Nem feltétlen van szükségünk kertre, de még erkélyre sem ahhoz, hogy saját fokhagymával tudjuk ízesíteni az ételeinket, hiszen ennek a zöldségnek az ablakpárkány is megfelelő hely lehet.
A beltéri fokhagymaültetés nagyszerű lehetőség azoknak, akik a saját maguk által termesztett zöldségeket preferálják, viszont hely szűkében még egy apró konyhakertet sincs módjuk létesíteni. Hiszen igazából semmi másra nincs hozzá szükség, mint megfelelő gondoskodásra és rengeteg fényre. És a legjobb, hogy ha kedvet kapunk hozzá, még akár most is belefoghatunk, hiszen még pont időben vagyunk vele.
Így ültess bent fokhagymát
Az otthoni „fokhagymaültetvény” létrehozásához nincs is másra szükség, mint egy cserépre vagy virágládára és egy egészséges fej fokhagymára. Első lépésben utóbbival lesz dolgunk, az egyben lévő fokhagymát ugyanis némi földdel egy zacskóban összerázva, 4-6 héten keresztül a mélyhűtőben kell majd tárolnunk. Csak ezután jöhet majd a tényleges ültetés. Ehhez mindenképpen olyan tárolót válasszunk majd, aminek aljában apró lyukak is találhatók, így ezek megakadályozzák, hogy az esetleges túlöntözéssel kárt tegyünk a növényben. Arra pedig különösen figyeljünk, hogy bár egy cserépbe több gerezdet is elültethetünk, érdemes egymástól 4-6 hüvelyknyi távolságot hagyni, hogy a fokhagyma a megfelelő ütemben fejlődhessen.
Az első lépések
- A lefagyasztott fokhagymát gerezdjeire szedjük.
- Az elültetni kívánt gerezdeket egymástól megfelelő távolságban, a hegyesebb végükkel lefelé, körülbelül két hüvelyk mélyre szúrjuk a földbe.
- A leszurkált gerezdeket alaposan lefedjük földdel, amit végül óvatosan elegyengetünk.
- Egy alapos öntözéssel végére is érünk az ültetés folyamatának.
A megfelelő gondoskodás elengedhetetlen
A fokhagyma ugyan egy kifejezetten igénytelen növénynek számít, viszont mégis vannak olyan tényezők, amik mellőzésével kertészkedő projektünk hamar zátonyra futhat.
- Fény: a fokhagyma megfelelő növekedésében kulcsfontosságú szerepet játszik a napfény. Ezért próbáljuk meg olyan helyen tartani, ahol legalább hat órán keresztül közvetett napfény éri napi szinten. Ha erre nincs lehetőségünk, szerezzünk be egy növénytermesztő lámpát, mellyel pótolhatjuk a napfényt.
- Talaj: a növényeink mindegyikét, így ezt is érdemes jó minőségű, tápanyagban gazdag talajba ütetni, amihez komposztot is adhatunk. A fokhagyma esetében használt ideális talaj pH-ja 6,0 és 7,5 között van.
- Víz: a fokhagyma a nedves, nem vizes talajt részesíti előnyben, így ahhoz, hogy az megfelelően fejlődhessen, hetente öntözzünk és figyeljünk arra, hogy se túl száraz, se tocsogós ne legyen a „termőföld”.
- Hőmérséklet: a fokhagyma szereti a hűvösebb hőmérsékletet, a talajnak körülbelül 4 és 10 °C között kell lennie, míg a növény maga a mérsékelt páratartalmat igényli.
Nyitókép: Ai
Forrás: Martha Stewart
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Így lehelj új életet a növényeidbe a tél károsító hatásai után
- A természet ereje: fűszer- és gyógynövények, amik nem hiányozhatnak otthonról
- 3 szobanövény, amely stresszoldó hatása miatt is elkelne otthonra