8 program, amivel könnyedén átvészelheted a telet

Azonnal elszomorodsz, ha arra gondolsz, hogy vajon hogyan bírod majd ki az előttünk álló jéghideg heteket? Ne ess kétségbe, ugyanis elkészítettük az idei tél bakancslistáját, amit követve garantáltan egy szempillantás alatt elérkezel a tavaszhoz!

Annak ellenére, hogy minden évben gyermeki lelkesedéssel fogadjuk az első hóesést, a leghidegebb hónapok általában nem tartoznak a kedvenceink közé. Sokszor majdnem egész nap sötét van és kevesebb programlehetőség közül válogathatunk. Ez különösen igaz a 2020/2021-es télre. De ne csüggedj, inkább inspirálódj a listánkról, hiszed vagy sem, még így is rengeteg izgalmas programot tartogat számunkra ez a tél! És a legtöbbhöz ki sem kell mozdulnod otthonról a mínusz fokokba…

Íme a woohoo. téli bakancslistája:

1. Táncolni (legalább egy) online koncerten!

Bár a pandémia miatt egy időre búcsút kellett mondanunk a tömegrendezvényeknek, így például az élő koncerteknek is, ez nem jelenti azt, hogy ne táncolhatnád ki magadból a feszültséget esténként! A Raktárkoncert oldalán számos online koncertet találhatsz a magyar zenei élet legkedveltebb előadóitól, akik ezekkel a fellépésekkel egy kicsit kárpótolhatnak az elmaradt események miatt. A mindigTV GO-n keresztül olyan zenészek dalaira tombolhatsz munka után, mint például a Bagossy Brothers Company, a Follow The Flow, a Halott Pénz, a Lóci Játszik, a Magashegyi Underground, a Margaret Island, a Punnany Massif, Puskás Peti és a The Biebers, Tóth Vera, a Wellhello vagy Szabó Ádám és a yesyes. A tél fesztiválját pedig házilag készített forralt borral teheted még tökéletesebbé, ami nemcsak finom, hanem egészséges is!

2. Felzárkózni a magyar filmvilág legemlékezetesebb alkotásaiból!

Szinte biztosak vagyunk abban, hogy a  koronavírus hatására mára alaposan képbe kerültél a Netflix vagy az HBO Go kínálatával, ezért itt az ideje, hogy bepótold a lemaradásodat a magyar filmeket illetően is! Ehhez mindössze annyi a teendőd, hogy regisztrálj még egy streaming-szolgáltató oldalra, ám ezúttal egy hazaira! A FILMIO kínálatában a legnagyobb klasszikusok mellett az elmúlt évek legsikeresebb mozijait is megtalálhatod. Így újranézheted többek között a Testről és lélekről, az Apró mesék vagy a BÚÉK című filmeket is. De vigyázz, hogy ne ess kísértésbe a véget nem érő maratonok alatt, azaz ne egészségtelen nasikat pakolj magad mellé az ágyba. Mindössze néhány alapanyagból szuper rágcsálnivalókat készíthetsz magadnak (például avokádó chipset, amelynek a receptjét itt találod!) így a filmtudásod bővítése mellett a konyhai repertoárodat is bővítheted a tél folyamán.

3. Megnézni (legalább egy) online színházi közvetítést!

A létszám korlátozások miatt a koncertek mellett sajnos előadásokra sem járhatunk személyesen, ám az internetnek hála már erre is van megoldás! Egyre több kezdeményezés indult azzal kapcsolatban, hogy a színházak beköltözhessenek a nappalinkba. A Madách TV előadásait a SzínpadON platformján keresztül lehet elérni, míg Bábfilmszínház néven a Budapest Bábszínház darabjait tekintheted meg. A SzínházTV és az eSzínház pedig egyfajta gyűjtőhelyként működik, ahol több intézményből közvetítenek: a Vígszínház, az Orlai Produkciós Iroda, a Játékszín, vagy a Radnóti Színház színpadáról is streamelnek. Január 30-án például a Vígszínház – Pesti Színház egyik leghíresebb darabjának, A dzsungel könyvének láthatod a 25 éves jubileumi előadását az eSzínház oldalán. Ha pedig kíváncsi vagy arra, mi zajlik a színfalak mögött, akkor alaposan nézz szét a SzínházTV kínálatában is. Az oldal háziasszonya, Kovács Patrícia a közvetítések szünetében vagy után exkluzív tartalmakkal is meglepi a nézőket, például beszélget a színészekkel. A Varsói melódia című előadás garantáltan megmelengetheti a szíved február 4-én, amiben Tompos Kátya és Adorjáni Bálint tolmácsolásában egy keseredésen szép szerelmi történetet ismerhetsz meg.

4. Csak azért is beülni a moziba – a szobádból!

Persze tudjuk, a mozi-rajongók számára semmi sem pótolhatja azt, hogy nagyvásznon (esetleg 3D-ben, 4DX-ben vagy ScreenX-en) nézhessék meg a legújabb premiereket. Ám addig is, amíg erre nincs lehetőséged, csatlakozz a Budapesti Távmozihoz, ahol a Művész, Puskin, Toldi, Tabán, Kino Cafe mozik artfilmjei közül válogathatsz. Sőt, még a társaságról sem kell lemondanod, mert a virtuális előcsarnokban találkozhatsz, chatelhetsz a többi nézővel, éppen úgy, mintha csak a terem előtt leszólítanál valakit, míg el nem foglalhatjátok a helyeteket. Január 15-én 21.00 órától például Horvát Lili „Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre” című filmjét láthatod a Kino Cafe Távmoziban, amely Magyarország hivatalos nevezettje a Legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjra 2021-ben. A főszereplő, Stork Natasa pedig bekerült Európa tíz legígéretesebb színésztehetsége közé.

