Marie Kondo egy zseni, az ő hatására az egész világ elgondolkozott azon, hogy miért van tele a lakás olyan dolgokkal, amelyeket soha nem használunk. Te belegondoltál már abba, hogy mennyi fölösleges tárgyat halmozol fel?
Ha úgy érzed, hogy rendetlenség vesz körül, és csak ideig-óráig sikerül rendezett állapotban tartanod a lakást, akkor ez a cikk neked szól! A japán professzionális rendrakási tanácsadó tudja, mi a titka annak, hogy a kis helyiségek se legyenek zsúfoltak, könnyű legyen megtalálni bennük, amit keresel, és jó hangulatú legyen a hely, ahol laksz.
https://www.instagram.com/p/Bu8diAtgLCj/
Kicsoda Marie Kondo?
A takarítási és rendrakási szakértőként is emlegetett Marie Kondo-t kislánykora óta foglalkoztatja a rendszerezés: már az általános iskolai tantermében is könyveket rendezgetett, amíg a többiek az udvaron játszottak. Ezt az érdeklődését és tehetségét később kamatoztatta, 19 éves korában elindította a „rendrakási vállalkozását”, és mára nemzetközi szinten elismert szaktekintéllyé nőtte ki magát. Neve pedig fogalommá vált. A KonMari egy olyan módszert takar, ami nemcsak átmenetileg szünteti meg a káoszt az otthonodban, hanem segít, hogy ne térj vissza a korábbi zűrzavaros háztartás-vezetéshez.
Két magyarul is megjelent bestseller könyv, a Rend a lelke mindennek – A varázslatos japán módszer, amellyel örökre száműzheted a rendetlenséget az otthonodból és a Tiszta öröm – A rendteremtés művészete – képes útmutatóval szerzője, 30 országban, 4 millió példány kelt el belőlük.
Számos TV- és rádióműsorban is szerepelt, de saját Netflix sorozata is van, amelyben családok életét segít rendbe szedni.
A sorozat traileréből kiderül, hogy mire is vállalkozik pontosan a japán tanácsadó:
Otthonteremtés és önismeret
A KonMari módszer a manapság divatos minimalizmus mozgalomba is beleillik, hiszen arra tanít, hogy csak olyasmit tarts meg, amire valóban szükséged van.
https://www.instagram.com/p/Brks2Mlgm7R/
A célja azonban túlmutat a felesleges dolgok selejtezésén. Valójában abban segít, hogy olyan lakhelyet teremts, amiben jó élni. A rendrakás nemcsak egy fizikai folyamat, lelki szempontból is fontos, hogy rendezd magadban a különféle tárgyakhoz fűződő viszonyodat. Ebből is látszik, hogy a módszer valójában egy önismereti utazás. Marie Kondo emellett fontosnak tartja, hogy megtanuljunk a jelenben létezni, megélni a hétköznapokat, ha így teszünk, akkor a tárgyak gyűjtése helyett, az élmények megélésére kerül a fókusz.
A japán nő kedves, empatikus személyisége, energiája és támogató hozzáállása olyan embereknek is erőt ad, akik eddig nem tudták elképzelni, hogy úrrá lehetnek a káoszon. Sőt a módszerrel nehéz élethelyzetekben is támaszt nyújt, például közeli családtag halála esetén, elmondja, hogyan kezeljük az elhunyt tárgyait. A mentorálási munkájával összetartó közösséget épít, a #mykonmari hashtag alatt rengeteg példát találsz a metódus hatékonyságáról.
A nevével fémjelzett hajtogatási módszer helytakarékos és átláthatóságot biztosít a ruháidnak, ami garzonlakásban vagy kollégiumban kifejezetten jól jöhet.
Így hajtogasd a ruháidat:
Így pedig a fehérneműket:
Fogj hozzá!
Ha minden helyiséget raktárnak használsz, sosem fogsz tudni relaxálni, kipihenni magad, a környezeted nem lesz elég megnyugtató. Épp ezért állj neki még ma. Fontos, hogy ne kapkodj, a feladatra fókuszálva végezd el a rendszerezést.
5 kategóriát határoz meg a rendrakásban, ez egyben a sorrend is, eszerint haladj:
- Ruhák
- Könyvek
- Iratok
- Mindenféle csetreszek – japánul „Komono”
- Olyan tárgyak, amihez érzelmi kötődésed van
6 fő szabály:
- Legyen szilárd az elhatározásod, hogy most rendet teszel!
- Képzeld el az ideális életstílusodat!
- Először a selejtezést csináld meg! Mondj köszönetet a dolgoknak, hogy eddig szolgáltak téged!
- Kategóriánként tegyél rendet és ne területenként!
- Kövesd a megfelelő sorrendet!
- Minden egyes esetben kérdezd meg magadtól, hogy örömet szerez-e számodra az adott tárgy? Ha nem, engedd el!
Marie Kondo honlapjáról minden további fortélyt megtudhatsz!
Fehérnemű rendezés
Itt láthatsz egy videót arról, hogyan tudod a legkisebb helyen is tárolni a fehérneműidet. A kulcs a függőleges tárolásban rejlik, ezzel nemcsak helyet spórolsz meg, de sokkal átláthatóbb is lesz a fiókod:
Nyitókép: Kaspars Grinvalds/Shutterstock.com