Ahogy kinyitom az ajtót, megcsap a fenyő illata és a száraz meleg, és tudom, hogy aznap már jól leszek.
Férfi vagyok, és a sztereotípiáknak tökéletesen megfelelve nem vagyok kifejezetten egészségtudatos. Kivéve, ha az jólesik. És a szauna pont ilyen.
Leülsz a forró padra, nekiveted a hátad a lambériának és nagyot sóhajtasz. Minden mozdulat lassúvá és lustává válik. Ha vannak mások is rajtad kívül, akkor a beszélgetések rövidek, csendesek: olyanok, mint amilyennek a beszélgetéseknek eleve lenniük kellene szerintem. Nincs telefon, nincs hangoskodás, csak ülsz és nagyokat sóhajtva élvezed, ahogy teleszívod a tüdődet a forró levegővel.
Miért egészséges?
A szaunánál pofonegyszerűbb dolog kevés van: bemész, meleged lesz és izzadni kezdesz. A melegtől felélénkül a vérkeringésed, az anyagcseréd, ráadásul endorfint kezd el termelni a tested anélkül, hogy ezt egy pohár borral érnéd el. Persze a borról sem kell lemondani, de semmiképp se vegyítsük a kettőt.

Amire figyelned kell
Nem túl bonyolult ez: ha beteg vagy, ne szaunázz. Ha fertőző beteg vagy, pláne ne szaunázz. Bár a forró kabin erősíti az immunrendszered, de ez csak megelőzésre alkalmas: lázasan, betegen csak feleslegesen túlterheled az amúgy is szenvedő szervezeted. Ha magas vérnyomással, szív- és érrendszeri betegséggel küzdesz, akkor mindenképpen kérdezd meg az orvosod arról, hogy szabad-e szaunáznod, és ha igen, milyen gyakorisággal.
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Lehangol a borús időjárás? Így javíthatsz a kedveden!
- Anti-aging: ettől a vitamintól marad fiatal az arcbőröd