A sort és a rövidnadrág nem egyenlő egymással: nem mindegy, hogy milyen hosszt és fazont választasz a munkához.
Pár hete a Balaton jártunk hétvégén, és beültünk egy étterembe. Már ez sem volt egyszerű, mert több vendéglátóegység is zárva volt munkaerőhiány miatt, de ez a cikk most nem erről szól. Szóval az étterem, amit végül nyitva találtunk, az nem vízparti, hanem az egyik jónevű községnek a központjában található. Egész évben működnek, nem szezonálisak, a személyzet sem idénymunkát végez. Emiatt volt számomra meglepő, amikor a felszolgálólány olyan mini sortban állt meg az asztalunknál, hogy ha nagyon megfigyelem, azt is láthattam volna, rendesen van-e gyantázva a bikinivonala.
A munkához illik felöltözni
Nem vagyok sem prűd, sem konzervatív, és nem is a korom az, ami ettől visszatartana, húszévesen sem mentem volna soha így dolgozni. Ez a 25 év körüli lány nem beugrott valaki helyett, hanem ott dolgozik, ezért kapja a fizetését. Nyilván egy balatoni vendéglátóhelyen nem kell a munkahelyi öltözködésre való összes protokollt betartani, de ő ott, ugyanúgy a munkáját végzi, mint egy bankár, egy bolti pénztáros vagy egy tanárnő. Akik nem mennek sortban dolgozni, és valószínűnek tartom, hogy nemcsak azért, mert le van írva a céges szabálykönyvben, hanem azért, mert egyszerűen nem illik. Nekik is melegük van, ők is biztosan jobban éreznék magukat sortban, de mégsem abban járnak dolgozni.
Pár éve a spanyol tengerparton láttam, hogy a pincér lányok és fiúk az étterem logójával ellátott térdig érő kötényben dolgoznak. Pedig az tengerpart, meg ugye beach feeling, ami mégiscsak megengedne némi kötetlenséget. De az a kötény, ami kvázi munkaruhaként szolgált, meg is különböztette őket a vendégektől.
Nem véletlen, hogy egyes kultúrákban és bizonyos helyeken külön jelzik, hogy mi a megengedett és elvárt viselet. Ahogy egy templomba sem megy be senki trikóban és sortban, úgy dolgozni sem így kéne járni. Mert egyszerűen illik megtisztelni a vendéget, a vevőt, az ügyfelet – nevezzük bárhogy is a másik felet – azzal, hogy az alkalomhoz illően (fel)öltözünk.
Nem tilos a rövidnadrág!
„A rövidnadrág kétségtelenül a ruhatárunk egyik legfontosabb darabja a nyári hónapokban. Kényelmes, lezser és sok mindenhez hordható. Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, amikor felvesszük: hogy hol fogjuk viselni és milyen társadalmi helyzetben.
Hogy mire kell ügyelni? Elsősorban a hosszukra és a bőségükre. „Ne legyen se túl rövid, se túl szűk, még akkor sem, ha modellméreted van és egy deka felesleg sincsen rajtad. Saját alkati adottságaink alapján öltözködjünk: ha úgy kell magadat bele tuszkolni, akkor jobb, ha nem erőlteted. Egy nagyjából térdig érő fazon, blézerrel vagy egy karcsúsított szabású inggel és magassarkúval üzleti megbeszélésre is kiváló, ha este lazább programod van, csak cseréld le a cipődet egy kényelmes papucsra vagy szandálra. A sportosabb fazonú cipőkhöz is kitűnő választás lehet egy jó szabású rövidnadrág, vékony, laza kötésű felsővel, vagy toppal” – ajánlja Csillag Rita divat-coach.
Tehát, ahogy a szakember is mondja, egyáltalán nem ördögtől való, rövidnadrágban munkába menni. Csak azt nem árt tudni, hogy a forrónadrág vagy sort nem ebbe a kategóriába tartozik.
Nyitókép: Christian Vierig / Contributor / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Hordhatsz-e lapos sarkú cipőt szoknyával, ha elmúltál 50? Simán!
- Éljen a retró! A szezon legmenőbb napszemüvegei időutazásra csábítanak minket
- 10 romantikus nyári ruha árakkal és lelőhelyekkel