Mérgező anyagok a tamponokban: nőgyógyász doktornőt kérdeztünk a lehetséges veszélyekről

Becslések szerint a nők fele tampont használ a menstruációja idején, amiről eddig azt hittük, teljesen biztonságos. Egy új kutatás viszont mérgező anyagokat talált különféle márkák termékeiben. Mit jelent ez ránk nézve? A szakorvos válaszol.

A női higiéniai termékek kapcsán szerintem (némi kísérletezés után) elég hamar eldől, kinek mi válik be leginkább. Vannak, akik a betétek közül válogatnak szívesebben, míg mások a tampon mellett döntenek. Becslések szerint a menstruációjuk alatt a nők nagyjából fele választja a különböző tamponmárkák termékeit, ami nem is meglepő, hiszen egyszerű, de nagyszerű módját jelentik a havi vérzés kihívásaival való megbirkózásnak. És előírásszerű használat mellett teljesen biztonságosak is – legalábbis eddig így gondoltuk. Ebben a hitünkben viszont rendesen megingatott minket egy új tanulmány, amelynek szerzői 14 tamponmárkában találtak az emberi szervezetre potenciálisan mérgező anyagokat, például arzént és ólmot.

Ha ezeket a sorokat olvasva neked is összeszorul a gyomrod, mint azoknak a nőknek világszerte, akik különböző weboldalakról, illetve a közösségi médiából értesültek erről, egy nagy levegő után biztosan neked is két kérdésed van (legalábbis első körben). Az egyik, hogy mit jelent ez ránk nézve, a másik pedig, hogy most akkor hogyan tovább? Minket is ezek foglalkoztatnak, így megkérdeztük Dr. Forró Tímea szülész-nőgyógyászt, aki alaposan körbejárta a témát a kedvünkért. De haladjunk csak szép sorjában.

Mi ez a tanulmány, és miről szól? 

A tudósok az Environmental International című szaklapban 2024 júliusában jelentették meg írásukat, amely többféle márkájú (olcsóbb és drágább) tamponban több mérgező fémet, köztük ólmot, cinket és arzént talált. A tanulmány 14 márka 30 különböző tamponját értékelte, 16 metalloid koncentrációját keresve. A metalloidok olyan kémiai elemek, amelyek az Encyclopedia Britannica szerint fém és nem fém elemektől egyaránt elvárható tulajdonságokkal rendelkeznek. Ide tartozik például a szilícium, a germánium vagy az arzén. Ez utóbbit meg is találták a kutatók a mintákban, ezen túl még a következő anyagok szerepeltek a vizsgálatban: bárium, kalcium, kadmium, kobalt, króm, réz, vas, mangán, higany, nikkel, ólom, szelén, stroncium, vanádium és cink.

Hogy mely tamponmárkák tartalmaznak arzént és ólmot? A tudósok mind a 14 márka tamponjaiban megtalálták nyomokban ezeket az anyagokat, köztük a népszerű Tampax, Kotex és Playtex márkákban is. A vizsgálatban szereplő összes termék nevét a szakemberek nem árulták el, de Jenni Shearston vezető kutató megerősítette, hogy ezeket jelenleg nemzetközi szinten, így az USA-ban és Európában is árulják.

Hogyan kerülhet arzén és ólom a tamponokba, és mit jelenthet ránk nézve?

A tamponok előállításához szükséget gyapot a termesztése során szennyeződhet nehézfémekkel, mint például ólom, réz, cink, arzén vagy akár kadmiummal is, melyek felhalmozódhatnak a növényekben. Ezeket a nehézfémeket a növények a földből, illetve a talajvízből szívják fel, vagy pedig a tamponok az előállítás vagy a szállítás során szennyeződhetnek velük – foglalja össze Dr. Forró Tímea, a Peonia Egészségközpont és a For Life Medical Center szülész-nőgyógyász szakorvosa.

Majd hozzáteszi, hogy a nehézfém expozíciónak hosszú időn át kitett szervezetet bizony, negatívan befolyásolhatják ezek az anyagok. Például az ólom negatívan hat a teherbeesésre, valamint a terhesség lefolyására. Okozhat meddőséget is, de növekedésbeli zavarokat és későbbi tanulási nehézséget is. A nehézfémek a hormonális rendszerünkre is negatív hatással lehetnek: többek közt menstruációs zavarokhoz, reprodukciós problémákhoz (meddőség, vetélés, koraszülés, fejlődési rendellenesség) vagy pedig méhtest- és petefészekrák kialakulásához is vezethetnek.

„Ha az általános károsító hatásait nézzük, úgy a kumulálódott ólom a szervezetben a veséket, a májat- és az idegrendszert károsíthatja. Az arzén egy sokak által ismert mérgező anyag, mely bőrrákot, szívbetegséget vagy akár cukorbetegséget is okozhat, normál módon semmi keresnivalója nem lenne egy menstruációs tamponban – fogalmaz a doktornő. Azt mondja, egy patkányokon végzett kísérletben kimutatták, hogy a hüvelyen keresztül felszívódva az arzénnek az oxidatív hatása révén a méhre és a petefészkekre is negatív hatása lehet.

Biztonságos lehet ezek fényében a tampon használata?

„Mivel jelenleg még nincsenek kiterjesztett kutatások arra nézve, hogy a hüvelyhámon keresztül mennyi káros anyag szívódik fel, illetve mi lenne az a koncentráció, amely már káros lehet, információ hiányában nem lehet kijelenteni, hogy mennyi az a napi tamponmennyiség, amellyel már óvatosnak kellene lennünk – fogalmaz a doktornő. Majd hozzáteszi, hogy a fenti információk alapján ő egyébként senkit nem tántorítana el a tamponhasználattól, de a márka kiválasztása előtt érdemes informálódni, esetleg organikus tampont használni. Ezek ugyanis, mint Dr. Forró Tímea fogalmaz, orvosi segédeszközként vannak számon tartva, az előállításukhoz használt gyapotot/gyapotszármazékot nem kezelik növényvédő szerekkel. Viszont ezekben is ott lehetnek a nehézfémek.

Mivel orvosi segédezközök, előállításuk szigorúak szabályozott. Viszont a nehézfémekre vonatkozóan a gyártásuk során semmilyen korlátozás/feltétel nincs. A fehérített tampon használatát érdemes kerülni, hiszen a fehérítéshez használt vegyszerek szintén tartalmazhatják az előbb említett fémeket. A tamponokat száraz, hűvös helyen kell tárolni, ezzel minimalizálni lehet a nehézfémek kioldódását – mondja.

Ha valaki mégis a tampon elhagyása mellett dönt, érdemes más alternatívákat keresni, mint például a menstruációs kehely, menstruációs bugyi vagy pedig a mosható betétek. Ezekkel megfelelő tisztítás mellett higiénikusan és biztonságosan át lehet hidalni a ciklusunk vérző napjait.

Fotó: Isabel Pavia / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)