Egy 19. századi versnek állít emléket a ledér műalkotás, ami sokaknál kiverte a biztosítékot. A szobrászt sokan kritizálják, nőjogi szervezetek pedig a szobor eltávolítását követelik.
Egy szombati ünnepség keretein belül, egy dél-olasz városban, Salernoban szobrot avattak. A bronzból készült műalkotást az egykori miniszterelnök, Giuseppe Conte leplezte le, ami Luigi Mercantini egyik 1857-ben írt verse előtt tiszteleg. A szobor azonban nem teljesen úgy fest, mint amire az olaszok számítottak. Az avatás pillanatát megörökítő fotó szinte futótűzként terjedt el a neten, amin Olaszország férfi méltóságai és politikusai szinte kocsányon lógó szemekkel fonnak élő koszorút a meglehetősen ledér szobor köré, ami egyik kezével a mellét takarja, csábosan hátranéz a válla fölött, a tenger felől érkező szellő pedig felfedi az idomait.
Only in Italy a statue of an agrarian laborer, in memory of a massacre of 300 ppl, could take this form. 2021 in #Sapri pic.twitter.com/N9K1XDqZVk
— Francesca Piazzoni (@f_piazzoni) September 26, 2021
Az említett vers, La Spigolatrice di Sapri, ami az iskolai tananyagban sem ismeretlen, egy olyan nő történetét meséli el, aki beleszeret Carlo Pisacane-ba, az itáliai történelem első szocialista és anarchista gondolkodójába. A versben Pisacane és 300 társának sikertelen lázadása elevenedik meg a nápolyi királysággal szemben, ami végül mindannyiuk vesztét okozza. A felháborodást az váltotta ki, hogy ahelyett, hogy a szobor a lázadókat ábrázolná, egy olyan női alakot jelenít meg, aminek látványa már-már közszeméremsértő.
Az alak olyannyira borzolta a kedélyeket, hogy nőjogi szervezetek egyenesen az eltávolítását követelik.
De mielőtt azt gondolnánk az olaszokról, hogy prűdek, erről szó sincs. A kutya máshol van elásva. A versből kiindulva egy 19. századi női alakról van szó, akinek a szobor által érzékeltetett ruhája egyáltalán nem korhű, hiszen a vállai szabadon vannak, idomai pedig jól kivehetők. „Ez egy arculcsapás a történelemnek és azoknak a nőknek, akikre szexuális tárgyként tekintenek” – írta a Twitterén Monica Cirinnà, az Olasz Szenátus tagja. „Ez a szobor semmit sem árul el a nők önrendelkezéséről, akik úgy döntöttek, hogy fellázadnak a Bourbon-i zsarnokság ellen.”
„Megdöbbent és elkeserít” – vélekedett Emanuel Stifano szobrászművész Facebook-oldalán a kritikákról. „Amikor szobrot készítek, igyekszem minél kevesebb ruhával befedni az emberi testet, nemtől függetlenül.” A művész célja nem az volt, hogy a szobor pontosan úgy fessen, mint egy 19. századi nő, hanem egy olyan női ideált fejezzen ki, aki felidézi a büszkeséget, és akiben felébred az öntudat egy pátoszos pillanatban. Az olaszok szerint azonban a műalkotás nem más, mint a történelem és a nők megsértése, amit ünnepelni hivatott.
Források: vice.com
Nyitókép: Ivan Romano/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 100 életnagyságú elefántszobor hívja fel a figyelmet Londonban arra, hogy változtatnunk kell az életmódunkon
- Monumentális állatok és mitikus lények népesítik be a japán termőföldet a Wara Művészeti Fesztiválon
- 5 inspiráló film a női egyenjogúságért vívott küzdelemről