Szakértők szerint csupán napi 15 perc olvasással elkerülheted az agyi leépülést

Néha elfelejted, mit hová tettél? Esetleg, miért mentél be a fürdőszobába? Mindannyiunkkal előfordul, de eláruljuk, hogy egy egyszerű és hasznos trükkel hogyan turbózhatod fel agyadat!

Azt már tudjuk, hogy az olvasás számos pozitív hatással rendelkezik bármely életkorban. De egy nemrégiben elkészült tudományos kutatás szerint idősebb korban is számtalan előnnyel jár, ha rendszeresen olvasunk. És most nemcsak arra gondolunk, hogy az olvasottaktól művelt és pallérozott leszel, ami már eleve elegendő ok, hanem arra, hogy idősebb korban is megőrizheted vele a szellemi frisseségedet.

Őszi könyvajánló
Fotó: Monstera/Pexels

A tudatosabb idősödő korosztály már tisztában van azzal, hogy a megfelelő étkezés, a rendszeres sportolás, és kielégítő alvás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy jó karban tarthassák magukat. Azonban sokan tartanak a szellemi leépüléstől, amelyre eddig úgy gondolták nincsenek ráhatással. Most azonban kiderült, hogy az egyik kedvenc elfoglaltságunk, az olvasás nagy mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy többé ettől se kelljen tartani.

Ráadásul a tudósok szerint nem is kell könyvmolyként órákat a lapokba temetni arcunkat, mert napi 15 perc is elég a kívánt hatás eléréséhez.

A közelmúltban Kristen Willeumier PhD idegtudós arról beszélt, hogy pusztán olvasással milyen lenyűgöző egészségügyi előnyöket érhetünk el.

Amikor az agy tanul, akkor tulajdonképpen kognitív térképet rajzol. Vagyis az idegsejtek folyamatos tréningezésével, így akár olvasással is elérhetjük azt, hogy agyunk a korunktól függetlenül is pengeéles maradjon.

További jó hír, hogy Dr. Willeumier szerint még az sem számít, hogy az ember éppen a halmazelméletről olvas, vagy éppen romantikus regényt lapozgat, mert így is, úgy is eléri a kívánt hatást. Sőt, ha számodra érdekes könyvet vagy történetet olvasol, és a figyelmed koncentrált, akkor ez a hatás méginkább felerősödik.

Dr Willeumier állítását rengeteg kutatás és tanulmány támasztja alá, amelyek továbbá azt is bizonyítják, hogy az olvasás és az elmét tornáztató egyéb tevékenységek segítenek az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzésében, valamint olyan kognitív funkciók javításában, amelyek közvetett hatással bírnak például az alvás minőségére és a stressz csökkentésére. Nem véletlenül javasolják hát, hogy éjszakára tartsuk mobiltelefonjainkat kikapcsolva, vagy távolabb az éjjeliszekrényünktől, és olvassunk inkább könyveket elalvás előtt. Hiszen nemcsak az igaz, hogy ahány könyv, annyi élmény, de az is, hogy annyi élet is.

Nyitókép: Kohei Hara/GettyImages
Forrás: Firstforwomen

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: