Spontán szervezésből született a fesztiválok őse – 52 éves a Woodstock

Békés fiatalok, sártenger és Jimi Hendrix

50 ezer emberre kaptak engedélyt, 186 ezer jegyet adtak el elővételben, végül 500 ezer fős tömeg tódult a fesztiválra. Ma 52 éves a Woodstock, ami a sárban mulatozó hippik és az ellenforradalom szimbólumaként lett zenetörténeti legenda.

1969-ben, ezen a napon, augusztus 15-én startolt el a fesztiválok őse, a „Vízöntő korszakbeli előadás” néven hirdetett, háromnapos Woodstock. Az ötletgazda négy fiatal, Artie Kornfeld, Michael Lang, John Roberts és Joel Rosenmann volt, akik eredetileg egy kisebb zenei rendezvényt terveztek. A név csalóka, Woodstock nem volt alkalmas a tömeg befogadására, és az attól 40 mérföldre fekvő Wallkillben sem látták szívesen a fesztiválozókat, így végül Bethel városa közelében, egy Max Yasgur nevű farmer birtoka mellett döntöttek. A helyiek tartottak az ellenkultúra ifjúságától, a fesztiválozók viszont a békét és a zenét éltetve vonultak fel. A helyszíni jegyszedés lehetetlenné vált a tömeg miatt, ingyenessé tették a belépést, ami csődbe juttatta a szervezőket: még 10 évvel később is a tartozásaikat törlesztették.  

Fotó: Ralph Ackerman/Hulton Archive/GettyImages

A hétvégi időjárás nem volt kegyes a fesztiválozókhoz, hiába skandálták, hogy Nem akarunk esőt! Nem akarunk esőt!”, nem sokkal később már ömlött a nyakukba a víz, mintha dézsából öntötték volna. A „Szeretkezz, ne háborúzz!” filozófiát valló, pacifista fiatalok nyakig sárosan tomboltak. A szervezők a rendezvény területén engedélyezték a droghasználatot: előkerült a marihuána és az LSD is. A rengeteg ember és a félelmek ellenére a békés szórakozás kitartott a fesztivál végéig.

Fotó: Owen Franken/Corbis Historical/GettyImages

Több volt ez, mint mulatozás: a virággyerekeknek is nevezett srácok és lányok egy szabadabb, élhetőbb világot követeltek. A vietnami háború ellen való békés tiltakozásuk, alternatív lázadásuk és elvágyódásuk mellett a zene tette korszakalkotóvá a fesztivált. Olyan nagy nevek léptek fel, mint a Janis Joplin & The Kozmic Blues Band, Carlos Santana, a Ten Years After, a The Who, The Band, a Crosby, Stills, Nash & Young. A csúcspont egyértelműen Jimi Hendrix koncertje volt. A Beatles és a Rolling Stones nem tudott elmenni, Bob Dylan pedig nem akart.

A legendás fesztivált 1979-ben, 1989-ben, 1994-ben, és 1999-ben is megpróbálták feléleszteni, zéró sikerrel. Az eredeti fesztivállal ellentétben ezeken a rendezvényeken már nem döntötték le a fémkerítést, a biztonságot viszont nehezen vagy egyáltalán nem tudták garantálni a hatalmas tömeg miatt. Az 1999-es buli például a béke és a zene helyett a rossz szervezésről, az erőszakról és a botrányokról szólt.

Woodstock, 1999. /Fotó: Andrew Lichtenstein/Sygma/GettyImages

Nyitókép: Archive Photos/Stringer/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)