Eredményorientált vagy? Íme 5 szorongást kiváltó szokás, amivel fel kell hagynod

Ha egyszerre több területen szeretnél kimagaslóan teljesíteni, akkor sajnos könnyedén veszélybe sodorhatod a mentális egészségedet. Eláruljuk, hogyan győzheted le a káros berögződéseket!

Bár a szorongás ma már népbetegségnek számít, az egyik személyiségtípusba tartozó emberek különösen hajlamosak rá – méghozzá az eredményorientáltak. Hatalmas nyomást éreznek amiatt, hogy az életük minden területén kiemelkedően teljesítsenek: szeretnének egyszerre jól keresni, szakmailag kiteljesedni, álomházasságban élni és tökéletes gyerekeket nevelni, ráadásul még a barátságaik ápolására is jelentős figyelmet szeretnének szánni. Bár egy egészséges mértékű szorongás még motiváló is lehet, az önmaguk felé támasztott irreális elvárások olyan szokások kialakulásához vezethetnek, amelyek csak még több nyugtalan percet szereznek.

Íme 5 dolog, ami szorongást válthat ki az eredményorientált emberek életében:

1. Nem tudsz nemet mondani:

Az eredményorientált emberek táborát erősíted, megbízható vagy és mindig lehet rád számítani – éppen ezért mindenki hozzád fordul, ha segítségre van szüksége. A gond csak az, hogy a kötelességérzeted és a bűntudatra való hajlamod megakadályoz abban, hogy bármilyen felkérést is visszautasíts és mindent elvállalsz, még akkor is, ha már rég elérted a határaidat. Így végeredményképpen teljesen túl leszel terhelve, ami beindítja a kiégést és a szorongást is. A bűntudatot viszont csak akkor tudod legyőzni, ha alapos vizsgálat alá helyezed a saját magaddal szemben támasztott elvárásaidat. Hiszen a kellemetlen érzés abból fakad, hogy mást cselekedtél, mint amit belül megkövetelsz magadtól, azaz nemet mondtál akkor, amikor az igent érzed a helyes válasznak. Ebben az esetben két út áll előtted: vagy továbbra is minél több felelősséget magadra vállalsz, hogy megfelelj az elképzeléseidnek, vagy pedig végre egy reálisabb szintre csökkented az elvárásaidat. Azt azonban már most megsúgjuk neked, hogy hiábavaló lenne az első megoldást választanod, mert ez az irány kizárólag a szorongáshoz és a burnout-szindrómához vezethet. Fogadd el, hogy nem lehetsz egy személyben mindenki szuperhőse és húzd meg az egészséges határokat magad körül azáltal, hogy megtanulod visszautasítani a felkéréseket, amelyekre nincs időd, kedved vagy energiád. És ne felejtsd el azt sem, hogy a nem szócska kimondását semmiképpen sem tudod elkerülni: de nem mindegy, hogy másokat utasítasz vissza vagy a saját lelki békédet.

2. Nehezedre esik segítséget kérni:

Bár a csoport tagjaihoz rengetegen fordulnak segítségért, ők maguk képtelenek erre fordított helyzetben, mert ebben az esetben le kellene mondaniuk az irányításról, így mások helyett a saját elszántságukra támaszkodnak egy-egy feladat elvégzésében. Ám végül ahelyett, hogy mindent maguk menedzselnének, valójában kontra-produktívak lesznek és teljesen elveszítik a kontrollt az életük felett. Meg kell értened, hogy az irányítás ténye igazából csak illúzió, még a saját testünk működése felett sem uralkodhatunk teljesen. Adj magadnak engedélyt arra, hogy segítséget kérj valakitől – ahogyan mások tőled. Az egészséges határaid felállítása nemcsak abból áll, hogy megtanulsz nemet mondani, hanem abból is, hogy tudd, mikor van szükséged támaszra. Képesnek kell lenned arra, hogy ki merd jelenteni, nem boldogulsz egyedül: legyél hálás, ha támogatnak és találd meg a módot arra, hogy viszonozhasd a szívességet.

3. Folyamatosan összehasonlítgatod magad az általad sikeresnek tartott emberekkel:

Hiába is tagadnánk, mindannyian hajlamosak vagyunk arra, hogy a saját sikereinket másokéhoz mérjük, ahelyett, hogy az önértékelésünket kizárólag az határozná meg, hogy mi magunk miben fejlődtünk az évek során. Az eredményorientált emberek azonban egy különösen torz tükörben szemlélik a világot: vagyis folyamatosan azt figyelik, hogy az általuk befutottnak tartott személyekhez képest mennyi mindent értek el eddig. Ám miközben próbálnak lépést tartani a példaképeikkel, azt érzik, hogy le vannak maradva és alkalmatlanok arra, hogy nagy dolgokat vigyenek véghez – ez pedig ugyancsak szorongást válthat ki. Tanuld meg függetleníteni magad mások életétől: az ő sikerük nem befolyásolhatja azt, hogy mit gondolsz magadról. Irigység helyett tapsold meg az eredményeiket és tudd, hogy ettől még rád is számtalan győzelem várhat. Koncentrálj a személyes utadra és fejlődésedre!

4. Nem tudsz igazán jelen lenni az életedben:

A szorongást talán úgy lehetne a legegyszerűbben megfogalmazni, mint azt az állapotot, amikor nem tudunk a jelenben élni: vagy a jövő miatt aggódunk, vagy pedig a múlton rágódunk. Az eredményorientált emberek gyakran előre szaladnak az időben és siettetik a céljaik elérését, mert annyira vágynak a befejezés miatti elégedettség érzésére. Olyannyira az álmaik megvalósítására koncentrálnak, hogy elfelejtik élvezni és értékelni az oda vezető utat. Próbálj meg lelassítani és vedd észre azokat a fontos leckéket, amelyeket az akadályok leküzdése közben megtanulhattál. A jelenlét gyakorlásának az egyik legjobb módszere a meditálás, ami egyébként szorongáscsökkentő hatással is bír, jobban alhatsz miatta és általánosságban boldogabbnak érzed majd magad.

5. A teljesítményedtől teszed függővé azt, hogy mennyit érsz:

Eredményorientált típusként az önértékelésedet teljes mértékben az határozza meg, hogy mit tettél le eddig az asztalra, ezáltal minden egyes apró sikered és kudarcod átírja azt, hogy milyennek látod magad. Így azonban az elégedettségérzeted tiszavirág-életű és állandóan újabb és újabb eredmények elérésére van szükséged a boldogságodhoz: azaz belekerülsz egy olyan mókuskerékbe, amiből úgy tűnik, nincs kiszállás. Ahhoz, hogy megszakítsd ezt az ördögi körforgást, rá kell jönnöd, hogy az önbecsülés feltétel nélküli és nincs olyan kudarc, ami miatt kevesebbre kellene tartanod magad és sem a karriered, sem a fizetésed nem ad hozzá az értékedhez!

Forrás: Psychology Today
Nyitókép: fizkes/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: