Bár a neve némiképp puccosan hangzik, ennek a szilvás édességnek az elkészítése nem túl bonyolult, és a végeredmény „tíz ujjat megnyalós” siker!
Ha az ősz legfinomabb ízei kerülnek szóba, akkor a szilvás finomságok kikerülhetetlenek. Nagy kedvencek ezek nálunk is: nem telik el szeptemberi-októberi hétvége anélkül, hogy a sütés-főzés részeként legalább felmerüljön egy szilvás édesség elkészítése (és igen, az esetek többségében ez meg is valósul). És ha vendégek jönnek, persze, nem érem be egy hétköznapi szilvás sütivel… valami extrább kell! Ezt a vezérelvet követve rövid, de annál tanácstalanabb guglizással jutottam el a minap a szilvás frangipane torta receptjéig, ami már első olvasásra levett a lábamról, hiszen csodaszép, elegáns, ugyanakkor nem nehéz elkészíteni, és kétségkívül isteni. A receptet meg is osztom gyorsan, én pedig már alig várom, hogy hétvégén el is készítsem a vendégeknek!
Így készül a szilvás frangipane torta: íme, a hozzávalók
A tésztához:
200 gramm sima liszt
100 g sótlan vaj, kockára vágva
1 csipet tengeri só
A töltelékhez:
200 g sótlan olvasztott vaj
200 g porcukor
4 tojás
75 g sima liszt
4 szilva, kimagozva és felszeletelve
200 g hámozott pisztácia
A tálaláshoz:
vaníliafagyi
Így készítsd el
A tészta elkészítéséhez a lisztet gyúrd össze a vajjal és egy csipet finom tengeri sóval, majd adj hozzá hideg vizet, egyszerre csak egy evőkanálnyit, mindaddig, amíg ruganyos tésztát nem kapsz. Vigyázz, ne legyen ragacsos vagy nagyon nyúlós! Ha megvagy, csomagold be alufóliába, és mehet a hűtőbe 20 percre.
Ezután kapcsold be a sütőt, és állítsd 200 fokra. A tésztát enyhén lisztezett nyújtódeszkán nyújtsd ki érme vastagságúra, aztán bélelj ki vele egy 23 cm-es, bordázott tortaformát. Vágd le a túlnyúló részeket, és villával szurkáld meg az alját. Ezután jön a kicsit kalandos rész: tegyél sütőpapírt a tésztára, arra némi nehezéket, mondjuk babot vagy lencsét, majd 18-20 percig süsd. Illetve addig, míg a széle enyhén aranyszínű nem lesz. Ekkor vedd ki a sütőből, szedd ki belőle a nehezéket és a papírt, és tedd vissza a sütőbe még 8-9 percre, amíg az alja is aranyszínű lesz. A sütőt lejjebb veheted, 180 fok vagy akár 160 is elég lehet ezen a ponton.
Jöhet a töltelék? Tedd az olvasztott vajat egy nagy tálba, és elektromos habverővel verd puhára, majd add hozzá a cukrot, és verd tovább, amíg könnyű és habos nem lesz. Üsd bele a tojásokat úgy, hogy mindegyik leütése után alaposan összekevered a masszádat. Jöhet bele a liszt és egy csipet só, illetve ha van otthon egy kis pisztácia, daráld le és add a töltelékhez: nagyon fel fogja dobni! Ha megvagy, kapard bele a tésztaformába, rendezd el rajta a szilvaszeleteket, majd 35-40 perc sütés után kiveheted. Ekkor már aranyszínű, és szépen megemelkedik. Hagyd 10-15 percig a formában hűlni, majd vaníliafagyival tálald, és söpörd be a bókokat, mert a vendégek imádni fogják!
Forrás: Olivemagazine.com
Nyitókép: AI
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Egyszerű és nagyszerű szilvás receptek, ha nem a konyha a legerősebb tereped
- Meglepetésvendégünk a konyhában, a körte
- Édesítsd meg a hétvégét: íme, 3 pénztárca és alakbarát desszert