A jógát a legtöbben testgyakorlásként kezdik, aztán a legtöbben hamar rájönnek, hogy több, mint puszta edzés. Vajon miért fordulhat olyan elő, hogy valaki hirtelen elsírja magát a jógaóra közepén?
A jógaóra nemcsak a testedet dolgoztatja meg, szellemileg is lelassít, koncentrációra késztet. Ebben a lelassulásban, és külső-belső csendben pedig a felszínre kerülhetnek olyan érzelmek, amelyeket eddig igyekeztél a tudatod mélyére száműzni. Így fordulhat elő, hogy hirtelen kényelmetlen érzések törnek elő, sőt, akár el is sírhatod magad. De az is megtörténhet, hogy hirtelen megtalálod a megoldást egy nyomasztó problémára, vagy egyszerűen elsimul az idegességed, a zaklatottságod. Ezek mindegyike természetes dolog. De vajon miért történik?
Magad mögött hagyod a rohanást
Amikor beülsz a jógaterembe, nem egyszerűen edzésre mész. A zaklatottságot, a rohanást is kint hagyod arra a másfél-két órára. Amikor pedig megengeded az agyadnak, hogy leálljon a folyamatos kattogással, előtérbe kerülhet mindaz, amit a folyamatos belső monológ és a rohanás addig elnyomott. Amikor a mindennapi, apró problémák megoldása helyett a jógagyakorlatra és a légzésedre koncentrálsz, felszabadítod a lelked mélyebben fekvő rétegeit. Nem csoda, hogy az indokolatlan vidámságtól a megnyugváson át akár a sírásig sokféle érzelmet élhetsz meg, akár pár perces váltásokkal is.
A tested elraktározza a feszültséget
Amikor lelkileg feszült vagy, a tested bizonyos részei is megfeszülnek. Nem véletlenül tud a stressz váll- és hátfájást, vagy nyaki merevséget okozni. De nem csak ezek az izmok, ízületek tudnak befeszülni stressz hatására. Az életünk során régebben történt traumák, heves érzelmek lenyomatát is képesek vagyunk hosszú ideig őrizni az izmainkban, ízületeinkben. Amikor a jógagyakorlatok közben megnyúlnak a befeszült izmok, és megnyílnak az ízületek, gyakran a feszültséget eredetileg kiváltó érzelmek is felszínre jönnek, és akár heves érzelmi reakciókat is magukkal hozhatnak.
De szabad itt sírni?
Lehet, hogy kínosnak érzed, hogy idegenek előtt éled meg ezt az érzelmi hullámzást, de hidd el, nincs ezzel semmi baj. A jógaoktatók valószínűleg sok ilyet láttak már pályafutásuk során, és pontosan ismerik a gyakorlatok lehetséges érzelmi hatását. A veled együtt gyakorlók pedig az esetek nagy százalékában magukra figyelnek, sőt, az is lehet, hogy ők is pont egy felszínre kerülő érzelemmel küzdenek a testi erőfeszítés mellett. Úgyhogy semmi szükség rá, hogy kényelmetlenül érezd magad emiatt. Ha valamilyen furcsaságot tapasztalsz – akár az érzelmeid törnek fel, akár például köhögés jön rád – inkább add át magad neki, hátha arra is ráérzel, mi kerülhetett most ki a mélyebb régiókból.
Szerző: Csiki Judit
Nyitókép: Klaus Vedfelt/Getty Images