A teafaolajnak számos jótékony hatása van, azonban azt kevesen tudják, hogy a hajunkkal is csodát művel. Cikkünkben most az ausztrálok varázsszeréről lesz szó.
A teafaolajra esküsznek a természetes gyógymódok, illetve a natúrkozmetikumok rajongói. Felhasználásának számtalan módja van, de talán még te sem gondoltál arra, hogyan segíthet a hajunkon ez a csodaszer.
Mi az a teafaolaj?
A teafaolaj az Ausztráliában őshonos teafa leveleiből préselt illóolaj. Az ottani őslakosok már évszázadok óta használták ezt a „csodaszert“, hiszen megközelítőleg száz gyógyító hatású vegyületet tartalmaz. Elsőként a Brit Haditengerészet kapitánya honosította meg Európában a 18. század végén, általános használatára azonban csak a 20. század elején került sor. Számos kutatás bizonyította már hatékonyságát, mind a gyógyítás, mind a fertőtlenítés terén.
A teafaolaj széleskörű felhasználása
A teafa olajjal sokan a COVID alatt találkoztak először, amikor a higiénia volt a legfontosabb. Ekkor a kezünket fertőtlenítettük vele, erről a hatásáról pedig ne feledkezzünk meg, hiszen az influenzaszezonban újra szükségünk lehet rá. Szintén hatékonyan veszi fel a harcot a pattanásokkal: a már meglévő bőrhibákat helyileg kezelhetjük vele, zsíros bőr esetén azonban a megelőzésre is alkalmas. Mivel nemcsak antibakteriális, hanem gombaölő hatása is van, körömgomba elleni ecsetelésre is gyakorta javasolják. Olívaolajjal keverve a felületi bőrsérülésekre is alkalmas, de párologtatóval vagy diffúzorral használva terápiás hatását fejti ki a felső légúti megbetegedésekre. Ezeken kívül használják még tetűirtószerként, univerzális tisztítóként, masszázsolajként, sőt stresszoldóként mentális hatását is kifejti.
Így alkalmazzuk a hajunkon
Számos felhasználása mellett a hajunk legjobb barátja is lehet. A teafaolaj és az azt tartalmazó készítményeket már a pszoriázissal küzdők régóta ismerik, hiszen a magas gyulladáscsökkentő vegyülettartamának köszönhetően csökkenti a pikkelysömör tüneteit. Az univerzális csodaszer használata előtt azonban mindenképp győződjünk meg róla, hogy megfelelő minőségi illóolajat kívánunk alkalmazni. Természetes hatásainak köszönhetően eltávolítja az elhalt hámsejteket és bőrzsírokat, melyek eltömíthetik a fejbőr pórusait. Utóbbi okozhatja a haj zsírosodását is. A teafaolaj minden bőr- és hajtípusra használható. Ha néhány csepp teafaolajat mandula- vagy kókuszolajjal vegyítünk, remek pakolást készíthetünk, ami hajmosás előtt 20-30 perccel a fejbőrbe masszírozva fejti ki legjobban hatását. Ha pedig mélytisztító sampont szeretnénk készíteni, elég csak a szokásos samponunkat néhány csepp olajjal vegyíteni, melyet a megszokott módon használhatunk. Más természetes összetevőkkel is remekül működik, de nem szabad erős vegyszerekkel vagy magas alkoholtartalmú készítményekkel együtt alkalmazni. Száraz és törékeny haj esetében kifejezetten fontos a mértékletesség, hiszen túlzott használata megfoszthatja a hajat a természetes nedvességtartamától. Extrém irritált fejbőr esetén rövid ideig akár naponta is használható, de akik a korpásodás megjelenését szeretnék csökkenteni, szokásos hajápolási rutinjuk részeként alkalmazzák.
Nyitókép: Getty Images
Forrás: Harper’s Bazaar
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- A teafaolaj lehet a szuperfegyvered pattanások ellen, de nem mindegy, hogyan veted be
- Jóval több, mint egy nagyszerű fűszer: szájhigéniára és keringésre is kiváló a fahéjolaj
- Otthoni hajápolás olivaolajjal
Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)