet csak az egyik. De még mielőtt megijesztenénk, abba is hagyjuk a felsorolást, mert nem az elrettentés a célunk. Csak azt szeretnénk, ha a jó ideje tartó szájszagot nem vennéd félvállról, és megkérdeznéd a háziorvosodat vagy egy fül-orr-gégészt a lehetséges okokról és megoldásokról.

Forrás: wellandgood.com
Fotó: Tanja Ivanova/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)