Támogassuk a gyereket az álmaiban, ha nem tehetséges?

Szülőként lehet, hogy te is elgondolkoztál már, hogy melyik a jó hozzáállás: ha lebeszéljük a gyereket arról, amihez nem ért, de ezzel kockáztatjuk, hogy összetörjük az álmait, vagy inkább az, ha mindenáron kiállunk mellette?

A tehetségkutató műsorokban néhány fellépő láttán jogosan tehetjük fel a kérdést: neki nem szólt senki, hogy nem jó? Hol vannak a szülei vagy a barátai, akik finoman, de jelzik, hogy talán nem ez az ő útja, ezzel pedig megkímélik őt a nyilvános megszégyenüléstől? Ugyanakkor, ha belegondolunk abba, hogy a gyerekünk csillogó szemekkel elénk áll és azt mondja, a legnagyobb vágya, hogy énekesnő legyen, sokszor nincs szívünk lebeszélni erről. Még akkor sem, ha tudjuk, hogy ez minden bizonnyal a hangi adottságai miatt nem fog megvalósulni. Ilyenkor valójában arról kell döntenünk, hogy mi törjük őt össze vagy engedjük, hogy a világ előbb vagy utóbb megtörje.

Realitás vs. álmok

Mindannyian álmodozunk és néha ezek az álmok meglehetősen elrugaszkodottak a valóságtól. Gyerekkorunkban arról fantáziálhatunk, hogy tűzoltók leszünk, világsztárok, esetleg lesz egy saját szigetünk. Lehet, hogy ezekre semmi esélyünk, mégis jó elveszni ezekben a gondolatokban. Ha valaki erőszakkal visszaránt a valóságba, az az önbizalmunkat és azt a hitünket is csorbítja, hogy „bármi lehetsz, ami csak lenni szeretnél”. Amikor egy szülő támogatja a gyermeke álmait, azzal azt az üzenetet közvetíti, hogy hisz benne és a képességeiben. Ez a fajta támogatás hosszú távon segíthet a gyermeknek abban, hogy magabiztos, kezdeményező felnőtté váljon.

Vékony jég, avagy egyensúlyozás a két véglet között

Ugyanakkor fontos, hogy a gyermekek reális célokat tűzzenek ki maguk elé. A szülők feladata, hogy segítsenek megérteni, mi szükséges egy adott álom eléréséhez és felmérni saját képességeiket. Nagyon nehéz, de egyensúlyt kell találni a támogatás és a valóság bemutatása között. Ugyanis pszichológiai szempontjából fontos, hogy a gyermekek megtanuljanak küzdeni az álmaikért, még akkor is, ha azok kezdetben irreálisnak tűnnek. De figyelni kell arra is, hogy a gyermek ne éljen túlzott illúziókban, amelyek később csalódást okozhatnak. Ráadásul ez életkoronként is változik.

Más a megoldókulcs kisgyermekkorban és serdülőkorban

Kisgyermekkorban a gyermekek fantáziája és álmai rendkívül élénkek és színesek. Ez az időszak a felfedezés és az önkifejezés ideje, amikor a gyermekek különféle szerepeket próbálnak ki és álmodoznak a jövőjükről. Ilyenkor jobb, ha szülőként nagyobb teret engedünk a játéknak és a képzelgésnek, hiszen ezek fontos részét képezik a kognitív és érzelmi fejlődésnek.

Az iskoláskorú gyerekek már elkezdik reálisabban látni a világot, érzékelik, hogy egyes álmok megvalósítása több erőfeszítést igényel és nem minden cél elérhető. Éppen ezért ebben a korban fokozatosan vezessük be a valóság és erőfeszítés fogalmait, és terelgessük a gyerekeket a tehetségeik felé, ugyanakkor ne beszéljük le őket az álmaikról.

A serdülőkor kulcsfontosságú, hiszen ilyenkor már tétje van annak, hogy milyen irányban indul el a gyerek. Ha túl irreálisak a célkitűzései, akkor rengeteg csalódással fog szembesülni, amikor az álomvilágról lekerül a rózsaszín lepel. A szülőknek segíteniük kell a tinit abban, hogy reálisan lássa önmagát és a képességeit, ezáltal pedig a lehetőségeit. Támogassuk a gyerek ambícióit, de igyekezzünk útbaigazítani őt, ha nagyon eltévelyedne.

Praktikus lépések a szülők számára:

  1. Érdeklődés és párbeszéd: beszélgess a gyermekkel az álmairól, és próbáld megérteni, miért vonzza az adott terület.
  2. Reális visszajelzés: adj őszinte, de bátorító visszajelzést a gyermek képességeiről. Például, ha nincs tehetsége az énekléshez, irányítsd olyan tevékenységek felé, amelyekben jobban teljesít.
  3. Támogatás más területeken: segítsd a gyermeket abban, hogy más területeken is kipróbálhassa magát, és találja meg azt, amiben tehetséges.
  4. Rugalmas célkitűzések: tanítsd meg a gyermeket arra, hogy az álmok idővel változhatnak, és hogy a kitartás és a rugalmasság kulcsfontosságú a sikerhez.

Nyitókép: Camille Tokerud/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)