Ne éld meg kudarcként, ha valamire nem tudsz pénzt áldozni!
A mai világban számos területen instant módon zajlik az életünk. Mindent azonnal megveszünk, csipog a kártyánk és sokszor fogalmunk sincs, hogy éppen hol tart az a takaró, ami alatt folyamatosan nyújtózkodunk.
Az inflációnak és a folyamatos áremelkedésnek köszönhetően, már szinte követhetetlenek a kiadásaink. De ahelyett, hogy ez a kedvedet szegné, tekints inkább a helyzetre lehetőségként, amikor is új alapokra helyezed a pénzügyeidet.
Nem arról van szó, hogy holnaptól ne költs semmire, inkább arról, hogy törekedj egyfajta tudatosságra a pénzügyek tekintetében!
Pár tipp, hogy úgy tudj spórolni, hogy közben nem érzed kényelmetlenül magad:
Csekkold a számlá(i)dat
Ugyanúgy, ahogy a közösségi oldalaidat is rendszeresen „ellenőrzöd”, a bankszámlá(i)dat is csekkold két-három naponta. Egyrészt így naprakész leszel az aktuális pénzügyeiddel, és nem fogod „ész nélkül” költeni a pénzt. Sajnos a feneketlen bankszámlát még nem találták fel, ezért ne is tegyél úgy, mintha a tiéd lenne az üdítő kivétel. Szánj arra pár percet, hogy átnézed a havi költéseidet, és gondold végig, hogy minden kiadás szükséges volt-e.
Konditerem helyett sportolj a szabadban
Könnyedén tudsz például azzal sporólni, ha lemondasz az edzőteremről. Főleg, ha csak elszórakozol ott a többiekkel és a sport helyett a társadalmi életen van a nagyobb hangsúly. Ne a sportnak és a mozgásnak ints búcsút egy időre, hanem a fizetős lehetőségeknek. Sétálj többet, kocogj, számos olyan aktivitást tudsz a szabad levegőn végezni, ami nem kerül egy filléredbe se. Ráadásul a vérkeringésednek és a tüdődnek is jót tesz a friss levegő!
Mondd le a felesleges előfizetéseket
Az összes streamingszolgáltató és több híroldal is élvezi a támogatásodat? Ha csak elvétve tévedsz fel azokra az internetes oldalakra, amelyeken előfizető vagy, esetleg havi 1 filmet nézel, akkor nem biztos, hogy van értelme az előfizetésednek. Ugyan ez nem tűnik egy eget rengető összegnek, de tudod, sok kicsi mindig sokra megy…
Ürítsd ki a szekrényeidet
Minden bajra gyógyír egy új szoknya vagy felső? Itt az idő, hogy leszámolj ezzel a hozzáállással! Szánj időt arra, hogy rendszerezd a gardróbodat, és külön oszlopba rakod azokat, amelyek hónapok (ne adj isten évek) óta nem voltak rajtad. A nem használt ruháid csak foglalják a helyet a polcokon, minden nap nehezítik a döntést, miközben úgy tűnik, hogy valójában nincs rájuk szükséged. Ajándékozd el a barátnőidnek, kolléganőidnek, vagy olyanoknak, akiknek tényleg szükségük van rá, így jótékonykodsz is, ami a lelkednek jót tesz. De hozhatsz egy olyan szabályt is, hogy addig nem veszel semmi újat, amíg nem adsz el valami régit. Több oldal és közösség is van, ahol egy regisztrációt követően már indíthatod is az eladást. Így a fenntarthatóságért is teszel, és nem vész kárba az sem, amit nem viselsz.
Soha ne vegyél hasonlót
A legtöbb nőnek a ruhák, cipők, táskák szentháromságában is van bakancslistája, nem csak az úti célok tekintetében. Ha vágysz egy időtálló táskára, vagy egy sokszor kihasználható ruhadarabra, akkor legyél következtess és tegyél rá félre. Ha van rá lehetőség, iratkozz fel az üzlet vagy a márka hírlevelére, így első kézből fogsz értesítést kapni, amikor akciót hirdetnek. Soha ne vegyél az eredeti elképzelésedhez „csak” hasonló darabot! A hiányérzeted ugyanis meg fog maradni és ugyanúgy vágyni fogsz álmaid darabjára, a felesleges kiadástól pedig csak lelkiismeret-furdalásod lesz.
Legyen költségvetésed
A havi bevételeiddel és kiadásaiddal nyilván pontosan tisztában vagy. Minden hónap elején írd le, hogy mi az, amit mindenképpen be kell fizetned és meg kell venned (rezsiköltségek, élelmiszerek), és ez alapján határozd meg azt is, hogy mennyinek kellene maradnia. Akár egy alszámlán el is különíthetsz egy összeget, hogy ne férj hozzá, amikor véletlenül elcsábulnál. Mindig legyen valamennyi megtakarításod, hogy soha ne kerülj igazán kellemetlen helyzetbe!
Rendelj ebédet a napi étteremlátogatás helyett
Kétségkívül a nap legjobb része, amikor ebédidőben a kollégákkal beültök egy hangulatos étterembe. Azonban a szervízdíjjal, üdítővel és a borravalóval együtt pont a dupláját fizeted, mintha rendelnéd. Több ételszállító cégtől kérhetsz házhoz változatos és egészséges fogásokat, és még a kalóriaértékeket is kiszámolják helyetted.
Használj készpénzt
A bankkártyádat pedig hagyd otthon. Ha többet költenél, mint amennyi éppen nálad van, legalább tudsz rá egyet aludni, hogy valóban nélkülözhetetlen-e az, amit éppen megvennél. Ha másnap eszedbe sem jut, hogy visszamenj érte, akkor egyértelmű, hogy csak felesleges impulzusvásárlás lett volna.
Nyitókép: Brand X Pictures/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 3 tipp, amivel megtaníthatod a gyerekednek a pénz értékét
- A pénz és a siker nem boldogít? Akkor is lehetsz depressziós, ha megvan mindened
- 3 tipp a stresszoldásra, ha nyomasztanak a pénzügyeid