A mai modern világban ritka a hagyományos ébresztőóra, hiszen a telefonunk tökéletes alternatívát jelent: felébreszt, megmondja a pontos időt és azonnal megmutatja a fontos értesítéseket. Ami csodálatos, vagy mégsem?
A legtöbb háztartásban a klasszikus ébresztőóra már rég a múlté. A retró hangulatot keltő darab maximum esztétikai okok miatt díszíti itt-ott a hálószobákat, ami nem is csoda, hiszen a mobiltelefon kényelmes alternatívát kínál az ébresztésre. Akár egy rendszeres időpontot is beállíthatunk; kiválaszthatjuk, milyen hangra szeretnénk ébredni és egyetlen gombnyomással nyerhetünk magunknak néhány plusz perc szundit. A mobil minden kétséget kizáróan remek megoldásnak tűnik, az egyetlen problémát az jelenti, hogy az ébresztőn túl mást is az arcunkba tol a készülék bőven azelőtt, hogy készen állnánk rá.
Ahogy minden hétfő reggel, úgy ma is megkaptam az értesítést arról, hogy az előző héten átlagosan hány órát töltöttem a telefonom képernyőjének bámulásával. 3 óra és 51 perc… Az ijesztő időtartam mellett az is elszomorít, hogy tudom, ebből minimum 15-20 perc az ébredés utáni időszakot fedi le. Az ébresztő leállítása után azonnal információk tengerével nézek szembe: a barátaim hosszasan csevegtek miután lefeküdtem, felvillannak az Instagram-értesítések és e-mailek, amelyekről egyelőre nem tudom, hogy kéretlen hírlevelek vagy fontos, munkával kapcsolatos feladatok. Azaz instant stressz és félelem lesz úrrá rajtam, miközben próbálom feldolgozni az információkat – sokunknak így néz ki a legtöbb reggele. Éppen ezért valójában hatalmas luxus, valamint hasznos alternatíva a hagyományos ébresztőóra.
Lehet, hogy kialakítása a legújabb iPhone-ok nyomába sem ér, de egyetlen feladatát remekül elvégzi: éles hangja felébreszt minden reggel. És nem felesleges fecsegések, rossz hírek és határidők olvasgatásával töltjük a reggelt, mielőtt az első kávé a kezünkbe kerülhetne.
Az ébresztőóra története
A mobiltelefon-használat időtartama folyamatosan növekszik, és ez – a wellness-szakértők szerint – negatív hatást gyakorol a reggeli rutinunkra. Hiszen egy ideális reggel abból áll, hogy ébredés után a saját gondolatainkra, magunkra fókuszálunk mielőtt információtengert zúdítanánk magunkra. „Adj magadnak egy esélyt, hogy alkalmazkodni tudj, felvehesd a világ tempóját!” – mondta Lily Silverton mentáltréner. „A történelem során nem ahhoz szoktunk hozzá, hogy annyira elvonja valami a figyelmünket, mint manapság.”
Az ébresztőórák és okostelefonok előtt kakasok, templomi harangok, kopogtatók (emberek, akiket azért fizettek, hogy az ajtót vagy az ablakot megkopogtassák egy bottal és a lakókat felébresszék) vagy alapvető szükségleteink keltették reggel az embereket.
A legendák szerint Levi Hutchins órakészítő volt az első, aki ébresztőórát használt 1787-ben. Ezt a darabot csak egyetlen időpontra, hajnali 4 órára lehetett felhúzni. Hutchins azonban soha nem szabadalmaztatta ötletét, sőt, csak magának készített egy darabot, hogy megkönnyítse az ébredést. Majdnem 100 évvel később, 1874-ben egy francia feltaláló, Antoine Redier volt az első ember, aki szabadalmaztatta az ébresztőóra koncepcióját. Hamarosan az amerikai és német óragyártók is követték a példáját, és az 1800-as évek végére feltalálták az elektromos ébresztőórát.
Helló, stresszmentes reggelek!
Manapság az ébresztőórák számos változatban kaphatók. Valóságos retró csodákat is találhatsz, amelyek a régi korok stílusát idézik meg, de elképesztően modern darabok is akadnak már (például olyanok, amelyek a falra vetítik az időt), ha ez a vonal közelebb áll a szívedhez. Találd meg a kedvenced és adj neki egy esélyt. Miért? Silverton szerint „a modern technológia kihasználja pszichológiai gyengeségeinket. Az elektronikus eszközökkel kialakult kapcsolat hihetetlen, de egyben szörnyű is” – mondta a mentáltréner, aki szerint az ébresztőórára való visszaállás segíthet csökkenteni azt a „zajt”, amelyet a technológia teremt a környezetünkben. Ennek hatására pedig a stressz-szintünk is csökkenhet. A klasszikus ébresztőóra olyan időt, teret és elkülönülést biztosít, ami enyhíti a telefontól való függést.
Lehet, hogy a telefonod továbbra is az ágy mellett hever majd, de nem ez lesz az első dolog, amiért a kezed nyújtod. A nap első pillanatai nem arról fognak majd szólni, hogy e-maileket olvasol és eluralkodik rajtad a pánik. Ezután nem a telefonod kontrollál majd, hanem a te kezedben lesz az irányítás. Könnyen lehet, hogy ehhez egy kis nosztalgikus élmény, valamint pihentetőbb alvás is társul majd. Mi lehet ennél nagyobb luxus?
Forrás: CNN
Nyitókép: Nutthaseth Vanchaichana/Getty Images