Te is szoktál beszélgetni a növényeiddel? Van, ahol már válaszolnak is!

Az elkötelezett kertészek néha, amikor senki sem hallja őket, halkan beszélgetnek kedvenc növényeikkel. Azonban jövőre a Chelsea Virágkiállítás látogatói még választ is kapnak majd tőlük.

2025-ben a Chelsea Virágkiállításon emutatkozik majd be a világ első mesterséges intelligencia (AI) által támogatott kertje. A híres kerttervező, Tom Massey és a Microsoft együttműködésének eredményeként létrejött „intelligens kert” egyszerre forradalmasíthatja a kertészkedés fogalmát, interaktív és innovatív élményt nyújtva a látogatóknak. Az Avanade „intelligens” kert koncepciója különleges, mivel a látogatók beszélgethetnek a növényekkel – amelyek válaszolni is képesek. Ez az egyedülálló technológiai megoldás pedig az emberek és növények közötti kapcsolat egy teljesen új dimenzióját nyitja majd meg.

De hogyan működik ez az egész?

A kert alapját képező technológia részei azok a talajban elhelyezett érzékelők, amelyek annak nedvességtartalmát, tápanyagszintjét, savasságát és lúgosságát mérik. Az érzékelők adatokat küldenek egy, a kertben elhelyezett számítógépnek, amely az AI-val együttműködve értékeli a növények állapotát. Ezt követően a mesterséges intelligencia az adatok elemzése alapján képes olyan válaszokat adni, amelyek segítenek a látogatóknak a kert aktuális igényeinek megértésében. Például ha valaki megkérdezi a kertet, „hogy vagy?”, a válaszok a következőképpen hangozhatnak: „szükségem van egy kis vízre” vagy „rám férne egy kis nyírás”.

Mesterséges intelligencia a fenntarthatóság jegyében

Az AI által vezérelt kert célja persze nemcsak a látogatók lenyűgözése, hanem a kertészkedés fenntarthatóságának növelése is. A technológia lehetővé teszi ugyanis, hogy a növények csak akkor kapjanak vizet, ha a talajnedvesség egy bizonyos szint alá esik, elkerülve ezzel a felesleges vízpazarlást. Massey rámutatott, hogy egy ilyen rendszer nagyobb létesítményekben is bevezethető, ami jelentős vízmegtakarítást eredményezhet. London például az elkövetkező években komoly vízhiány kihívásával nézhet szembe, így a víz ésszerű felhasználása kulcsfontosságúvá válik számukra. Mindezek mellett a Royal Horticultural Society (RHS) különös figyelmet fordít arra, hogy az ehhez használt AI-technológia energiatakarékos legyen. Jon Simpson, az RHS informatikai igazgatója hangsúlyozta, hogy a hagyományos mesterséges intelligencia modellek helyett kisebb, energiahatékonyabb nyelvi modelleket használnak, így az egész kert fenntarthatóbbá vált.

A kert tervezése során Massey és a Microsoft törekedett arra, hogy az AI-technológia ne uralja, hanem kiegészítse a természetes elemeket. A kialakítás természetes, zöld és földes hatást kelt majd, klímarezisztens fákkal, gombákkal és békés, zöld növényzettel és terveik szerint a mesterséges intelligencia segíti majd ennek az álapotnak a fenntartását. A látogatók pedig egyszerre élvezhetik az élővilág nyugalmát és lehetnek tanúi egy izgalmas technológiai innovációnak.

(Fotó: The Royal Horticultural Society/PA)

Nyitókép: Getty Images / MilosBataveljic
Forrás: The Guardian

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek: