Sírni nem ciki, sőt, nagyon is egészséges: ezért ne tartsd vissza a könnyeidet

Testünkre-lelkünkre, sőt, még a hormonjainkra is kihat egy jó sírás, nincs tehát okod visszatartani a könnyeidet!

Amióta csak az eszemet tudom, „sírós lánynak” számítok. Megerednek a könnyeim, ha boldog vagyok, ha meghatódom, ha valami szomorúság ér vagy dühítő dolog történik velem. De akkor is, ha magányosnak, fáradtnak vagy éhesnek érzem magam. De itattam már az egereket iskolai rossz osztályzat, igazságtalanság, szülői szigor, németóra (azt hiszem, ez a mennyiségi győztes) vagy a pár percet késő repülőgép miatt is. Gyerekkoromban nyilván mindenféle gúnynevet kaptam síró-pityogó mivoltom miatt, ami sokáig frusztrált. Aztán valaki kedvesen felhívta rá a figyelmem, hogy a Shrekből Fiona szavait idézve jobb kint, mint bent a könnyeknek is. Merthogy a sírás egészséges. Hogy mennyire, azt valószínűleg te is érzed, miután kiadósan megitattad az egereket. És hogy miért, azt most megkísérlem röviden összefoglalni.

A sírás egészséges: a lelkünknek ezért tesz jót

Bár a tudósok még mindig nem tudják pontosan, hogyan kapcsolódik a sírás fizikai aktusa az érzelmeinkhez, a TheHealthy azt írja, a könnyek egyik előnye az lehet, hogy segít enyhíteni a feldúltság okozta fizikai feszültséget, magyarul: a stresszt, és testünk ellazításában is segíthet. De ahhoz is hozzájárulhat, hogy jobb legyen a hangulatunk, amiről Ad Vingerhoets, PhD, a Why Only Humans Weep című könyv szerzője és a hollandiai Tilburgi Egyetem társadalom- és viselkedéstudományi professzora azt mondja, összefügg a vigasztalással is. Szerinte az, hogy mások hogyan reagálnak a sírásra, meghatározza, hogyan érezzük magunkat utána. „Ha megértéssel és vigasztalással reagálnak, sokkal valószínűbb, hogy jobban fogod érezni magad, mintha kinevetnek, és zavarba jössz – mondta Dr. Vingerhoets. Majd hozzátette – Sok esetben a sírás utáni jobb hangulat tehát az érzelmi támogatás és vigasztalás következménye.

A sírás ezen kívül kötelékeket is kovácsolhat, és segíthet másokhoz kapcsolódni. Az ok egyszerű: aki valaki más előtt sír, az mer sebezhetőnek mutatkozni a másik ember előtt. Ezzel azt üzeni, hogy megbízik benne annyira, hogy ebben az állapotban lássa. Ez pedig azt súgja, hogy közel érezlek magamhoz, ami segítheti az érzelmi kötődés kialakulását. 

A könnyek kémiája

William Frey biokémikus az 1970-es évek végén és az 1980-as évek elején úttörő kutatásokat végzett a sírás terén, és arra jutott, hogy a könnyek segítenek megszabadítani a szervezetet a nem kívánt méreganyagoktól. Összehasonlította az irritáló (például hagymapucolásból származó) könnyeket az érzelmi könnyekkel, és talált pár kémiai különbséget. Például kiemelte az érzelmi könnyek magasabb fehérjetartalmát, ami a stressz miatt felszabadult egyéb anyagok miatt lehet. A könnyek kapcsán arról is olvashatunk a neten, hogy lizozimot tartalmaznak: egy olyan fehérjét, amely képes elpusztítani a káros molekulákat. De mielőtt azt gondolnád, hogy a könnyeidnek gyógyító ereje van, mint a főnixnek a Harry Potterben, ne feledd, hogy a tudósoknak ezt még nem sikerült véglegesen bebizonyítaniuk. 

Az viszont kirajzolódni látszik, hogy a sírás kapcsolatban állhat a nemi hormonokkal. A magasabb tesztoszteronszint összefügghet a kevesebb sírással: a társadalmi és kulturális tényezők mellett ez is állhat annak hátterében, hogy a férfiak kevésbé sírnak. A nők esetében pedig az ösztrogénszint változása növelheti a sírást a menstruáció és az azt megelőző időszak alatt, valamint a szülés után. De a sírás más hormonokkal is összefügghet. A könnyek növelhetik a boldogsághormonnak is nevezett endorfin jelenlétét a szervezetben, de a tudósokban felmerült, hogy a prolaktin nevű hormon is elősegítheti a sírást.

Bár a sírás egészséges, néha rosszabbul érezheted magad tőle

Ha rossz helyen, rossz időben sírsz, vagy olyan emberek előtt, akik nem, vagy negatívan reagálnak a sírásra, akkor bizony, rosszabb lehet utána. A tudósok szerint közvetlenül sírás után sem biztos, hogy jobb lesz a kedved (ezt majd inkább másfél órával később fogod így érezni). „Egy szomorú filmet néző emberekkel végzett laboratóriumi vizsgálat szerint eltart egy ideig, amíg az emberek jobban érzik magukat sírás után” – mondta Dr. Vingerhoets. Hozzátéve, hogy közvetlenül a szomorú film után a résztvevők rosszabb hangulatról számoltak be. Aztán 20 perccel, majd 90 perccel később már jobb volt a kedvük, mint a film előtt. Szóval lehet, hogy kell egy kis idő, amíg a sírás hangulatjavító hatása beindul. Mindenesetre egy dolog biztos: érdemes Fiona szavait megszívlelni, és ha úgy van, sírni egy nagyot. Mert tényleg jobb kint, mint bent.

Forrás: TheHealthy.com
Fotó: martin-dm / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)