Kipróbáltuk Szabados Ági és a Mit Játsszunk? vlog olvasásnépszerűsítő társasjátékát

Az „Egyszer volt…” elnevezésű játéknak hála egy rövid időre bestsellerszerzővé válhattunk. A szabályok egyszerűek, a szórakozás pedig garantált. És a bónusz? Még a kreativitásunk is szárnyalhat.

Egyszer volt… hol nem volt Szabados Ági, aki öt évvel ezelőtt, 2016 végén úgy döntött, közszereplőként kötelessége példát mutatni, ezért elindított egy értékteremtő kihívást. Ez volt a Nincs időm olvasni challenge, amivel játékos módon mindenkit arra biztatott, havonta legalább egy könyvet olvasson el. De hadd lapozzunk előre pár fejezetet Ági történetében, egészen mostanáig.

Mára a NIOK Facebook-csoportja közel 41.000 tagot számlál és az RTL Klub híradósa időközben megalapította saját kiadóját, Libertine Könyvkiadó néven. Sőt, még üzletet is nyitott: a Libertine Könyvesbolt a Lipthay utca 12. szám alatt található Budapesten. A Libertine gondozásában jelent meg Peller Mariann első regénye, Forró Bence novelláskötete, Gáncs Kristóf meséje és az Instagramról már jól ismert Mélylevegő Projekt (@melylevegoprojekt) tanulságos lélektani könyve is. De Ági készített olvasónaplót általános iskolásoknak és felnőtteknek is.

Mindezek mellett pedig még arra is jutott ideje (mi ezen a ponton már biztosan vagyunk abban, hogy megszerezte Hermione időnyerőjét…), hogy létrehozzon egy társasjátékot, amiben az irodalom játssza a főszerepet. A Mit Játsszunk? vloggerével, Győri Zolival közösen kidolgozott „Egyszer volt…” segítségével mindannyian megírhatjuk a saját bestsellerünket – méghozzá alig egy óra alatt. Ehhez pedig semmilyen előképzettségre nincs szükségünk, mindössze egy kis kreativitásra, nyitottságra és persze legalább egy fő társaságára. A játékot ugyanis 2-5 személyesre tervezték.

„Egyszer volt… és boldogan élnek, amíg azt nem mondjuk, hogy mégse.”
„Egyszer volt… ”, 9.999 Ft (Fotó: Szabó Lilla)

Az ihlettől az értékelésig

Ha készen állsz arra, hogy egy sikersztori szerzőjévé válj (mint például én) és megvan a „konkurenciád” is, akkor már bele is vághatsz a 10 fordulón át tartó önfeledt (és ami a legfontosabb, a digitális detoxot elősegítő) mókába. Az első 9 kör 3 ismétlődő szakaszból áll: először jöhet az ihletődés, aztán az írás, majd az értékelés. A folyamat mindig azzal kezdődik, hogy kihelyezünk a táblánkra 2 darabot a szereplő, a dráma és a végkifejlet pakliból is.

A két opcióból értelemszerűen csak egyet választhatunk, melyeket A vagy B jelzéssel feltüntetünk a jegyzettömbünkön. (Az első három fordulóban a szereplő kártya szövegét kell felírni a betűkód mellé, a negyedik-hatodik körben a drámát, a hetedik-kilencedik etapban pedig a végkifejletet.) Az ihletődés és az írás után az értékelésé a terep. Meg kell nézned, hány betűkombinációd egyezik másokéval. Minél gyakrabban gondolkodtatok hasonlóan, annál több pontot írhattok a lapotokra.

Az igazi munka viszont csak a tizedik körben jön: ekkor már nincsenek kártyák, hanem a „hozott anyagból”, azaz a saját magunk által felírt sorokból dolgozunk. Le kell szűkítenünk a jegyzeteinket egy szereplőre, egy drámára és egy végkifejletre. (Nálam például adott volt egy celebvilágból kiábrándult modell, aki érdekházasságot köt, majd rájön, hogy nem az övé a gyermek. Szóval bőven volt mit kidolgoznom…) Ezekből kell megírnotok 5-10 perc alatt a bestsellereteket, majd természetesen értékelnetek a többiekét. Hiszen azért lássuk be, mindenki a győzelemre hajt az irományával. Ha pedig valaki már profi szerző, kicsit meg is bonyolíthatja a dolgot azzal, hogy a műfajkártyákat felhasználva egy bizonyos stílusban meséli a történetét. De két fősre is le lehet egyszerűsíteni a játékot, ebben az esetben együtt kell dolgozni a nagy regényen. A játékszabály tehát gyorsan elsajátítható és a szórakozásnak valóban csak a képzelet szabhat határokat.

„Egyszer volt… és boldogan élnek, amíg azt nem mondjuk, hogy mégse.”
„Egyszer volt…” (Fotó: Libertine Könyvkiadó)

A szabályok után szabadon…

Az „Egyszer volt…” több, mint egy szimpla társasjáték: szó sincs szerencséről, dobókockákról, vagy taktikázásról. A hangsúly a kreativitáson van és az sem mellékes, hogy a partiknak hála az agyunk végre kikapcsolhatja a mindennapok robotpilóta-üzemmódját és a gondolataink végre szabadon szárnyalhatnak. Emlékszel még, milyen jó volt elmerülni a Roxfort világába Harry Potterrel? Itt a lehetőség, hogy a saját hősöd hívjon utazásra.

És mi van, ha épp nincs 10 fordulónyi időd, pedig te szívesen társasoznál egyet? Én azt javaslom, alkosd meg a játék rapidváltozatát! Például, miért ne lehetnétek leadási határidő előtt kapkodó, tanácstalan írók, akiknek ASAP le kell adniuk egy kéziratot? Vagyis: összesen egyszer húztok kártyákat és kizárólag azokból dolgoztok a bestsellereteken, illetve csak a végeredményt pontozzátok. Így akár 20-30 perc alatt lezavarhattok egy meccset, a szórakozás és a feltöltődés mégsem marad el. És boldogan játszhattok, amikor csak akartok.

Ki tudja, még az is lehet, hogy a végén tényleg az egyik jegyzetlapomon kezdődik el a saját regényem története…

Az „Egyszer volt…” a Libertine Könyvesboltban kapható vagy a Libertine webshopjából rendelhető meg.

Nyitókép: Szabó Lilla

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: