„Segítség, társfüggő a párom!” 5 intő jel, amit ne hagyj figyelmen kívül

Nincs azzal semmi baj, ha valaki szeret minőségi időt tölteni a párjával. De ha az alábbi jeleket tapasztalod, ennél többről lehet szó: ez bizony már jó eséllyel társfüggőség.

Egy korábbi beszélgetés során az egyik ismerősöm úgy magyarázta el nekem a társfüggőség lényegét, hogy gondoljak egy mandarinra, amit elfelezünk. A társfüggő ember úgy fogja magát érezni, mint a mandarin egyik fele, ami nem lehet egész a másik nélkül. Nem is tudja igazán mandarinnak látni magát és nem is tud úgy funkcionálni. Folyton a párját keresi, akivel egész lehet (ha pedig megtalálta, folyton vele akar egy egészet alkotni). Érdekes hasonlat? Nekem az volt. Mindenesetre az tény, hogy a társfüggők másképp tekintenek a partnerükre és az egész kapcsolatra is, mint azok, akik egész mandarinnak érzik magukat. Lássuk, mit mondanak a szakértők, melyek a társfüggőség legfontosabb jelei.

Milyen valójában a társfüggőség?

1. Aki társfüggő, az mindent együtt akar csinálni a párjával Talán mondanunk sem kell, hogy a társfüggő ember semmit sem szeretne egyedül csinálni, minden tevékenységét a párjával együtt akarja véghezvinni, legyen szó egy kis szombati kimoccanásról vagy a nagybevásárlásról. Olyannal is találkoztam, aki mindig azt várta, hogy majd a párja megmondja, hová menjenek hétvégén, mit csináljanak munka után, mikor melyikük családjához menjenek látogatóba. De olyat is ismertem, aki szinte bénultságot érzett, amikor a párja nem volt otthon, és ő egyedül is elmehetett volna egy városi rendezvényre, ahol már nem lett volna egyedül, mert ott vártak rá régi ismerősök. De ő inkább otthon maradt, mert képtelen volt a párja nélkül elmenni valahová, és jól érezni magát. Mintha az énje beleololdódott volna ebbe a kapcsolatba, ő maga teljesen elvesztette volna az identitását, és már csak a mi létezett volna.

2. Az őszinte kommunikáció borzasztó nehéz „A társfüggők gyakran félnek megosztani a valódi érzéseiket és gondolataikat. Különösen, ha úgy érzik, hogy a másik elítéli vagy elutasítja őket” idézi a Bestlifeonline Colleen Wenner terapeutát. Ezzel több probléma is lehet. Például, hogy egészségtelen dinamikához vezethet, ahol mindkét partner folyamatosan a másiknak próbál megfelelni, és képtelen őszintén kifejezni magát. Így nem fogják tudni kifejezni valós vágyaikat, igényeiket, ami egy idő után teljesen aláássa a párkapcsolatban az őszinteséget, aminek alapvető kellene legyen.

3. Az egyik fél állandóan több figyelmet kér és kap, mint a másik A társfüggőség egyik fő jelzője, hogy az egyik fél érzelmi szükségletei rendszeresen több figyelmet igényelnek, mint a másiké. Egy társfüggő kapcsolatban szinte mindig az a személy van ebben a szerepben, aki a figyelem és a támogatás középpontjában áll. Aki viszont a figyelmet és támogatást adja, nem kapja meg a saját szükségleteinek kielégítését. Szóval nincs adok-kapok, ami egy egészséges párkapcsolat alapja kellene, hogy legyen.

Egyedül nem megy

4. A társfüggő szorong, ha nincs otthon a párja Ez bizonyos esetekben több mint elfogadható, például ha félsz a sötétben, emiatt nehezen tudsz este megnyugodni. Vagy ha a párod olyan ügyben utazott el, ahol érzelmi nehézségekre is számíthat, például a szüleivel találkozik, akikkel nem épp békében váltak el, és évek óta nem beszéltek. Ilyen esetben, ha magadtól megnyugszol egy kis idő után, vagy egy üzenet, esti telefonhívás, kedvenc desszert elmajszolását, vagy bármi ilyesmit követően, az teljesen rendben van. Ha viszont a párod távollétében a szorongás állandósul, és alvászavar, túlevés, az üzenetek állandó csekkolása vagy a harmadik nagy pohár bor elfogyasztása figyelhető meg, az már aggodalomra adhat okot.

5. Rettegés a szakítástól Nem vitás, társfüggőség esetén ez az egyik legnagyobb félelem, aminek már a gondolata is elviselhetetlennek tűnik. „Ha az egyik fél azt fejezi ki, hogy a kapcsolat a mindene, és szüksége van rá a túléléshez, az egy hatalmas vörös zászló” –mondja Desiree Taranto terapeuta. Hozzátéve, hogy ennek az embernek valószínűleg nincs önbecsülése, és a kapcsolatát használja arra, hogy teljesnek érezze magát. Megjegyzi ő is, hogy minden párkapcsolatba egész emberként kell belemenni.

Mit tehetsz, ha társfüggő a párod?

Taranto szerint nehéz helyzetben lehetsz, mert hát minden bizonnyal nagyon szeretheted a párodat, de a kapcsolatot tehernek élheted meg. Ráadásul ha már a szakítást fontolhatod, részedről aggodalom és félelem is vegyülhet a képbe, hiszen nem tudhatod, hogyan fog reagálni, mivel fenyeget majd, illetve mit tesz ténylegesen a párod, ha úgy érzi, elveszíti, ami a legértékesebb számára: téged, illetve a kapcsolatotokat.

Jó, ha tudod, hogy társfüggőség esetén is vannak olyan lehetőségek, amelyek segítenek, elkezdhettek például terápiára járni. Ha a párodnak eleinte könnyebb úgy, akkor együtt, később viszont egyedül is folytathatja a kezelést.

Forrás: bestlifeonline.com
Fotó: Westend61/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)