Szenvedés a hálószobában? Egy rejtélyes betegség állhat a háttérben

A hálószobában mindennek az örömről kell(lene)szólnia. Csakhogy van egy különös betegség, amitől minden kínszenvedéssé válhat és amelyről az orvosok is vajmi keveset tudnak. Még. Olvass tovább, ha fáj.

Talán az egyik legszentebb dolog, amikor két ember szerelmesen egybeforr. Ilyenkor nemcsak a testek, de a lelkek is találkoznak. Csakhogy előfordul, hogy a nagy örömbe üröm vegyül, mert a szerelmeskedés a fájdalom miatt kínszenvedéssé válik. Ennek a hátterében egy rejtélyes – egyébként zömében lelki eredetű – női betegség állhat.

A vulvodynia, vagy vaginizmus, egy krónikus hüvelyi fájdalom, ami gyakran nemcsak megnehezíti, de lehetetlenné is tesz a szexuális életet. Sőt, nemcsak azt. A szeméremajkak folyamatos fájdalma, szövetállagának megváltozása a tampon behelyezését, a biciklizést, de néha a leülést és a szűk ruhákat viselését is fájdalmassá teszi. És valljuk be, nem a biciklizés az, aminek a legnagyobb szívfájdalommal intünk búcsút.

Mivel azonban a vaginizmus a nők mindössze 16 százalékát érinti élete során, szinte senki sem hallott róla, az orvosok zömét is ideértve – így pedig elég nehéz segítséget kapni.

Az orvosok általában alulképzettek a vulvodyniával kapcsolatban, ami megnehezíti a betegek számára a helyes diagnózis és kezelési terv felállítását. Ezért a tüneteket sokan elbagatellizálják, letagadják. Azt remélik, ha kevesebbet stresszelnek, nyaralnak egyet, lazítanak, majd minden rendbe jön. Te ne tedd ezt. Ha visszatérő fájdalmat vagy a szeméremtestben fellépő megmagyarázhatatlan viszketést, égő érzést, fájdalmat tapasztalsz, az annak a jele lehet, hogy vulvodynia-vizsgálatot kell végezni. Dr. Sobel Gábor szülész-nőgyógyász szakorvos, a Semmelweis Nőgyógyászati Klinikájának docense segített nekünk eligazodni, mit tegyünk akkor, ha a fenti tüneteket tapasztaljuk.

Sobel Gábor PhD.Med.Habil. egyetemi docens

Hogyan alakul ki, mi lehet az oka?

A vulvodyniát ami a medencefenék izmainak nagy fájdalommal járó akaratlan, reflexes görcse számtalan dologgal összefüggésbe hozható. Pszichoszexuális vonatkozásban bizonyos pszichés állapot nem okozója a betegségnek, ugyanakkor a lelki terhek feloldása sikeresebbé teszi a vaginizmus kezelését. ”Bizonyos molekuláris genetikai vizsgálatok arra világítottak rá, hogy a vulvodyniában szenvedőknél fokozottan termelődnek a helyi gyulladásos válaszreakcióért felelős molekulák, amely a fájdalomérző idegek felszaporodását okozza” – mondja dr. Sobel. Hormonális változások is állnak a hátterében, ezért relatív kockázata fogamzásgátló szedésétől is megnövekszik. ”Ezen felül hozzájárulhatnak olyan folyamatos külső mechanikai ingerek, amelyek a szeméremtest folyamatos dörzsölésével, irritációjával járnak. Ilyen lehet a lovaglás, a tartós ülőmunka, a szoros alsónemű, az allergiát okozó mosó- és öblítőszerek, vagy a partner nemi szervének állapota, tisztasága. A vulvaris vestibulitisben szenvedőknél kimutatták, hogy a kismedencei izmok érintés hatására reflexszerűen összehúzódnak, és ebből az állapotból lassan regenerálódnak” – teszi hozzá az orvos.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Dr. Sobel Gábor (@drsobelgabor) által megosztott bejegyzés

Többféle kezelési mód létezik és általában az egyéni tünetek és azok súlyossága határozza meg a kezelést

1. Gyógyszeres kezelés: gyakran alkalmazunk fájdalomcsillapítókat, például helyi érzéstelenítőket vagy gyulladáscsökkentő gyógyszereket. Olykor antidepresszánsok is szóba jönnek a fájdalomcsillapításra.
2. Fizioterápia: a szakember által irányított fizioterápiás gyakorlatok és kezelések segíthetnek a feszültség és a fájdalom csökkentésében.
3. Viselkedésterápia: a viselkedésterapeuta segíthet a fájdalommal kapcsolatos szorongás vagy stressz kezelésében, valamint a fájdalommal kapcsolatos negatív gondolatok eliminálásában.
4. Hormonális kezelés: a hormonális egyensúlyhiány esetén hormonkezelést alkalmazhatunk.
5. Alternatív terápiák: például akupunktúra vagy gyógytorna is segíthet a tünetek enyhítésében.
6. Változtatások az életmódban: bizonyos élelmiszerek vagy irritáló anyagok elkerülése, kényelmes viselet viselése, a stressz csökkentése is segíthet. Fontos megjegyezni, hogy minden eset egyedi, és több szakterület bevonására van szükség a gyógyuláshoz.

A változás kulcsa az együttlét

Az elme-test kapcsolatának ápolása alapvető fontosságú a tünetek és a velük járó mentális nyomás javításához. „Az elme és a test egy, és nem szabad külön kezelni” – mondja Platón.

Az egészséges életmód elsőszámú összetevői a vitamindús, rostdús táplálkozás, a rendszeres mozgás, a pihenés-munka-szórakozás hármas, illetve a lelki egyensúly megtartása – mondja a szakorvos. – Ezen összetevőkön felül fontos, hogy pontosan tisztában legyünk azzal, hogy mi zajlik le a szervezetünkben és lássunk egy áttekintő képet szervezetünk legalapvetőbb életfunkcióiról, anyagcseréjéről. Ezek a tünetek ugyanis megjelenhetnek nem megfelelő táplálkozásból eredően is. Nemcsak a tápanyaghiány, de bizonyos allergének, például az oxálsav ugyanis szintén elősegítik a vulvodynia kialakulását. Ezekből is látszik tehát, hogy egy nagyon komplex hátterű betegséggel állunk szemben, amelyet hasonlóan holisztikus, tehát egész testet és lelket figyelembe vevő és komplex módszerekkel lehet csak orvosolni is.”

 

Nyitókép: Fotó: Peter Zelei Images / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)