7+1 szingli sztereotípia, amelyekkel egyszer és mindenkorra leszámolhatunk

"Biztos valami nem oké vele, ha még mindig egyedül van" – hányszor hallottad te is ezt? A szingli csajokat gyakran megbélyegzik. Pedig sok minden igaz az egyedülálló nőkre, de ezek a sztereotípiák biztosan nem. Ideje hát végleg leszámolni velük.

Mielőtt találkoztam a későbbi férjemmel, évekig lebegtem a szingliség boldog állapotában. Persze, ne úgy képzeljetek el, mint a Szex és New York sorozatban Sarah Jessica Parkert. Az én gardróbomban lényegesen kisebb létszámmal képviseltette magát Louis Vuitton és armadája, és sem íróként, sem a randizásban nem értem fel a színésznő sorozatbeli karakterével, Carrie Bradshaw-val. De az közös volt bennünk, hogy egyedülálló nőként kerestük, illetve nagyjából meg is találtuk önmagunkat.

Tudtunk felhőtlenül szórakozni a barátainkkal, nagy kérdéseket boncolgatni, apróságokon rugózni és nevetni, vagy csak élvezni az élet szép pillanatait. És bár néha kegyetlenül összetört a szívünk, felálltunk és mentünk tovább. Egyedül, illetve a barátaink támogatását élvezve. Közben pedig innen-onnan záporoztak felénk olyan megjegyzések, legyenek ezek akár címkék vagy szingli sztereotípiák, a karrieristától” a szegény magányos nőig”, amelyek nem segítettek, sőt, csak fájdalmat és kárt okoztak. Ahogy akkor, úgy ma is szeretném, ha leszámolnánk az alábbiakkal, és elfogadóbb gondolatokat ültetnénk a helyükre.

barát barátnők barátok nők
Fotó: SolStock / Getty Images

8 gyakran emlegetett szingli sztereotípia, amivel ideje leszámolni:

1. „Valami baj van azokkal a nőkkel, akik nem találnak párt”

Defektes? Frigid? Még mindig azt a régi kapcsolatát gyászolja? Egyedülálló lányok, fel a kezekkel, kiről gondolja ezt legalább egy ismerős vagy családtag? Talán a nagybácsi vagy a szomszéd Mari néni sosem fogja megérteni, hogy attól még minden rendben veletek, hogy nem vágytok kétségbeesetten párkapcsolatra. De reméljük, a világban ez a sztereotípia szép lassan átadja a helyét annak a támogató megállapításnak, hogy „milyen bátor dolog tőled azt az életet választani, amilyet akartál”.

2. „Igazából minden szingli párban akar élni”

Ez nemcsak hamis, hanem rettentő káros is, hiszen míg az emberek ezt hozzák fel, sok egyedülálló nőnek kell folyamatosan védekeznie, illetve álladóan megmagyaráznia a választását. Bizony, az esetek többségében tudatos választásról van szó, hogy egyedül maradnak. Mert a szingliség nem alacsonyabb rendű életforma, mint a házasság, csak más. Jó lenne, ha ezt azok is belátnák, akik időről időre ki akarják oktatni a pár nélkül élő nőket a házasság fontosságáról.

3. „Az egyedülálló nők keserűek, dühösek és szánalmasak”

Az egyedülálló nőket övező sztereotípiák azt sugallják, hogy nem éppen olyan emberek, akikkel bárki szívesen lógna együtt. Még mindig vannak, akik elhiszik, hogy a szingli nők annyira megkeserítik az életkörülményeiket, hogy már szinte menthetetlenek. Ennél nagyobb diszkriminatív baromságot ritkán hallunk… érdemes lenne gyorsan törölni a fejekből szerte a bolygón.

Önzőség, éretlenség?

barátnők
Fotó: Westend61 / Getty Images

4. „Az egyedülálló nők túl önzők és csak magukkal foglalkoznak”

A szingli sztereotípiák egy újabb gyöngyszeme szerint az egyedülálló nők túlságosan el vannak foglalva a saját igényeikkel, így nem tudnak vagy nem akarnak törődni másokéval, főleg nem egy romantikus partnerével. Az igazság viszont ettől a legtöbb esetben igencsak távol áll, meg sem érdemes hallani ezt a gonosz és káros véleményt.

5. „Ő könnyen talál időt bármire, hiszen nincsen semmi dolga”

Egy újabb hamis és igazságtalan gondolat. Miért ne lehetne valaki elfoglalt attól, hogy nem él párkapcsolatban? Lehet, hogy rá hárul a beteg szülei ápolása, segít nevelni az unokaöccsét, rengeteget önkénteskedik, vagy épp minden szabadidejében állatokat ment. Egy szingli nő kötelezettségei ugyanolyan értékesek, és a szabadideje ugyanolyan fontos, mint bármely más emberé.

6. „A szinglik nagyon magányosak”

Ki ne érezné magát magányosnak néha… de ez abszolút nem függ össze a párkapcsolati státuszunkkal: mindannyian ismerünk olyan párt, akik házasok ugyan, de társas magányban élnek egymás mellett. Egyébként sem csak a romantikus kapcsolatokban lehet kiteljesedni. Lánynak, nővérnek, nagynéninek vagy unokatestvérnek lenni ugyanolyan boldog és teljes érzés lehet, mint feleségnek, anyukának vagy nagyinak. A lényeg, hogy a családnak vagy a baráti körnek ugyanolyan értékes tagja lehet valaki egyedülálló felnőttként is, mint párban.

Éretlenség vagy karriervágy?

gazdag jómodú sikeres nő üzletasszony városi loft lakás
Fotó: undrey /GettyImages

7. „Aki szingli, az karrierista és a munkája megszállottja

Lehet, hogy csak jobban be tudja osztani az idejét, talpraesettebb, vagy egyszerűen fontos neki, hogy a munkahelyén is jól teljesítsen, de ez még nem jelent egyet azzal, hogy az egyedülálló nő karrierista lenne. A karrierre való összpontosítás ugyanolyan döntés, mint bármelyik másik, nem jobb és nem rosszabb. Mindenki maga dönti el, hogy ez a megfelelő út-e számára.

+1 – „Roppant éretlen, aki egyedülálló

Nem számít, hány éves vagy, mennyi ideje élsz egyedül, vagy mennyire vagy sikeres a karrieredben, a családi ebédeken vagy a munkahelyeden valószínűleg akkor is gyerekként kezelnek, ha a felnőttkor egy bizonyos szakaszában nincs férjed és gyereked. A sztereotípia azt sugallja, hogy a szinglik túlságosan félnek vállalni a felnőttkor terheit, túl gyerekesek, éretlenek. Az igazság viszont az, hogy óriási erő, önismeret és érettség kell ahhoz, hogy a saját utunkat kövessük. És igen, ha magadnak kell lefoglalnod és intézned egy komplett nyaralást, autóvásárlást vagy egy családi cég minden apró-cseprő teendőjét, ezerszer érettebb vagy, mint azok az ismerőseid, akiknek mindezt a férje intézi el.

Forrás: Glam.com
Nyitókép: Kathrin Ziegler/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)