Tavaszi szelektálás másképp: 9 tipp, amivel könnyíthetsz az érzelmi poggyászodon

A tavasz a legalkalmasabb idő a megújulásra. Ha úgy érzed, hogy nemcsak magad körül, hanem lelki síkon is rendet kellene tenned, akkor valóban itt az ideje egy érzelmi lomtalanításnak.

A szelektálás bármennyire könnyűnek is tűnhet, az egyik legnehezebb feladat. Egyrészt időigényes, másrészt nagyon sokan kötődnek akkor is bizonyos dolgokhoz, amikor már egyértelmű, hogy nincs rájuk szükség. De nem csak a régi tárgyak, ruhák, kacatok foglalják feleslegesen a helyet a környezetünkben, hanem a lelkünkben is hordozunk komoly csomagokat, amelyeket ideje lenni letenni. Az elmúlt évek mindenkit próbatétel elé állítottak, és a nehézségek arra biztosan jók voltak, hogy kicsit átértékelődjenek bennünk a dolgok. Akár a társas kapcsolatainkat, akár a saját magunkba vetett hitünket, elképzeléseinket vesszük figyelembe, érdemes végiggondolni, hogy ezek előre visznek, vagy hátráltatnak bennünket a mindennapi életünk során.

Tervezz újra!

Egy nyugodt órádban készíts egy röpke számvetést, hogy ott tartasz-e az életben, ahol szeretnél. Ha nem, akkor mi gátol a haladásban? Te magad nem vagy elég erős, vagy mások akadályoznak a saját elképzeléseid érvényesülésében? Soha nem késő átértékelni az életünket,  ahogy a jó pap is holtig tanul, bármikor lehetőségünk van az  újratervezésre. Való igaz, hogy ehhez kell némi bátorság (és még több kitartás), ám ha hiszel és bízol magadban, akkor visszaveheted a kezedbe az életed irányítását.

9 tipp, amivel segíthetsz magadnak pozitív változást elérni:

1. Tanulj valami újat

Egy új hobbi nagyszerű módja annak, hogy megújult céltudatosságot alakítsunk ki, teret biztosítva életünkben a kreativitásnak. Ez lehet egy új nyelv, vagy egy olyan sport, ami eddig távolt állt tőled. A hangsúly azon van, hogy a fókuszod valami teljesen újra irányuljon.

2. Írj naplót

Manapság, az okos telefonok, számítógépek, laptopok uralta világban alig írunk valamit kézzel, a határidőnaplónak is szinte leáldozott. Pedig néha kifejezetten jó érzés a gondolatainkat papírra vetni. Kezdj el naplót vezetni, amelybe minden fontos dolgot felírhatsz. Nem kell órákon át írogatni, de vezess be egy rendszert, hogy minden nap szánsz rá 10 percet.

3. Vállalj önkéntes munkát

fotó: Maskot/GettyImages

Közhelyesen hangzik, de nagy igazság, hogy „ha másokkal jót teszel, magaddal is jót teszel”. Válassz egy olyan szervezetet, amelynek célkitűzése közel áll hozzád, és éld át az önzetlen segítség okozta örömöt. Számos új perspektíva nyílhat meg előtted, nem utolsósorban pedig egy új közösség tagja leszel, és új barátokra is lelhetsz. Úgy gondolod, erre végképp nincs időd? Teremtsd meg magadnak! Lehet, hogy csak annyi a gond, hogy rosszul osztod be a napi teendőidet. Próbálj meg hatékonyabb lenni, amit meg tudsz csinálni negyed óra alatt, azzal ne szöszölj órákig. Így máris értékes időt nyersz.

4. Tanulj meg nemet mondani

Az élet bármely területén hajlamosak vagyunk a kompromisszumokra, de sokszor csak azért, hogy ne konfrontálódjunk másokkal. Bármilyen nehéz néha, meg kell tanulni nemet mondani, és egészséges határokat felállítani. Meg kell tanulnod annyira önzőnek lenni, hogy ne fogadj el olyan helyzeteket, amelyek számodra nem kényelmesek. Ha bármilyen munkára, szituációra az első gondolatod a nem, akkor ne hagyd magad meggyőzni az ellenkezőjéről. A nem az maradjon mindig nem!

