Támogasd a fenntarthatóságot, csatlakozz te is a Second Hand September kezdeményezéshez!

Ezúttal Sienna Miller színésznő hívta fel a figyelmet arra, milyen sokat tehetünk a környezetvédelemért, ha a fast fashion üzletek helyett másodkézből vásárolunk „új” ruhákat.

A brit Oxfam jótékonysági szervezet idén harmadik alkalommal indította el Second Hand September nevű kezdeményezést, amelynek kampányarca Sienna Miller színésznő lett. A projekt arra ösztönzi az embereket, hogy az elkövetkező 30 napban kizárólag másodkézből szerzett darabokkal frissítsék a ruhatárukat. Tavaly már több mint 50 000 ember posztolt a közösségi média platformokon a #SecondHandSeptember hashtag alatt. Idén pedig még nagyobb érdeklődésre számítanak. Ráadásul a 2021-es kampányban még egy lépést szeretnének a fenntarthatóság felé tenni. Arra kérnek minden lelkes résztvevőt, hogy ajánlják fel egy szeretett ruhadarabjukat. Ugyanis az eladásokból befolyt teljes összeggel a rászorulókat támogatják. 

Miért olyan fontos, hogy minél több emberhez eljusson a Second Hand September híre?

Néhány évtizeddel ezelőtt egy kabátot akár 20 évig is viseltek. Ezzel szemben ma már nem ritka, hogy az emberek minden szezonban egy hatalmas gardróbfrissítést tartanak. A becslések szerint egy ruhadarabot átlagosan hét alkalommal viselünk mielőtt megszabadulnánk tőle. Az elképesztő sebességgel változó trendek és a megnövekedett vásárlási kedv miatt a fast fashion cégek egy évben körülbelül 50 kollekciót dobnak a piacra. Vagyis minden héten egy hatalmas adag új ruha kerül világszerte az üzletekbe. A gyors divat önmagában évente 92 millió tonna textilhulladékot termel, a gyártás és a szállítás során keletkező szén-dioxid mennyiségről nem is beszélve. „Ezzel a kampánnyal felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fast fashion milyen káros hatással van a bolygónkra. Valamint azokra, akik a ruhákat készítik” – mondta Harriet Hernando, az Oxfam képviselője. Ugyanis hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a divat – így a mi vásárlási szokásaink is – hatást gyakorolnak a társadalomra. Illetve arról, hogy a fast fashion gyakran a rabszolgamunkán és az emberek kizsákmányolásán alapszik. „Az Oxfam arra akarja ösztönözni az embereket, hogy kétszer is gondolják meg mit vásárolnak. Ezért arra kérünk mindenkit, hogy szeptember hónapban csak használt termékeket vegyen, és ajándékozza néhány szeretett ruhadarabját az Oxfamnak.”

Fontos hangsúlyozni, hogy – habár a Second Hand September csak egy hónapig tart – a vásárlási szokásainkat egész évben érdemes alaposan átgondolni, szükség esetén megváltoztatni. A kampány viszont tökéletes arra, hogy a divatipar égető problémái még nagyobb figyelmet kapjanak, és az emberek kipróbálják, megbarátkozzanak a használt és vintage ruhavásárlás gondolatával. Szerencsére ez a szektor sokat fejlődött az elmúlt években. Egyre népszerűbbek a gardróbvásárok, illetve folyamatosan nő azoknak a márkáknak, üzleteknek a száma, ahol több minőségi, válogatott termékeket kínálnak. Így azok is támogathatják a fenntartható divatot akik szeretik a „turi hangulatot”, akárcsak azok, akik nem rajonganak az ilyen vásárlási élményért.

Hogyan csatlakozhatsz a Second Hand Septemberhez?

1. Nézelődj online

2020-ban az e-kereskedelem sosem látott szerephez jutott, hiszen a világjárvány arra késztette a ruhaipari vállalatokat (is), hogy online formában értékesítsék termékeit. Így a second hand webshopok, applikációk és közösségek száma is szépen megnőtt a digitális világban. Ennek köszönhetően számos hazai csoportot, márkát és online piacteret találhatsz, ahol jó minőségű ruhákra bukkanhatsz. Amennyiben külföldi eladótól rendelnél, érdemes megnézned honnan érkezne a csomag. Hiszen ha Ausztráliából vagy Amerikából küldik, az jelentősen megnöveli az ökolábnyomát.

2. Javíts, ne selejtezz

Ahelyett, hogy kidobnád a szakadt ruhákat miért nem próbálod megjavítani? A leesett gombok, meglazult és elszakadt varrásvonalak a legegyszerűbb öltéstípusokkal is nyomtalanul korrigálhatók. A nagyobb sérülésekkel szakembert is felkereshetsz, aki tájékoztat arról, javítható-e a probléma és mennyibe kerül majd. Egy farmer, egy kabát vagy egy ruha esetében szinte biztos, hogy olcsóbb lesz, mintha egy újat kellene venned. Ráadásul környezetbarátabb is.

Ha a ruha „menthetetlen”, még mindig van esélyed arra, hogy felhasználd az alapanyagot. Egy vastag pulcsiból készülhet divatos mellény, vagy sapka is. De a patchwork technika is rengeteg lehetőséget rejt magában.

3. Járj nyitott szemmel

Rengeteg jótékonysági esemény, garázs- és pop-up vásár várja azokat, akik szívesen bővítenék használt ruhával a gardróbjukat. Ezekről általában az interneten értesülhetsz, ezért érdemes néhány olyan influenszert és oldalt bekövetned, akiknek fontos a fenntartható divat.

Forrás: Marie Claire UK
Nyitókép: Oxfam

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)