Szorong a gyerek a sport miatt? Így segíts neki leküzdeni a teljesítményszorongást

A teljesítménytől való szorongás a gyerekek számára sem ismeretlen. A szülők azonban sokat segíthetnek abban, hogy a sport újra kedvtelés legyen, ne pedig stresszforrás.

Lehet, hogy elsőre csak annyit veszel észre, hogy a gyerek alvatlansággal küzd a verseny előtti napokban. Előfordulhat, hogy betegnek vagy sérültnek tetteti magát, hogy elkerülje a részvételt, vagy hasfájásra panaszkodik. A gyerekek sokszor nem kötik össze a szorongást az azzal kiváltó eseménnyel, de ha figyelmesek vagyunk a teljesítmény miatt szorongó gyerekek látványos tüneteket produkálnak érzelmi és fizikai szinten is, amit csak tovább fokoz, ha szülőként magas elvárásokat támasztunk feléjük. Végül akár odáig is fajulhat a helyzet, hogy a gyerek inkább abba akarja hagyni az addig szeretett sportot, csakhogy elkerülje a feszültséget.

A szorongás következményei

Egy 2017-es tanulmány, amelyet az „International Journal of Sports Science & Coaching” publikált, azt találta, hogy a magas teljesítményszorongású gyerekek gyakrabban tapasztalnak negatív érzelmeket és alacsonyabb önértékelést a sportban való részvétel során. A kutatók arra is rámutattak, hogy ezek a gyerekek hajlamosabbak a kiégésre és a sport iránti érdeklődés elvesztésére. Egy másik vizsgálat azonban azt is megerősítette, hogy a szülői vagy edzői támogatás valóban kulcsfontosságú tényező. Az eredmények szerint a túlzott nyomás és a nem megfelelő támogatás jelentősen növelheti a gyerekek szorongásának szintjét, míg a pozitív megerősítés és a megfelelő pszichológiai támogatás csökkentheti azt.

Néhány gyakorlat, ami azonnal segít

Minden gyermek másképp reagál, de a szorongás kezelésére szolgáló stratégiák hasznosak lehetnek.

  • Mantrák

A szorongás gyakran a negatív belső hangunkból ered: „ezt nem tudom megcsinálni”, „sosem fogom megjegyezni a koreográfiát”, „mindenki utálni fog, ha elrontom.” Egy mantra, egy pozitív mondat segíthet ezeket a negatív gondolatokat helyettesíteni. Segíts gyerekednek kitalálni egy olyan mondatot, amely jelentőséggel bír számára, mint például „erős vagyok” vagy „sikerülni fog”. Ismételjék gyakran: edzésen, versenyeken, vagy amikor csak hallja a „nem megy” hangot a fejében. Ez a stratégia a Kognitív Viselkedésterápiában (CBT) is bevált módszer a szorongás kezelésére.

  • Vizualizáció

A mantra technika kiterjesztése lehet a vizualizáció, amikor a gyermek elképzeli, hogy jól teljesít. Minél részletesebb ez a kép, annál jobb. Ezt gyakorolhatja mozgással vagy anélkül, esetleg lefekvés előtt az ágyban. Bár a készségek gyakorlása kritikusan fontos a sikerhez, néha a mentális gyakorlás is sokat számít. Bátorítsd a gyereket, hogy minél pontosabban képzelje el az egyes lépéseket és mozdulatokat.

  • Legyen egy elérhető cél

Minden versenynek vagy stresszes helyzetnek, lehet egy célja, ami nem feltétlenül a győzelem kell legyen. Segíts abban, hogy a gyerek egy olyan célt próbáljon elérni, ami kihívást jelent, de nem elérhetetlen. Például a saját előző rekordidő megdöntése egy tökéletes alternatíva lehet az első helyezés helyett, mert így nem másokkal verseng a gyerek, hanem önmagához képest szeretne jobb teljesítményt nyújtani. Kutatások azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akiknek a szülei pozitív célokat tűznek ki a gyerekeik elé, és teret adnak nekik, hogy önállóan elérjék azokat, valóban motiváltabbak a jó teljesítményre.

  • Mély lélegzet

A mély, rekeszizomlégzés csökkenti a szorongást és segít a relaxációban. Gyakorolják otthon, útközben, az öltözőben vagy a pálya szélén.

  • Csak pozitívan

A mosoly valóban segít, ezért bátorítsd gyermekedet, hogy a legbátrabb arcát öltse magára, miközben a játék pozitív és szórakoztató aspektusaira gondol.

Amit a szülők még megtehetnek

A szülők sokat tehetnek a gyerekük stresszmentes sportélményeiért úgy, hogy a részvételt helyezik előtérbe a teljesítménnyel szemben. Bátorítsd gyermekedet az eddigi sikerek és a gyakorlásba fektetett idő alapján, és emlékeztesd őt arra, hogy a szereteted nem függ a teljesítményétől. Fontos, hogy a gyerekek megértsék, bizonyos dolgok, mint például az időjárás, kívül esnek az irányításukon, és nem mindig az ő hibájuk, ha a játék nem a tervek szerint alakul.  A szorongást úgy is enyhíthetjük, ha odafigyelünk az alapokra. Arra, hogy a gyerek táplálkozása és alvás zavartalan legyen és minden plusz stresszforrást igyekszünk elhárítani. Például biztosítjuk számára, hogy időben elindulunk a versenyre, hogy elkerüljük a kapkodást és a pánikot. Megspórolva ezzel a plusz feszültséget.

Nyitókép:GettyImages
Forrás: Parents

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)