Te tudod, mit jelentenek valójában a karácsonyi szimbólumok?

Gondolkodtál már azon, hogy miért gömbökkel, csillagokkal, angyalokkal, füzérekkel ékesítjük fel a karácsonyfát? És miért pont a fenyő a karácsonyfa?

Bizony, mindegyiknek jelentése, eredete van és nem véletlenül lettek a karácsony szimbólumai. Persze, minden évben van új divatőrület, ami kicsit megváltoztatja a hagyományos díszítést, de ettől függetlenül tudnod kell arról, hogy mi a karácsonyi szimbólumok jelentése.

Miért pont fenyőfa?

A karácsonyfa díszítés szokása a 16. századból, Németországból ered. A magyar hagyomány szerint a fát december 24-én szenteste állítják, és vízkeresztkor, január 6-án szokták leszedni. Mivel örökzöld, magában hordozza az örök élet reményét és Jézus születését. Ágai spirálisan vannak elhelyezkedve, ez magát az élet spirálját jelképezi.

Angyalok és angyalhaj

Az angyalok az advent angyalai, akik négy egymást követő vasárnapon át érkeznek a földre, kék, fehér és lila ruhában (a hagyományos adventi koszorú gyertyái is erre utalnak). A sokszor csillogó szálakból készült angyalhaj arra utal, hogy nem láthatunk, és nem is kell látnunk mindent, nem érthetünk és nem is kell megértenünk mindent. Régen őseink angyalhaj helyett szalmát szórtak az ágak közé, utalva a kis Jézus fekhelyére.

Csillag, gyertya és égősor

A napkeleti bölcseket egy csillag vezette el ahhoz a betlehemi istállóhoz, ahol Jézus megszületett. Végig mutatta az utat, majd amikor odaértek, megállt az istálló fölött. A gyertya is Krisztus jelképe, a világ fényének szimbóluma. Arra is utal, hogy amíg világít, fényt és melegséget sugároz, de megsemmisül, mint ahogy Jézus is feláldozta testét, hogy megváltson minket. Önmagában a láng, a kanóc és a viasz a Szentháromságot is jelképezi és a hármasság másik megjelenési formája a: test-lélek-szellem. Ugyanezt jelképezi modernebb megjelenési formája az égősor.

A klasszikus gömbdísz

Jelképezi az univerzum végtelenségét és törvényszerűségét, de utal a tiltott gyümölcsre, az almára a paradicsomból. A színeknek is külön jelentősége van:

  • Arany: Nap, mint férfi princípium és a gazdagság jelképe
  • Ezüst: Hold, mint női princípium, az odaadó anya szimbóluma
  • Piros: termékenység, élet, halál, ugyanakkor a bűnbeesés színe is
  • Fehér: ártatlanság, tisztaság és a bűntelenség képviselője
  • Zöld: a remény, az élet, az újjászületés üzenetét hordozza

Az a finom szaloncukor

Tudtad, hogy magyar találmány?  Az 1890-es évek közepén a Gundel cukrászat készítette az első szaloncukrot a szecesszió idejében. Vízben feloldották a lekvárt és gyümölcsökkel gazdagított cukrot kevertek hozzá. Amikor megdermedt, kis kockákra vágták, vajpapírba csomagolták, hogy ne ragadjon, majd bevagdostak selyempapírt és azzal burkolták. A gazdagok még ezüst vagy arany sztaniolpapírral (a mai alumíniumfólia) is díszítették. Ugyan nem hagyományos szimbólum, de ez az édesség emeli az ünnep fényét.

Csillagszóró és kis harang

A betlehemi csillagra utal, ami megmutatta hol született a Megváltó. A csillagszóró picit szikrái a jó hír és a remény üzenetét hordozzák, a kicsi harang pedig azt jelzi, hogy megérkezett az angyal. A pogány kultúrában még arra is használták, hogy elűzze a rossz szellemeket és démonokat azzal, hogy hangja megrezegtesse a levegőt és megtisztítsa a teret.

Ma már sokféle színű és alakú dísz között válogathatsz és rengeteg kézműves dekoráció is található, mint például a horgolt vagy névre szóló, gravírozott gömb vagy figura. Egy a lényeg: mindegy, hogy mivel díszíted a karácsonyfádat, az a tiéd és szeretettel aggattad rá az általad kedvelt vagy kedves emléket őrző díszeket. És ha el is merengsz a karácsonyi jelképeken, az a legfontosabb, hogy ezt az ünnepet a szeretet és béke hassa át.

Fotó: AleksandarNakic/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek: