A sportszakember szerint az SMR henger minden háztartás nélkülözhetetlen kelléke.
Az SMR, azaz Self Myofascial Release henger az izompólya és a kötőszövet önmasszázsára szolgáló eszköz. Rendszeres használatával nemcsak az izomláz csökkenthető, az izmok regenerációjában, és komolyabb fájdalom esetén is segít.
Lehengerlő társ a mindennapokban
Pár éve a természetgyógyászom javaslatára vettem meg otthonra az SMR hengert. Jólesett vele átmasszírozni a megfáradt testrészeimet, de amikor igazán nagy szükség lett volna rá, akkor nem éreztem a hatékonyságát. Illetve valahogy fordítva hatott, az addig fájós rész jobb lett, de mintha átcsúszott volna a fájdalom máshova. Némi bénázás után úgy döntöttem, ha ciki, ha nem segítségért folyamodok. Így találtam rá a sportrehabilitációs trénerre, Szakasits Adélra. Hozzá elsősorban komolyabb sérülések utáni felépülés céljából járnak, de ahogy a tapasztalatai alapján fogalmaz: „mindenkinek van panasza, csak van, aki még nem érzi”.
Az életmódunknak köszönhetően szinte nincs olyan személy, akinek ne lenne valamilyen mozgásszervi problémája. Adélnál többnyire akkor kopogtatnak kétségbeesve, amikor már mindennel próbálkoztak, és semmi sem segített. „Leggyakrabban úgy jönnek hozzám, hogy évek óta halogatják, már mindent kipróbáltak, a tapaszokat, fájdalomcsillapítókat, de hosszú távon egyik sem hozott megoldást. Ez sajnos emberi sajátosság, hogy görgetjük magunk előtt a problémákat, és csak az elviselhetetlen fájdalomnál kapcsolunk, hogy tenni is kellene valamit” – mondja a személyi edzőként is dolgozó tréner.
Törődj magaddal!
Pedig milyen szép is lenne, ha magunkkal is legalább annyit törődnénk, mint például az autónkkal, amit az első nyikorgásnál szervízbe viszünk, és nem várjuk meg, amíg nem indul. De szerencsére ezek az „általános” problémák viszonylag gyorsan orvosolhatóak. Adél meséli, hogy sokszor maguk a páciensek is meglepődnek, hogy akár két-három hónap alatt milyen komoly, életminőségbeli változást hozó javulást lehet elérni. Arra pedig kifejezetten büszke, hogy többen járnak hozzá megelőzési szándékkal is.
Adélnál nincsen mellébeszélés, ahogy megáll előtte valaki, abból látja, hogy milyen problémái vannak, sőt, azt is, hogy milyenek lesznek később, ha nem kezd el foglalkozni idejében magával. A problémák túlnyomó többségét a rossz tartásnak „köszönhetjük”, a derék a hát, a váll, és a térd is jelez, ha nincs minden rendben. S mivel neki is volt egy komolyabb síbalesete, ami miatt a bokáját műteni kellett, nagy hangsúlyt fektet a hasonló problémákkal küzdőkre. „A bokásaim rendszerint szanaszét törve jönnek, motorbaleset, gördeszkás esés, ezekkel az esetekkel különösen szeretek foglalkozni. Nagyon sok csont és izom van a boka környékén ez rendkívül izgalmas és komoly szakmai kihívás számomra”.
Az iskolakezdéssel együtt felerősödik a gyerekek, kamaszok problémája is, a sok cipekedés, a rossz tartás náluk is komoly gondokat okozhat. Emiatt a Reborn Stúdióban velük is célirányosan foglalkoznak. 14 éves kortól fontos hangsúlyt kap a testtartás korrekció, valamint az erőfejlesztés és a tömegnövelés is. Ráadásul itt a kamaszkori gátlásokkal sem kell küzdeni, mert egyszerre maximum 2 személlyel foglalkoznak egyidőben. Az SMR henger a legtöbb problémánál kiváló kiegészítés lehet otthon. A sporttréner úgy fogalmaz, hogy a henger tulajdonképpen nélkülözhetetlen eleme minden háztartásnak. „Szerencsére már a henger is egyre elterjedtebb kiegészítője az edzéseknek, ám nem mindegy, hogy melyiket választjuk, hogyan és mikor alkalmazzuk azt”. Azzal, hogy azt éreztem nem tudom jól használni a hengeremet, mint kiderült egyáltalán nem vagyok egyedül, sőt Adél direkt ebből a célból hozta létre a Hengerezés és Mobilizációs Workshopot.
Otthonra kötelező az SMR henger!
S bár a színek és design alapján nagyon széles a választék, érdemes feltérképezned vásárlás előtt, hogy melyikre van szükséged. „Ha most készülsz az első hengered vásárlására, akkor a közepes keménységet, és semmiképpen nem a nagyon keményet javaslom. A henger keménységének fokát a gyártó fel szokta tüntetni a termék leírásban, erről érdemes vásárlás előtt tájékozódnod.
A hengerezésnek nem az a célja, hogy fájjon, hanem hogy ellazultan tudj rajta gördülni. Ha van rá lehetőséged próbálj ki párat, és nézd meg, hogy neked melyik erősség a megfelelő.
Erre van egy aranyszabály: ha van fájdalomskálád 1-10-ig, ahol az egyesnél nem érzel semmit, a 10-es meg az elviselhetetlen fájdalom kategória, akkor olyan hengert válassz, ahol 6-os fájdalomszintet érsz el. Ha ennél magasabb fájdalomérzettel hengerezel, akkor az izmaid reflexesen össze fognak húzódni, tehát már nem valósul meg az ellazulás, amit a hengerezéstől várunk. A másik fontos szempont a henger felülete. Alapvetően a sima felületű hengert ajánlom a leginkább, főleg első vásárláskor. A sima felület teszi lehetővé a legjobban, hogy kitolja maga előtt a szövetek közti folyadékot. Ezzel arra sarkallja az adott területet, hogy friss, tápanyagban dús folyadékkal telítődjön az átmasszírozott struktúra és távozzon a salakanyaggal teli folyadék” – javasolja Adél, hogy mit fontos figyelembe venni a vásárlás előtt.
Nyitókép: Pixabay