Tejben fürdeni, mint Kleopátra? Próbáld ki, a bőröd hálás lesz érte!

A szépségéről elhíresült Kleopátra már 2000 éve megfejtette a titkot.

Kleopátra, az egyiptomi királynő korának egyik legismertebb szépségideálja volt. Nemcsak a férfiakat babonázta meg megjelenésével, a nők is irigyelték, és próbálták utánozni fortélyait. Hibátlan és gyönyörű bőrét fürdő rituáléjának is köszönhette: az esti fürdéskor szamártej, kevés méz és illóolajok keverékében áztatta magát.

Miért érdemes tejben fürdeni?

A tejfürdő kiválóan nyugtatja az érzékeny, száraz vagy irritált bőrt, és kifejezetten kellemes wellness élmény. De nemcsak bőrprobléma esetén érdemes kipróbálni, hiszen a pihentető alvásban is segíthet, ami sokunknak kifejezetten jól jöhet egy stresszes nap után. Nem kell megijedni a tej ára miatt, hiszen, a tejfürdő nem azt jelenti, hogy literszámra öntjük a tejet a kádba, hanem a meleg vízhez adunk tejet.

Természetes, ha felmerül a kérdés, hogy melyik tejet használjuk? A tej, ma már nem csak az állati eredetű tejet, hanem a növényit is jelenti, sőt, egyre többen fogyasztanak manapság alternatív megoldásokat az állati eredetű tejek helyett. A jó hír az, hogy mindkettő használható a fürdőben is. Az állati eredetű tejes fürdők esetében az előnyök az összetevők keverékéből adódnak. „A tej tejsavat tartalmaz, amely egy alfa-hidroxisav, ez hidratáló tulajdonságokkal is rendelkezik, tehát képes hidratálni és gyengéden hámlasztani a bőrt. Ennek köszönhetően a bőr puhává és simává válik” – mondja Hadley King bőrgyógyász szakorvos.

A tej nyugtatja, és egyben kondicionálja is a bőrt, nem véletlen, hogy egyre több szépségápolási terméknek is alapja a kecsketej. És nem feledkezzünk meg a tejnek tulajdonított öregedésgátló hatásról sem, valamint, hogy a testen kívül a lélekre is jótékony hatású.

Tehéntej

A tej fehérjéket, zsírokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és tejsavat tartalmaz. Azonban annak érdekében, hogy a tehéntejes fürdőből a lehető legtöbbet hozzuk ki, a sovány helyett inkább a magas zsírtartalmú tejet érdemes használni” – javasolja a szakember.

Kecsketej

Gazdag probiotikum-tartalmának köszönhetően a kecsketej savanykásabb ízű a tehéntejnél. Fogyasztása nem kifejezetten válik be mindenkinek, de a bőr szempontjából ideális lehet, mivel a probiotikumok táplálják a bőr mikrobiomját. „Az egészséges mikrobiom nagymértékben képes felvenni a harcot a gyulladásokkal, fertőzésekkel és környezeti stresszhatásokkal szemben”. A legjobb választás a nyers kecsketej, vagy a minimális tartósítószeres, ugyanis ezek a tartósításhoz használatos anyagok gyakran pont az értékes probiotikumokat pusztítják el.

Zabtej

Fürdéshez az egyik legjobb alternatíva a zabtej „A zabtejet évszázadok óta használják nyugtató szerként, hogy enyhítsék a különféle száraz bőrbetegségekkel kapcsolatos viszketést és irritációt” – mondja a bőrgyógyász. Óriási segítséget nyújt még az olyan komolyabb és régóta fennálló problémáknál is, mint az ekcéma vagy a súlyosabb gyulladások.

Kókusztej

A kókusztej zsírokban gazdag, így segít megnyugtatni az irritált bőrt, és vékony rétegben hidratálja a bőrt fürdés közben. A kókusztej mellé érdemes egy kevés kókuszolajat is adni, így együtt még hatásosabb kombót alkotnak, és javítják a bőr védekező funkcióját.

Rizstej

A barna rizs kifejezetten gazdag aminosavakban, ennek köszönhetően segítgeti, hogy a bőr puhább és simább tapintásúvá váljon. Valamint D-vitamint is tartalmaz, ami különösen jótékony hatású, ha sebek vagy apró sérülések is vannak a bőrön.

Szeretnél tejben fürdeni? Így készítsd el a számodra ideális tejfürdőt

Engedd meg a meleg vizet, annyit, amennyiben kényelmesen tudsz ücsörögni akár hosszabb ideig is. Majd válaszd ki a számodra legelőnyösebb tejet, és két csészényit adj hozzá a vízhez. Ha van időd és szívesen kényeztetnéd magad, akkor adhatsz még hozzá virágszirmokat, illóolajokat, esetleg fürdőbombát is. Készíts be egy nyugtató hatású teát, vagy langyos vizet citromkarikával, hogy ne keljen kimenned, csak azért mert megszomjaztál. Engedd el magad, csillapítsd kicsit az elméd. Ha segíti az ellazulást, akkor tegyél be egy kellemes, pihentető zenét, és add át magad az élménynek. Ha végeztél, mindenképpen alaposan öblítsd le magad, majd használj illatanyag- és tartósítószer-mentes hidratáló testápolót. Kiválóak tejes fürdés után a különböző olajok (kókusz, mandarin, shea vaj), ezeket a leöblített, törölközőszáraz, de még nedves bőrödbe masszírozd be. Lehetőség szerint ne nézz televíziót, ne zökkentsd ki magad ebből a nyugalmi állapotból, hanem aludj egy jót.

Bár nagyon kellemes és megnyugtató tud lenni egy tejes fürdő, és a bőröd is hálás lesz érte, sajnos nem mindenkinek ajánlott. Ekcéma esetén ne adj hozzá semmilyen illóolajat tartalmazó készítményt. Ha nőgyógyászati problémáid vannak, akkor érdemes az orvossal konzultálni, mert az összetevők nem biztos, hogy jót tesznek a szervezeted pH értékének. Nyílt sebek esetén is fő az óvatosság, nehogy még jobban irritáld a sebet! És minden esetben igaz, hogy a meleg víz nem egyenlő a forró vízzel, tehát vigyázz, mert könnyen meg is égetheted magad.

Forrás: Mindbodygreen.com
Nyitókép: mariiaplo/ GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: