Egyszerűen csak vonzónak találod, ha valaki intelligens vagy szapioszexuális vagy?

A társkereső oldalakon egyre gyakoribb, hogy a felhasználók szapioszexuálisként azonosítják magukat. De ők vajon tudják, hol húzódik a határ a fogalom és az intelligens emberek iránti vonzalom között?

Napjainkban számos jelzővel illethetjük az identitásunkat: többek között a biszexuális, heteroszexuális, pánszexuális, meleg, leszbikus, aszexuális, demiszexuális vagy akár szapioszexuális szót is használhatjuk. Mi most az utóbbira koncentrálunk, hiszen a szapioszexualitás egy viszonylag új keletű fogalom, annak ellenére, hogy a jelenség már régóta létezik. Az elmúlt években vált népszerűvé, és sokan azonosítják magukat ezzel a kifejezéssel. Például a társkereső oldalakon, így a Tinderen is találkozhatunk vele. Azonban sokan valószínűleg nincsenek tisztában a jelentésével. A szapioszexualitás jelzőt a valóságban akkor használják, ha valaki nemcsak romantikusan vonzódik egy intelligens emberhez, hanem szexuális vágyat is érez. Ez a legfontosabb, szinte az egyetlen szempont a párválasztáskor. Vagyis a szapioszexuális kifejezés elég furcsán mutat a Tinderen, ahol a külső alapján döntjük el, kivel szeretnénk beszélgetést kezdeményezni.

Mindannyian szapioszexuálisak vagyunk?

Habár a legtöbb ember szemében vonzó tulajdonságnak számít az intelligencia, a válasz a fenti kérdésre egy határozott nem. A magyarázat egészen egyszerű: általában más tulajdonságokat is figyelembe veszünk a párválasztáskor – például azt, milyen a másik külseje, a humorérzéke vagy mennyire magabiztos –, és ezek is szükségesek ahhoz, hogy elmélyítsünk egy kapcsolatot. A szapioszexuálisok viszont az intelligencián kívül szinte mindent figyelmen kívül hagynak. Ők annyira rajonganak a minőségi beszélgetésekért, hogy ez a vonzalom idővel a kognitív szintről átterjed a fizikai és érzelmi területekre is. Vagyis egy okos partner szexuálisan is felizgatja őket, a külsejétől és a viselkedésétől függetlenül. A szapioszexualitás bizonyos aspektusai jelen lehetnek a személyiségünkben, például ha nem vagyunk hajlandóak randizni olyan emberrel, akinek alacsony az intelligenciaszintje. De ha más fizikai vagy belső tulajdonságokat is megvizsgálunk a másik személyben, akkor nem mondhatjuk, hogy valóban szapioszexuálisak vagyunk.

Hogyan működik egy szapioszexuális kapcsolat?

Dr. Becky Spelmant pszichológus szerint „a szapioszexuális kapcsolatban a kommunikáció kiemelt szerepet kap, mindkét fél igényli a rendszeres, minőségi beszélgetéseket. Nagyon fontos számukra, hogy tanuljanak egymástól. Az olyan dolgok, mint a politikai viták, az irodalmi diskurzusok és az intellektuális kötődés fokozza a szexuális izgalmukat.” 

Valóban létező jelenség vagy csak egy felkapott popkulturális fogalom?

Sokan egyetértenek abban, hogy a szapioszexualitás csak egy jól csengő, trendi fogalom, mondván, a vonzalom nem alapulhat csak az intelligencián. Több vita is folyt arról, hogy a szapioszexualitás tényleg szexuális identitásnak tekinthető vagy inkább csak egy fétis. Az Intelligence tudományos folyóiratban közzétett 2018-as tanulmány szerint valóban egy szexuális beállítottság, viszont nem gyakori. Ugyanis a kutatás megállapította, hogy a legtöbb ember okos partnerre vágyik, de csak a résztvevők kis (körülbelül 1-8) százalékánál figyelték meg, hogy kifejezetten szexuális vágyat keltett bennük az intelligencia. 

Forrás: Science Direct, Glamour UK
Nyitókép: Ava Sol/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: