Néhány kis változtatás nagy eredményt hozhat. Főleg, ha megtanuljuk hatékonyan összekapcsolni a már meglévő szokásainkat az újakkal.
Az új szokások kialakítása és a kudarc, ami a megtartásukat illeti, talán mindenki számára ismerős lehet. Persze vannak olyan emberek, akik könnyedén vagy lenyűgöző fegyelemmel sajátítanak el új viselkedési formákat, de a többi egyszerű halandó számára reménytelen vállalkozásnak tűnhet hatékony technikát találni a rossz szokások leküzdésére és a jók bevezetésére. Van azonban egy módszer, melynek segítségével be tudunk illeszteni új dolgokat az életünkbe anélkül, hogy teljesen megváltoztatnánk a napi rutinunkat. A habit stacking, amit magyarra leginkább a szokások egymásra halmozásaként lehet fordítani, egy hatékony és egyszerű technika arra, hogy kimaxoljuk a produktivitásunkat. Az elv egyszerű: olyan meglévő tevékenységekhez kapcsoljuk az új szokásokat, amelyek már rendszeresen részei a napjainknak.
Miért hatékony?
A habit stacking segít strukturálni és optimalizálni a napi teendőket. Az olyan megszokott tevékenységekhez, mint például fogmosás, reggeli kávé vagy egyéb mindennapos mozzanatok, hozzácsatolunk új szokásokat. Így a meglévő rutinok struktúrájába építkezve könnyebben rögzülhetnek az új szokások, minimalizálva annak esélyét, hogy elfelejtsük vagy elhanyagoljuk azokat.
Ami pedig az igazi ütőkártya, hogy a módszer segítségével a halogatott vagy kevésbé kedvelt teendőinket és szokásainkat is megreformálhatjuk. Például, ha egy olyan tevékenységet, amit szeretünk vagy természetes módon végzünk, összekapcsolunk egy olyannal, amit kevésbé kedvelünk, azáltal könnyebben tudjuk bevezetni vagy elvégezni az utóbbit is. Az első tevékenységhez kapcsolódó reflexív szokásunk segíthet áthidalni a második, kevésbé kedvelt tevékenységgel kapcsolatos ellenállást vagy motivációs hiányt. Ha mondjuk utálunk mosogatni, akkor összekapcsolhatjuk az edények sikálását egy kellemes podcast hallgatásával, így máris nagyobb kedvvel látunk neki a feladatnak.
Ami fontos
Realisztikus célok: A habit stacking ugyan segíti az időmenedzsmentet és a stresszkezelést azáltal, hogy optimalizáljuk az egyes tevékenységekre szánt időt, de fontos, hogy ne terheljük túl magunkat túl sok új szokással egyszerre. Ahogy a célok esetében általában, itt is lényeges, hogy realisztikus terveket tűzzünk ki és fokozatosan építsük be az új tevékenységeket.
Kitartás és elkötelezettség: A szokások összekapcsolása egy csodafegyver lehet a mindennapi életben, de az új szokások beillesztése még így is elkötelezettséget és kitartást igényel.
Idő és rugalmasság: Adjunk magunknak időt az új szokások megtanulására és legyünk rugalmasak, ha egy nap esetleg nem sikerül betartani az új rutint.
Inspiráló példák arra, hogyan kapcsoljunk össze szokásokat
Reggeli rutin:
Fogmosás és affirmációk: A fogmosáshoz hozzákapcsolhatsz néhány megerősítést vagy pozitív gondolatot. Így minden reggel jó hangulatban indulhat.
Kávé és olvasás: Ha a reggeli kávézás elengedhetetlen része a napindításnak, illeszthetsz hozzá néhány oldalnyi olvasást is. Legyen szó akár a kedvenc könyvedről vagy tanulásról, amíg szürcsölgeted az italodat, haladhatsz az olvasmányaiddal.
Délután:
Séta és telefonálás: Szeretnéd elérni a napi 10.000 lépést? Séta közben hívd fel a barátnődet vagy az anyukádat és meglátod, a kilométerek csak úgy elröppennek.
Főzés és önismeret: Miközben főzöd a vacsorát, a személyes fejlődésedet is támogathatod, ha beteszel egy hangoskönyvet vagy előadást.
Esti rutin:
Fürdés és légzőgyakorlatok: Fürdés közben vagy után végezz el néhány légzőgyakorlatot vagy rövid meditációt. Ez segít lecsendesíteni az elmét és jobb alvást eredményez.
Ágyba bújás és gyógytea: Egy egészségtámogató szokás lehet, ha az ágyba bújást összekapcsolod egy csésze gyógytea elfogyasztásával. Az ellazulás és szebb bőr garantált.
Nyitókép: Westend61/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Elfelejtetted? Sebaj! Íme, 5+1 szokás, ami javítja a memóriát
- 5 rossz szokás, amitől öregebbnek látszol a korodnál
- 8 szokás, amit a világ legidősebb emberei ajánlanak a hosszú, egészséges élethez