Te meddig tudsz egy lábon állni? Ezt árulja el rólad

Az, hogy mennyi ideig tudsz egyensúlyozni egy lábon, bizony sok információt tartogat neked az egészségedről. De nyugi, ha fejlesztenéd ezt a készséged, erre is mutatunk néhány trükköt. 

Őszintén szólva, én sosem voltam jó az egy lábon álldogálásban, már az iskolai tesi órán is úgy dőltem el nevetve, mint egy krumpliszsák. És valljuk be, a gyermekéveink után nem sokszor jut eszünkbe ezt a gyakorlatot előtérbe helyezni. Ha testmozgásra gondolunk, hamarabb jut eszünkbe róni a kilométereket, emelgetni a súlyokat vagy tekergetni magunkat a jógaszőnyegen, minthogy gólyaként bohóckodjunk a lakás közepén. Pedig egy lábon állni nemcsak mókás, hanem kifejezetten fontos mérőfoka annak, milyen fizikai állapotban vagyunk. Ez az egyszerű gyakorlat ugyanis nemcsak az edzettségi szintünkről árulkodik, de azt is megmutatja, milyen az egyensúlyérzékünk. Utóbbi pedig főleg idős korunkban lesz elengedhetetlen, amikor már jóval sebezhetőbb a testünk. Egyensúlyérzékünk adja majd a garanciát arra, hogy ne törjük magunkat össze a konyhába menet. De azt tudtad, hogy ez a készség nem feltétlenül velünk született adottság, hanem egy fejleszthető dolog? Sőt, ahogyan fejleszthető, úgy el is veszíthető – vagyis ha nem fordítunk rá kellő figyelmet, annak később, a kor előrehaladtával isszuk meg a levét.

Több mint egy gyakorlat

Egy, a British Journal of Sports Medicine-ben publikált 2022-es tanulmány szerint az 51 és 75 év közötti korosztály átlagosan 10 másodpercet bír ki egy lábon állva, ami lesújtó eredmény. A vizsgálatban részt vevő 1702 felnőtt mintegy 20%-a pedig egyáltalán nem volt képes végrehajtani a gyakorlatot, ami a kutatást végző szakemberek szerint megnöveli a halálozási esélyüket a következő hétéves időtartamban.

„Az egyensúly az egyik legfontosabb készségünk, amivel rendelkezünk, részben azért, mert egy bizonyos életkor után megnő az esések kockázata, ami az egyik leggyakoribb halálozási ok az idősek körében”

– hívja fel a figyelmet Colleen Saidman Yee, a Sag Harbor jógastúdió tulajdonosa. „Az életkor előrehaladtával mindannyian veszítünk egyensúlyérzékünkből. A proprioceptorok, vagyis a mozgást és a testhelyzetet észlelő szenzoros receptorok ugyanis már nem olyan aktívak, a gerincreflexek sem olyan gyorsak, mint korábban. Ráadásul fontos izomválaszokat veszítünk, ami mind megnehezíti az egyensúlyozást.“

Bár az előrejelzés ijesztő lehet, a jó hír, hogy az egyensúlyunk fejlesztéséért sokat tehetünk, kortól függetlenül. Van ugyanis néhány olyan egyszerű gyakorlat, amelyeket sosem késő elkezdeni beépíteni a mindennapjainkba, a testünkre mutató hatásért pedig életünk végéig hálásak leszünk majd magunknak.

Kihívás: te meddig tudsz egy lábon állni?

Ha kíváncsi vagy arra, hogy állsz az egyensúly terén, mindössze három lépésből megtudhatod. Dobd le a papucsot, kapd elő a telefonodat és mérd az időt!

1. lépés: Állj meg mezítláb egy üres falfelület mellett. Lehetőleg olyan helyen, ahol semmi nem akadályoz téged a gyakorlat elvégzésében. A jobb oldalad egy karnyújtásnyira legyen a fal mellett. Helyezd a kezedet a falra, majd emeld fel a bal lábad a padlóról. Érintsd a jobb bokádhoz, majd a térdedet nyisd ki az ellenkező irányba. (Azoknak, akik jógáznak, ismerős lehet ez a fa póz.)

2. lépés: A tekinteted pihenjen meg valami mozdulatlan tárgyon vagy ponton, kicsivel szemmagasság alatt. Majd figyelj a légzésedre: áramoltasd a levegőt az orrodon keresztül.

3. lépés: Amikor stabilnak érzed magad, engedd le a kezed a tested mellé vagy tedd össze a két tenyeredet a mellkasod előtt egy kis plusz stabilitásért. Ne felejtsd el mérni az időt, majd megismételni a kihívást a másik oldalon is.

Mit árul el az eredmény?

Ha mindkét lábon meg tudtad tartani a pózt legalább 10 másodpercig, gratulálunk, az átlagemberek közé tartozol. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az egészséged szempontjából optimális eredmény született. Saidman Yee szerint ugyanis az lenne a cél, hogy mindkét lábon 1-1 percig képesek legyünk egyensúlyozni. A jógaoktató hozzáteszi, teljesen normális, ha az egyik oldal sokkal nehezebbnek bizonyult a másiknál. Ez a különbség némi gyakorlással leküzdhető. S attól sem kell megijedni, ha túl nehéznek bizonyult a 10 másodperc: az időtartam növelhető, az egyensúlyérzék pedig javítható, ha egy kis energiát fektetünk a fejlesztésébe. 

A legfontosabb Yee szerint, hogy ne görcsöljünk rá a feladatra, ez ugyanis megzavarhatja az összpontosítást. Azt tanácsolja, hogy addig tartsuk a kezünket a falon, amíg magabiztosnak nem érezzük magunkat. És az elején az sem baj, ha vissza-visszatérünk a biztonságot adó támaszhoz. Yee szerint a feladat sikeres végrehajtása legalább annyira múlik a koncentrációs képességünkön, mint az egyensúlyérzékünkön. Hiszen, ahogy ő fogalmaz: „ha járni tudsz, az azt jelenti, hogy legalább egy nagyon rövid ideig egyensúlyozni is képes vagy“. Ezért azt javasolja, hogy sétálj lassan, s várj egy-két másodpercet, mielőtt leteszed a lábad, ezzel is hasonló hatást érhetsz el, a fókuszálás terhe nélkül. Ami pedig az eredeti gyakorlatot illeti, könnyebben megtalálhatod az egyensúlyt, ha az álló lábadat a sarok elejétől a középső lábujj dombjáig a padlóhoz nyomod. 

„Ez a gyakorlat erősíti a térd és a csípő körüli stabilizáló izmokat, csökkenti a sérülések kockázatát és növeli az önbizalmat. Javítja a testtartást és a koordinációt. Az pedig, ha mindkét oldalon egyenletesen egyensúlyozol, jót tesz az agynak, mert összpontosítást és figyelmet igényel”

– mondja Saidman Yee. Mindez pedig szerintünk már elég sok és jó érv ahhoz, hogy beépítsd az egy lábon állást a napi rutinodba. Hidd el, évek múlva is hálás leszel érte!

Forrás: First For Women
Nyitókép: Peter Amend / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)