Mostanában kifejezetten divatosak az egészen világos enteriőrök, viszont vannak, akiknek ezek a túl halvány színek egyszerűen nem jönnek be. Miért ne próbálkozhatnánk a sötétebb színekkel?
Én például kifejezetten rosszul érzem magam a világos terekben, a fehér és a bézs pedig nyomaszt a házban, így gyakran próbálkozom azzal, hogy miként hatnak rám az egészen sötét, de leginkább a fekete különböző árnyalatai és mi az, ami már talán soknak tűnhet a lakberendezésben. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a házunk fekvése miatt általában is sötét, azonban, mint azt már kitapasztaltam, ez engem méginkább megnyugtat. De azt is tudom, hogy nem mindenki érzi jól magát a teljesen sötét terekben, így most utánanéztem annak, hogyan lehet ezeket úgy alkalmazni, hogy senkit se nyugtalanítsanak. Elvégre éppen itt a felújítások és a festés szezonja is.
A természet ihletése
Ha sötét színekre gondolunk, rögtön a fekete, a szürke vagy talán az egészen mélykék jutnak eszünkbe, viszont ha ezekre még nem vagyunk felkészülve, esetleg távol állnak tőlünk, akkor is van megoldás arra, hogy hangulatos belsőteret álmodjunk meg. Próbáljuk ki a melegebb tónusokat, melyeket a természet ihletett. Egy sötétbarna, zöld vagy akár karamell árnyalat is egészen új megjelenést kölcsönözhet lakásunknak. Tökéletesen passzolnak a klasszikus fából készült bútorokhoz, valamint a modern belső terekhez egyaránt.
Harmónia
Sokakban él a meggyőződés, hogy a sötét színek szűkítik a teret ezért a kisebb helyiségek berendezésekor és festésekor általában a világos árnyalatokra szavaznak. Azonban ez nem feltétlen van így, sőt ha sötét bútorainkhoz azok árnyalatában megegyező színt választunk, még az egészen apró szobák is „megnőnek”. Ez esetben viszont ne csak egy falat fessünk be, hiszen a trükk épp abban rejlik, hogy ha egy színt használunk, akkor a szoba szélei elmosódnak, így a szem nem tud a helyiség méreteire fókuszálni, vagyis az nagyobbnak tűnik. Plusz ötletként azt is bevethetjük, hogy az ablakkereteket is sötétre pingáljuk, ahogy a padló és mennyezet árnyalatát is ezen a vonalon haladva választjuk ki.
Egy eddig kihasználatlan adottság
A mennyezetet régóta figyelmen kívül hagyták a színek és a minták tekintetében, gyakran valami világos, semleges tónusra festették, így egyszerűen észrevétlen maradt. Pár éve azonban ez a tendencia megváltozni látszik és az „ötödik falunkról” sem feledkezünk meg akkor, amikor belső tereink újratervezésén gondolkodunk. Ezzel a hackkel ismét az optikai csalódásokra játsszunk rá, hiszen azzal, ha a falainkat és a mennyezetet egyszínű sötétre festjük, a szoba belmagassága is nagyobbnak tűnik majd.
A matt hatás
A sötét árnyalatok és a matt felületek kéz a kézben járnak. A matt festés lágyabbá teszi a megjelenést, így akár az egészen sötét árnyalatok is kevésbé tűnnek ijesztőnek. Ráadásul ez a technika minden felülettel harmóniában áll, melynek köszönhetően tökéletesen egységesíti a belső tereket. Bár igaz, hogy sokan megijednek attól, hogy a matt hatást keltő festékeket nehezebb tisztán tartani, az igazsághoz hozzátartozik, hogy javítani sokkal könnyebb őket, ráadásul ezekkel még a helyiségek falainak tökéletlenségei sem rajzolódnak ki annyira, mintha fényes árnyalatokkal dolgoznánk.
Nyugtató színek
Mint ahogy azt a bevezetőben is írtam, esetemben például a fekete és az egészen sötét szürkék sokkal nyugtatóbb hatást keltenek, mint egy bézs vagy bármilyen más világos árnyalat. Ezzel pedig nemcsak én vagyok így, hiszen ezek a sokak szerint drámai megoldások akár még derűsnek is hathatnak. Míg én a teljesen sötét enteriőröket szeretem, addig mások melegebb textúrákkal teszik igazán otthonossá a belső tereiket. A feketének tökéletes társai lehetnek a sötét bézs, a terrakotta tónusok és a barnák is.
A természetes pigmentek ereje
„Olcsó húsnak, híg a leve” – tarja a mondás és kifejezetten igaz ez akkor is, amikor a sötét színű festékek között válogatunk. Ugyanis a szintetikus festékek nyilván sokkal barátibb árazást kapnak, mint a természetes pigmenteket tartalmazó vetélytársaik, viszont megvannak a hátulütői is. Például ha szintetikus pigmentekkel ellátott terméket választunk, valószínű nem fogjuk megkapni a várt a végeredményt vagy falainkat csak több réteggel fedve közelítjük majd meg az általunk vágyott árnyalatot. Mindemellett, ha megfigyeljük, a természetes pigmenteket tartalmazó festékek különböző fényhatások esetében mindig más-más hangulatot kapnak, így azokat egy jó ideig biztos nem fogjuk majd megunni.
A tökéletes fekete
A fekete esetében én már rájöttem arra, hogy nem érdemes a festést választani, jobb, ha tapétával oldom meg ezt a kihívást. Ugyanis egy kifejezetten kényes színről beszélünk, melyből nehéz kiválasztani azt az árnyalatot, melynek nincsen kékes beütése és szépen fed. Bár igazából DIY kísérletezni nem is tanácsolt vele, jobb, ha az egész projektet szakemberre bízzuk, hiszen mind az alapozás, mind a technika hozzáértést igényel. Persze, itt nem kell arra gondolni, hogy az egész szobát ilyenre pingáltassuk, hiszen sokaknak ez már igazi túlzás. Játsszunk vele úgy, hogy csak egy-egy falon alkalmazzuk és halványabb árnyalatokkal egészítjük azt ki.
Nyitókép: fotó: onurdongel/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Tavaszi megújulás a lakberendezésben
- Újítsd meg az otthonod – lakberendezési trendek 2024-ben
- DIY: Egy szekrény és az én új életem