Sport vagy alkohol? Ha hatékony edzést szeretnél, bizony választanod kell!

Az alkohol komoly hatással van a szervezetre, amit az edzés során is érezni fogsz. Ha este kirúgsz a hámból, inkább hagyd ki a másnapi sportot. Cikkünkből megtudod, mit tesz az alkohol a testeddel.

Pár hete történt, hogy az egyik lány az edzős csoportunkban látványosan szenvedett. Mikor egyértelművé vált mindenkinek, hogy ez nem az ő napja, bevallotta, hogy előző este egy kicsit többet ivott a kelleténél. Ekkor javasolta az edző, hogy engedje el aznapra a mozgást, mert teljesen feleslegesen zsigereli a szervezetét, ennek így sok értelme nincsen. Ráadásul balesetveszélyes is. Hogy miért?

1. Az alkohol szárít

Amikor felébredsz egy kiadós buli után, és úgy érzed, hogy a bőröd sokkal szárazabb, akkor biztos lehetsz abban, hogy az esti koktélok tették a dolgukat. „Az alkohol vizelethajtóként működik, és elvezeti a nedvességet a szervezetből. A másnapossági tünetek 90 százaléka a kiszáradás közvetlen következménye. A víz nélkülözhetetlen szervezetünk működéséhez, és segít szabályozni a testhőmérsékletet is, ami megnehezíti a testmozgást, ha kiszáradunk” – mondja Caroline Wilson, táplálkozási szakértő. Ha úgy állsz neki a reggeli edzésnek, hogy alkohol van a szervezetedben, akkor a pulzusod is hamarabb fog emelkedni a megszokottnál, így gyorsabban és többet fogsz izzadni, ami nem jóleső érzés lesz, hanem kimerült és kiszáradt leszel az edzés végére.

2. Izomfáradtság, izomgörcsök

Minden izomgörcsért a tejsav a felelős. Ha alkoholt fogyasztunk, az felhalmozódik, ennek következtében pedig fájdalmasabb és nehezebb lehet az edzés. Ha rendszeresen fogyasztasz alkoholt, az lassítja a szervezet regenerációs idejét, és megnehezíti az izomépítést is. Ilyen esetben gyakrabban görcsöl be a láb, ezen masszírozással vagy magnéziummal lehet segíteni. De praktikusabb elébe menni, hogy véletlenül se húzd meg magad, mert az könnyen komolyabb sérüléshez is vezethet.

3. Megemelkedik a vércukorszint

Az alkoholok többsége sajnos magas cukortartalmú, tehát a magas glikémiás indexű csoportba tartozik. Ezek gyorsan glükozzá alakulnak, és a hirtelen megnövekedett vércukorszint gyulladási folyamatokat indíthat el a szervezetben. ”A gyulladási reakciók vízvisszatartást, puffadást és kimerültséget okozhatnak, ezek nem túl ideális feltételek egy edzéshez”.

4. Lassul az anyagcsere

Az alkohol jóval több mindent befolyásol a szervezetben, mint az gondolnánk. Ilyenkor például stressz éri az emésztőrendszert, ennek következtében a gyomor és a belek lassítanak a tempón. „Ha kevesebb emésztőnedv termelődik, akkor az alapvető tápanyagok felszívódásának sebessége is csökken a szervezetben, ami nagymértékben lelassítja az anyagcserét.” Ezért a szakember azt tanácsolja, hogy az emésztőrendszer optimális működése érdekében alkoholfogyasztás előtt válasszunk tápanyagban gazdag ételeket, zöldségeket, ezek segíthetnek csökkenteni az alkohol anyagcserére gyakorolt ​​hatását.

5. Romlik a teljesítmény

Nem kell ahhoz literszámra öntened magadba az alkoholt, hogy érezd a káros hatásait. Már egy minimális mennyiség elfogyasztása is elég ahhoz, hogy nagymértékben csökkenjen a teljesítmény. Egy tanulmány szerint a másnaposság 11,4 százalékkal csökkentheti az aerob teljesítményt az alkoholfogyasztást követő napon.

6. Leszívja az energiát

Egy buliban, ahol tetőfokára hág a hangulat, értelemszerű, hogy az alkohol mellé nem az egészséges ételeket kínálják. A sós és cukros nassolnivalók az alkohollal kombinálva különösen nem tesznek jót a szervezetednek, de az ital még abban is „lúdas”, hogy másnap a zsíros ételekre fogsz vágyni. Ezeknek az emésztése pedig több munkát kíván a szervezettől, ami hamarabb elszívja az energiát is.

Jó hír, hogy vannak bizonyos alkoholok – amelyek természetesen mértékkel fogyasztva -, nem terhelik meg annyira a szervezetet. Próbálj meg ezekből választani, ha fontos, hogy másnap a toppon legyél. Ha nem iszol alkoholt mielőtt sportolnál, akkor a szervezeted a legtöbbet hozza ki az edzésből, és minden pozitív hatását érezni fogod annak, hogy dolgozol. Jobban teljesítesz és a mozgás örömöt fog okozni.

Sokat segít az is, ha minden alkohol tartalmú ital vagy koktél után iszol egy pohár vizet. De ugye egy buliban, nem ez a fő irányvonal, és nyilvánvaló hogy nem is lehet és nem is kell teljesen lemondásokkal élni. Inkább a logisztikára érdemes figyelni: ha hivatalos vagy egy buliba, akkor ne te legyél az, aki tüntetőleg nem iszik egy kortyot sem. Inkább szervezd át másik napra az edzést.

Forrás. vogue.co.uk.

Nyitókép: Nicola Katie/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)