5. Digitális detox

Ne állj meg csak a tested méregtelenítésénél! Az, hogy régóta fent vagy a közösségi oldalakon és rendszeresen posztolsz, nem biztos, hogy a jóllétedet szolgálja. Számos felmérés foglalkozott vele, hogy nagyon sok emberből csak bosszúságot, irigységet, azaz negatív reakciókat vált ki mások hírfolyamának folyamatos nyomon követése. Arról nem is beszélve, hogy mennyi értékes időt pazarolhatsz el erre. Ha nem tudsz teljesen lemondani ezekről az oldalakról, akkor szelektálj. Csak olyan oldalakat, személyeket nézegess, amelyek hasznosak, gondolatébresztők és előbbre visznek az életben. Felejtsd el ezeket a felületeket, ha csak időkitöltésként, megszokásból lógsz rajtuk. Inkább olvass egy jó könyvet, vagy építsd a kapcsolataidat a való világban.

6. Tervezd meg az étkezéseidet

skandináv diéta
Fotó: Maskot/Getty Images

Mindannyian jól tudjuk, hogy az egyik legfontosabb dolog az életünkben az egészséges táplálkozás. De az elméleti tudást sokszor felülírja a gyakorlat, azaz a legtöbbször azt esszük, ami a leghamarabb az utunkba kerül. Ezt a csapdát úgy tudod kiküszöbölni, ha hétvégén szánsz arra fél órát, hogy megtervezd a következő heti étkezésedet. Nézd meg a munkahelyed környékén lévő kifőzdék, éttermek ajánlatát és írd össze, hogy melyik nap mit fogsz enni, vagy rendelj egy egészséges menüt kínáló cégtől. De az sem ördögtől való, ha te magad főzöl előre, úgy biztosan tudod, hogy milyen összetevőkből eszel.

7. A ruhatáradat is méregtelenítsd

Az életünk nagy részét az alakunkkal kapcsolatos elégedetlenség tölti ki. De a korral sok minden változik, és ha tetszik, ha nem, el kell fogadni, hogy soha nem fogunk már úgy kinézni, mint 20 évesen. Vannak persze üdítő kivételek, de a nagy magyar átlag sajnos nem az. Ha halomban gyűlnek a szekrényben azok a ruhák, amik jók lesznek, ha lefogsz 5/10/15 kilót, akkor azokat nyugodtan ajándékozd oda valakinek, vagy add el. Ha évek óta nem tudtad ezeket felvenni, akkor tudat alatt te magad is tudod, hogy ez már így is marad. Akkor viszont miért frusztrálod magad tovább ezzel a gondolattal? Fogadd el magad, és sokkal boldogabb leszel.

8. Vegyél egy ébresztőórát

Lehet, hogy ezzel most újat mondunk, de képzeld, manapság is lehet kapni ébresztőórát. Szóval a „csak telefonra tudok kelni” elmélet ezzel megdőlt, a legjobb befektetés, amit a nyugalmad érdekében tehetsz, ha veszel egyet. Ezzel megelőzöd az éjszakai ébredéseket, amelyeket egy-egy mail vagy üzenet érkezésekor tapasztalsz. Ha kipihenten ébredsz, akkor a napod is sokkal gördülékenyebb lesz.

 9. Adj hálát minden nap

Fotó: AaronAmat/GettyImages

Sajnos alapvetően a negatív gondolatokra vagyunk programozva, és azt a bizonyos poharat is inkább félig üresnek látjuk, amikor félig tele van. Ráadásul szakértők szerint a negatív gondolatok sokkal erősebbek, öt pozitív gondolatra van szükség az ellensúlyozásukhoz. Fordíts a nézőpontodon, és kezdd (vagy zárd) a napot azzal, hogy átgondolod miért vagy hálás. Nem kell feltétlenül nagy dolgokra gondolni: adj hálát, hogy egészséges vagy, hogy van fedél a fejed felett, hogy van munkád. Tedd meg lefekvés előtt is, legyél hálás mindenért, ami jólesett a nap során.

Forrás: theguardian.com

Nyitókép: Olena Ruban/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)