5. Havonta legalább egy könyvet kiolvasni!

Ahelyett, hogy kifogásokat gyűjtögetnél arra, miért nincs időd olvasni, inkább próbálj arra fókuszálni, hol tudnál felszabadítani magadnak akár csak 30 percet is a napjaidban arra, hogy elmerülj egy könyvben. Mivel a tél egyébként is hajlamos letargiát, akár depressziót kiváltani az emberekből, ezért érdemes korábbra állítanod az ébresztőórádat, így máris nyersz plusz egy órát, amit nem a sötétségben kell eltöltened. Azt pedig mondanunk sem kell, hogy reggel tilos azonnal a telefonod (és úgy általában az internet) után nyúlnod, a digitális detox jót tesz a mentális egészségednek a korai órákban. Ezek a percek tökéletesek lehetnek az olvasásra. Ha nem tudod, milyen kötetet vegyél a kezedbe, próbáld meg kicsit játékosan felfogni a keresést és csatlakozz valamilyen könyves kihíváshoz. Például Szabados Ágiéhoz, aki januárra egy olyan könyv befejezését adta ki feladványba a követőinek, ami által jobban megismerhetik önmagukat (Mi Dr. Edith Eva Eger: Az ajándék – 12 életmentő lecke című művét ajánljuk!). És mivel a február a szerelmesek hónapja, Valentin-nap tiszteletére szerezz be még egy romantikus regényt (Ideális lehet a Normális emberek Sally Rooneytól!) is ezekre a hetekre! De felkutathatsz egy olyan művet is, aminek szerepel a címében a tél szó!

6. Minél több olyan pontot beiktatni a teendő-listádra, ami a mentális egészségedet szolgálja!

Nem kell hatalmas dolgokra gondolnod: az is jó, ha végre rászánod magad és rendet teszel a gardróbodban (Ehhez több hasznos tippünk is van neked!)! Szabadulj meg mindentől, amit már régóta nem hordtál. De ugyanígy az is hasznos lehet, ha átnézed, kiket követsz a közösségi oldalaidon. Az influenszerek által bemutatott hamis valóság bizonyítottan negatív hatással lehet a mentális egészségedre, amit a tél hónapjai és a bezártság egyébként is kihívások elé állít. Iktass be minél több énidőt a napjaidba: meditálj, vezess hálanaplót vagy vesd be a sétaterápiát, hiszen már akár napi 15 perc gyaloglás is hihetetlenül jó hatással lehet a lelkiállapotodra.

7. Felfedezni Magyarország kirándulóhelyeit, amelyek télen is varázslatosak!

Valljuk be, sokszor hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy utazni nem csak külföldre lehet és érdemes. Végtelen azoknak az izgalmas hazai desztinációknak a száma, amelyeket felvehetünk a bakancslistánkra. Sőt, vannak olyan kirándulóhelyek, amelyek éppen a tél beköszöntével a legvarázslatosabbak. Mint például Dobogókő is, ahol egyébként a síelést is kipróbálhatod,  itt található Magyarország első sípályája, a Dobogókői Sícentrum. Ne ijedj meg a repkedő mínuszoktól: kapd fel a túrabakancsodat, és fedezz fel minél több helyet belföldön! Ha inspirációra van szükséged, csekkold a New York-i vlogger srác, Willie Gevertz  Youtube-csatornáját, aki megszállottan rajong Magyarországért. A videóiban főként hazánk turistalátványosságait mutatja be – méghozzá történelmi oldalról! 

8. Megtalálni a helyzet humoros oldalát – bármilyen nehéz is!

Hiába is tagadnánk, a 2020-as év alapjaiban formálta át a mindennapjainkat és a koronavírus-járvány következményeivel sajnos hosszútávon kell számolnunk. Éppen ezért fontos, hogy megpróbáld megkeresni a helyzet komikus oldalát is. Van, hogy a nevetés az egyik legjobb gyógyszer a nehéz percekre! Olvasd el  Benedek Ágota „Rumbarumbamm – Ez egy kibaszott karanténnapló” című regényét, ami a szerző tavaszi karanténhelyzetben írt humoros blogbejegyzéseiből állt össze. Vagy játssz a Maradj otthon! elnevezésű társasjátékkal! Ezt eredetileg a 2020 Szupertanár díj nyertese, Lenhardtné Kwaysser Fatime álmodta meg a karantén alatt az osztályának, majd a Kékjáték közreműködésével továbbfejlesztette azt. A társas tábláján az alábbihoz hasonló feliratokat találhatsz: „Sikerült élesztőt venned a kisboltban. Örömödben 2 pontot termelsz.” vagy „Elfogyott a maszk a patikákban, ha nincs nálad, 2 pontot veszítesz.”.

Nyitókép: undefined undefined/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)