Segítség, bárányhimlős a gyerekem!

A bárányhimlős gyerekeket régen összezárták, hogy mind átessenek a betegségen, manapság azonban inkább elkerülnénk a fertőzést. Te tudod mi a teendő, ha bárányhimlős a gyermeked? 6 tipp, hogy segítsd a gyógyulást!

A varicella vagyis bárányhimlő az egyik leggyakoribb és legragályosabb, cseppfertőzéssel terjedő gyermekbetegség. Éppen ezért szinte minden – védőoltással nem rendelkező – gyermek átesik rajta maximum tizenöt éves koráig. A varicella-zoster egyfajta herpeszvírus, amely egyike a nyolc, emberre is veszélyes herpeszvírusnak. A járványok időszaka a tél végére és tavaszra tehető, és általában, ha valaki egyszer átesik rajta – hacsak nem volt extrém enyhe lefolyású – akkor egy életre védettséget élvez. A bárányhimlő hetekig lappang, úgyhogy mire a kiütések megjelennek, már átment a nyálkahártya sejtjein, és szaporodott pár napig a regionális nyirokcsomókban. A nyirokcsomókból a T-limfocitákkal az idegvégződésekbe kerül, majd a vírus megjelenik a vérben és a retikuláris kötőszövetekben található falósejtekben, aztán szépen beözönlik a véráramba. Mire tehát a hólyagok megjelennek te már legalább egy hete értetlenül állsz kisgyermeked nyűgösségével szemben. De sebaj, van megoldás!

Nézz a körmére!

Az első dolog, amit a bárányhimlő megjelenésekor tenned kell, a körömvágás. Méghozzá jó alaposan, hiszen a hólyagok legnagyobb ellensége a vakarás. A betegség esetén ugyanis az a legnagyobb probléma, ha a gyerek elvakarja és elfertőzi az úgynevezett makulákat. Ez esetben a betegség akár ótvarhoz is vezethet. Hogy ne alakuljon ki felülfertőződés, kezdjétek egy alapos manikűrrel az otthon töltött időszakot. A cél, hogy ha a gyerek hozzáér a hólyagokhoz, a körme ne szakítsa fel őket, illetve a körme alatt ne tudjon meglapulni semmilyen más baktérium.

Víz a lelke mindennek

A tiszta ivóvíz azáltal, hogy a vért felhigítja és áttisztítja a nyirokrendszert, segít a szervezetnek a bárányhimlő leküzdésében, és az elpusztult baktériumok elszállításában is. Bár minden betegségre érvényes, a bárányhimlő esetén különösen célszerű kerülni a cukros italokat. Ha a betegség lázzal is jár, különösen fontos a folyadékpótlás. Erre alkalmas lehet – mivel olykor kísérő tünetként torokfájás is fellép – egy lefagyasztott vizes-citromos nyalóka, amit a gyermek sokkal szívesebben fogyaszt, mint a sima citromos vizet. A savas enni- és innivalókkal ilyenkor csínján kell bánni a torokban és szájüregben megjelenő hólyagok miatt, napi egy jégnyalóka azonban simán belefér, és nagyszerű C-vitamin pótlás.

Zúzd péppé

A bárányhimlő ideje alatt nagyon hálás lesz a gyermeked, ha az ételeit pürésíted, ugyanis ilyenkor a garatban és a száj belső nyálkahártyáján is lehetnek kiütések, amelyek extrán fájdalmasak. Célszerű kerülni a savas ételeket, amelyek tovább marják a nyálkahártyát. Inkább banánnal, kókuszlével, tejmentes spárga vagy brokkolikrémlevessel, édesburgonyával, pürésített sült céklával érdemes csillapítani az éhséget.

Vakarászás

Mivel a hólyagok nincsenek azzal tisztában, hogy nem szabad őket elkaparni, sajnos nagyon viszketnek. Arra azonban, hogy a gyermeked finoman mégiscsak meg tudja érinteni a viszkető pontokat, van egy remek mód. Egy steril kozmetikai ecsetet fogjatok be erre a célra, amivel bármikor cirógathatja magát a viszkető területeken. A finom sörte nem fogja felsérteni a hólyagokat, ugyanakkor gyógyírt jelent a viszketésre.

Mit kenj a bárányhimlőre?

Nemrég, amikor az én gyermekem is átesett a betegségen, mi egy népszerű márka aloe verás termékét használtuk a pörkök kezelésére, ami számunkra nagyon bevált. Ennek a folyadéknak nagyon magas az aloe tartalma, ami erősen antivirális, szóval megelőzheti a felülfertőzést. Ráadásul a spray másik tizenegy gyógynövényt is tartalmaz. Van benne többek között propolisz, körömvirág, kamilla, gyermekláncfű, golgotavirág és orvosi zsálya – ezek mind segítenek abban, hogy a hegek nyom nélkül gyógyulhassanak. Természetesen az aloe verás spray csak egy része a kezelésnek. A mai protokoll szerint már nem célszerű használni a régi kenőcsös hűsítő krémeket. Hogy biztosan elkerüld a felülfertőzést, betadinos oldattal kend át a hólyagokat naponta több alkalommal. Célszerű a gyógyszertári hintőporból is beszerezni egyet, és a viszkető bőrterületre az ecsetes módszerrel felvenni.

Pancsi-pancsi

A bárányhimlőnek nem tesz jót a forró fürdő, ezért ilyenkor érdemes rövid és langyos tusolásokra korlátozódni. Ezért nyilván nem annyira vannak odáig a gyerekek, viszont a hűvös víz lenyugtatja a kellemetlen, viszkető hólyagocskákat. Ha viszont a hólyagok már kezdenek zavarossá, gennyessé válni, vagyis elérték az úgynevezett pusztula állapotot, akkor már lehet rövid ideig tartó, enyhe szódabikarbónás fürdőt venni. Ez segíti a pusztulák kiszáradását és elpörkösödését. Ha pedig már pörköket látsz, akkor gratulálunk, véget ért a küzdelem,  ugyanis az orvosi protokoll szerint az már nem fertőz.

Nem mindig a piros pöttyös az igazi

A bárányhimlő vírus a gyógyulás után az idegdúcokban egy életre megmarad, és később, ha a szervezet védekezőképessége legyengül, újra felütheti a fejét, például övsömör formájában. A betegség zömében spontán gyógyul, ám mivel kialakulhatnak szövődmények, a bárányhimlő elleni védőoltás 2019 szeptembere óta kötelező a gyermekek számára. A 2019 előtt születettek is kérhetik a védőoltást, amennyiben nem estek át még a betegségen. Felnőtt korban történő fertőződés esetén a bárányhimlő sokkal komolyabb tüneteket okoz, és a várandósság első trimeszterében magzatot károsító veszélye is van, így felnőtteknek is érdemes átgondolni a védőoltás beadatását. Mivel a bárányhimlő lefolyása – nagyon ritkán – tünetmentes is lehet, először egy vérvételt érdemest elvégeztetni, amelynek segítségével kiderülhet, hogy átestünk-e korábban a betegségen, és a hogy a szervezet termel-e ellenanyagot.

Természetesen, ha úgy látod, hogy gyermekednek bárányhimlője van, azonnal konzultálj a gyermekorvosoddal is.

Nyitókép: Westend61/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

    Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)