A strand utáni hasmenés szinte bármelyikünkkel előfordulhat, és bizony, roppant kellemetlen tud lenni. Lássuk, mit tehetsz, hogy mostantól ez ne járjon együtt a gondtalan medencézős élményekkel.
Gyerekként annyira természetes volt számomra a strand utáni hasmenés és hányás, hogy a családom szinte már csak akkor lepődött meg, ha az egésznapos gondtalan pancsolást másnap nem követte semmi. Persze, a „vajon miért ilyen beteg a gyerek a medencézés után?” kérdésre ahányan voltak, annyiféle választ próbáltak adni a családtagjaim. Voltak, akik szerint az okozta a bajt, hogy kézmosás nélkül nyúltam az ebédemhez, a számhoz… egyszóval mindenhez, márpedig a helyi strand minden volt, de higiénikus és tiszta azért nem annyira. Mások abban látták a problémát, hogy egész nap össze-vissza ettem, méghozzá a többségében nem túl egészséges strandkajákat fagyival felváltva. Megint mások pedig a medence vizét okolták, amiben a mai tudósok is látnak rációt.
Egy csepp víz…
…de hogy mi minden lehet benne, arról érdemes néhány szót ejteni. A medencék vizében ugyanis elszaporodhatnak a kórokozók, amelyek hasmenéshez, kiütésekhez, légúti megbetegedésekhez és fülfertőzésekhez vezethetnek. Vagyis elég egy-két vidám csobbanás, és utána helló, strandbetegségek. De lássuk, mi lehet a vízben – és ezzel most nem elrettentés a célunk, hanem csak tényközlés.
Átlagosan 10 millió mikrobát vihetünk be a medencébe csak a hajunkból. A kezünk további 5 millió mikrobát hordozhat, és ha valaki beleköp a vízbe, az további 8 milliót. Bár nem minden baktérium káros, néhány mégis betegséget okozhat. Egy átlagos felnőtt egy 45 perces úszás során körülbelül egy evőkanálnyi medencevizet nyel le, és ez az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint „több mint elég ahhoz, hogy megbetegedjünk”. (De persze, semmi sem törvényszerű.)
Ha most neked is beugrik, hogy bizony, a medencéket rendszeresen fertőtlenítik, például klórral, akkor egyrészt igazad van. Másrészt, ahogy Trisha Robinson, a vízben terjedő betegségek szakértője fogalmaz, gyakori tévhit, hogy az uszodák „steril környezetet” jelentenek. A klór gyakran nem képes elpusztítani az olyan parazitákat, mint a Cryptosporidium (crypto), amely a szűrt és fertőtlenített medencében több mint 10 napig is életben maradhat. Emellett E. coli, giardia és más baktériumok is szennyezhetik a vizet, de a crypto a vízzel terjedő hasmenés leggyakoribb oka. Ha valaki beszed egy ilyen fertőzést, a tünetek 2-10 nap után jelentkeznek, hasmenés, hányinger, kiszáradás és gyomorgörcsök formájában. Az ilyesmi pedig elég távol áll a kellemes fogalmától.
Strand utáni hasmenés: hogyan védekezz a fertőzés ellen?
Fontos, hogy senki ne menjen be a medencébe még legalább 10 napig, miután túlesett egy hányásos-hasmenéses-gyomorgörcsös betegségen. De az emberek sajnos nem így működnek: egy 2017-es felmérés szerint a felnőttek 25 százaléka hasmenés után egy órával már úszna. Dr. Kelly Johnson-Arbor, orvos-toxikológus szerint ilyenkor azt feltételezhetik, hogy a hasmenésük megszűnése után nyugodtan mehetnek úszni, holott nem, mert simán magukkal vihetik a kórokozókat. A CDC szerint a legtöbb ember testén mindig van egy kis mennyiségű fekália. Bár ez a székletmennyiség mindössze néhány homokszemnyi, mégis lemosódhat és beszennyezheti az úszóvizet.
„Ha egy Cryptosporidiummal fertőzött személy kerül egy medencébe, az sok-sok ember számára napokig vagy akár hetekig tartó expozícióhoz vezethet” – mondta az orvos. Fontos tehát, hogy egyrészt betegen, vagy betegség után jó másfél hétig kerüljük a medencéket, másrészt pedig komolyan kell venni a kiírást, mely szerint a medencehasználat előtt kötelező a tusolás. Egy 60 másodperces zuhany ugyanis eltávolíthatja a nemkívánatos dolgok nagy részét a bőrről. De a helyzet ebben a tekintetben sem rózsás. Egy 2019-es felmérés szerint a válaszadóknak csak 31%-a zuhanyozik úszás előtt, több mint kétszer ennyien bliccelik ezt el.
Honnan lehet tudni, hogy a víz tiszta-e?
Fent már említettük, hogy a medencéket klórral fertőtlenítik. Amikor a klór szennyeződéssel, izzadsággal, vizelettel és más szennyeződésekkel érintkezik, egy erős szagú anyag, a klóramin keletkezik. Johnson-Arbor arra figyelmeztet, hogy ha a medence vizének nagyon erős klóros szaga van, az ritkán jelenti azt, hogy szuper tiszta lenne, érdemes inkább a kórokozók fokozott jelenlétére gyanakodni. Vagyis arra, hogy a víz nem tiszta.
Hogy veszélyes-e maga a klóramin? A szakértők szerint bőr-, szem- és orrirritációhoz vezethet ugyan, de a friss levegőn való mozgás a legtöbb embernél megszünteti ezeket az irritációkat.
Sebekkel, új tetoválásokkal viszont a szakértők szerint jobb, ha elkerülöd az uszodát, míg be nem gyógyulnak a hegek, utána pedig a zuhanyzást szigorúan betartva csobbansz. És persze, arra is figyelj, hogy ne nyelj vizet a medencéből. Ne feledd, hogy bár a fentiek kissé ijesztően hangozhatnak, nagyon sokat tehetsz te magad is azért, hogy elkerüld az egyik legkellemetlenebb strandbetegséget, és ez elég nagy részben odafigyelés kérdése.
Forrás: Verywellhealth.com
Nyitókép: Margot Pandone/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Strandszezon biztonságban: igazítsd a szokásaidat a kánikulához!
- „Minden test beach body!” Plakátkampány indult, hogy egy nő se szégyellje a testét a strandon
- Don’t worry, beach happy! Légy önbizalommal teli a strandon, ne hagyd, hogy bármi elrontsa a nyaralást!