Sok kamaszlány számára valódi ellenség a tükör. Ám édesanyaként lehetőségünk van arra, hogy rávezessük őket az önelfogadás útjára. Ebben segítenek tanácsaink.
A gyerekek 66%-a negatívan viszonyul a saját testéhez és ez már egyre koraibb életkorban jelentkezik. Már nemcsak a tinik veszélyeztetettek, hanem a 7-10 évesek is. És amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy évről évre növekszik a különböző testképzavarok gyakorisága is a fiatalok körében. Mostmár az anorexia és bulimia vírusszerű terjedése mellett az orthorexia (túlzott egészségre törekvés) és a testzsírfóbia is egyre gyakoribbá vált. Szülőként ijesztő ezekkel az adatokkal szembesülni főleg, ha azt látjuk, hogy lányunk egyre árgusabb szemekkel méregeti magát a tükörben.
Még ha látszólag tehetetlenek is vagyunk a helyzettel szemben, sokkal nagyobb befolyást gyakorolunk gyerekeink testképére és önértékelésére, mint azt elsőre gondolnánk. Annak dacára, hogy a közösségi média és a társadalmi elvárások ellenünk játszanak, csakis mi tudjuk elgördíteni az önelfogadás útjában álló akadályokat a lányaink elől. A következő tippek segíthetnek, hogyan is lássunk neki ennek a feladatnak.
A tükör nem ellenség
Alapvető igazság, hogy a gyerekek (főleg a kamaszok) nem arra figyelnek amit mondunk nekik, hanem, amit teszünk. Papolhatunk órákat arról, hogyan retusálják a képeket a különböző platformokon és mennyire fontos az önértékelés, ha mi folyamatos elégedetlenség közepette diétázunk és elfordítjuk a fejünket, ha egy tükör előtt haladunk el. A legnagyobb védőfaktor a lányok számára, ha azt látják, hogy az édesanyjuk elégedett és jól van a saját bőrében. Hisz, amikor magadat bántod a tükörben, akkor azzal a lányodat is bünteted. A pozitív példa ott kezdődik, hogy mi magunk rendezzük a viszonyunkat a saját testünkkel.
A nagylányság küszöbén
A testi változások sokszor nem követik időarányosan a lelkieket. A kamaszkor küszöbén a hirtelen megváltozott test elrettentő a lányok számára. Szőrösődni kezdenek, megnő a mellük és csípőjük, azonban ezekkel a változásokkal még nem nagyon tudnak mit kezdeni. A beszélgetések során kiemelhetjük azt, hogy megértjük, hogy számukra nehéz ez az időszak, de itt vagyunk mellettük és segítünk ezt átvészelni. A saját gyerekkori tapasztalatainkat is megoszthatjuk. A mellek takargatása helyett pedig egy közös anya-lánya program keretében elmehetünk egy nagylányos fehérnemű beszerző körútra. Segíthetünk a zavaró szőrszálak eltűntetésében is. A szép ruhák, az első sminkek a bőrápolás szorgalmazása, mind olyan dolgok, melyek láthatatlan módon segítik a lányokat abban, hogy gondját viseljék a testüknek.
A nőiesség ünneplése
Gyakran hagyják el olyan mondatok a szánkat, mint: „ a férfiaknak sokkal könnyebb” , „ már megint rosszkor jött meg”, „ bezzeg a férfiaknak nem kell szőrteleníteni”. Jóllehet észre sem vesszük, de ezek az elutasító gondolatok éppen a kamasz lányoknál érnek célba. Sosem késő azonban változtatni. Ha a szülőktől kedves, elismerő megjegyzéseket kap a gyermek, ha a családban a nőiséghez való viszonyulás pozitív, akkor ez megalapozza a nagylánykorba érő gyermekünk termékenységhez való pozitív hozzáállását.
Termékenységtudatosság
Ezzel pedig elérkeztünk a nőiesség egyik fontos témájához, a menstruációhoz. Nemcsak a szexuális felvilágosítás fontos a gyerekek számára, hanem a termékenységhez és szerelemhez füződő bizakodó hozzáállás előkészítése is. Gyakorta elfelejtjük a nemkívánt terhesség és különböző nemi betegségek hálójában, hogy a szeretkezés és a vonzódás ennél sokkal tágabb és mélyebb dolog, minthogy csak rémisztgetés forrása legyen. Az önbecsüléshez az is hozzátartozik, hogy elfogadjuk és tiszteljük a testünk természetes működését. Az őszinte és tabuk nélküli beszélgetés a termékenységről és a szexualitásról, alapvető fontosságú.
Mozgás a fogyókúrán túl
Legalább ennyire lényeges megtanítani a lányokat arra, hogy a mozgás nem bűntetés. Nem azért fontos az edzés, hogy lefogyjunk, hanem azért, mert építi a lelkünket és az egészségünket. A követendő példát ebben is mi nyújtjuk. Egy biztos, hogy az olyan testmozgás, amit egészségünk érdekében végzünk, jelentősen javítja az életminőségünket. Ha pedig azt érzik a lányok, hogy eszköz van a kezükben arra, hogy jól érezzék magukat a bőrükben, az a saját testük elfogadásában is segítséget nyújt számukra. Emellett olyan, tinik között terjedő, kóroktól is megóvhatja őket, mint a depresszió, anorexia vagy a szorongás.
Nyitókép: PhotoStock-Israel/ Getty Images