Szeptember utolsó vasárnapja: a szív világnapja

Tudtad, hogy minden évben szeptember utolsó vasárnapja a szív napja? Miért lehet ez fontos számodra és mire hívja fel a figyelmedet?

1998-ban alakult Szív Világszövetség, a World Heart Federation (WHF), ami nem győzi számos platformon felhívni a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a szív-és érrendszeri betegségek megelőzése, hiszen ez a vezető halálokok között szerepel. 2000 óta a WHO-val együttműködve született meg az a kezdeményezés, hogy a világon mindenhol szeptember utolsó vasárnapján rendezzék meg egészségünk megőrzése, a minőségi hosszú élet érdekében segítséget nyújtó, felvilágosító programokkal a Szívünk Napját.

Egészségügyi tudatosság

Sokan, amíg nincs különösebb panaszuk, nem is gondolnak arra, hogy baj lehet. A szív-és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek nem egyik napról a másikra jelennek meg, kialakulásukban számos tényező részt vesz, amik jelentős kockázatot jelentenek: ilyen például az alkoholfogyasztás, a dohányzás, az elhízás és a korunk népbetegségének számító stressz. Mint nagyon sok betegségre, erre is igaz, hogy az életmódváltás és a rendszeres szűrővizsgálaton való részvétel létfontosságú, hiszen ha időben felfedezik a bajt, orvosi kezeléssel még jól karbantartható. Nem érdemes megvárni, míg azok az ismert, ijesztő tünetek jelentkeznek, mint a szorító mellkas vagy az erős szívdobogás. Ugye, ismerősek az olyan mondatok, mint „majd kiugrik a szívem a helyéről”? Különösen akkor fontos a rendszeres ellenőrzés, ha stresszes az életed, nem éppen egészségesen táplálkozol és nem végzel semmilyen rendszeres testmozgást. Ha eleve van koszorúér-betegséged, régóta fennálló magas vérnyomásod, esetleg más krónikus betegséged, fokozottabban oda kell figyelned magadra.

Már gyermekkorban érdemes elkezdeni

Szülőként vagy gyermekekkel foglalkozó szakemberként nem csak az a feladatod, hogy a gyermek napi szükségleteit biztosítsd, hanem az is, hogy tudatosan neveld az egészséges életmódra. Fontos feladatod, hogy már egészen kisgyermekkorban megtanítsd nekik, miért fontos az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és miért kell odafigyelnünk az egészségünkre. Szülőként a te feladatod az is, hogy felhívd azokra a veszélyességi tényezőkre a figyelmét – mint például a mértéktelen alkoholfogyasztás vagy a dohányzás –, amik már egész fiatalon súlyos következményekkel járhatnak. Természetesen, ezek csak üres szavak, ha te nem mutatsz példát, hiszen csak akkor lehetsz hiteles, ha te magad is követed az egészséges életmódot. Jó alkalom a világnap arra, hogy ebben szakemberek segítségét kérd, a Magyar Kardiológusok Társasága által szervezett Szívünk Napja rendezvény a Városligetben, a Néprajzi Múzeumban neked és gyermekednek is sok hasznos információt adhat át arról, hogy hogyan tudsz szíved egészségéről gondoskodni.

Szíved egészségéért – mentálisan is!

Az életmódváltás szerves része, hogy nemcsak a testedről gondoskodsz a káros szokások, egészségtelen táplálkozás elhagyásával, hanem a mentális állapotodra is odafigyelsz. Gondolkozz el azon, hogy mi az, ami a legtöbb stresszt okozza az életedben, milyen gondolatok nyomasztanak, esetleg mi az a transzgenerációs karma, amit cipelsz magaddal. A meditáció, a jóga és a különböző légzőgyakorlatok nagy segítséget jelenthetnek számodra, de érdemes olyan szakembert, terapeutát felkeresni, akik segítenek ezeket megtanulni, feldolgozni. Nem csak közhely az, hogy „ép testben ép lélek” – ha mentálisan is teszel magadért, az a testednek is segít, hogy megfelelően működjön. Döntsd el még ma, hogy kézbe veszed a sorsod, teszel magadért azzal, hogy odafigyelsz a szíved egészségére és minden lehetséges módot ragadj meg ahhoz, hogy minőségi, kiegyensúlyozott, boldog életet élhess.

Fotó: Westend61/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)