Tényleg rosszat tesz a körmöknek a géllakkozás?

A géllakkozás körül számos legenda kering. Sokan azt gondolják, hogy ez a technika felelős a gyenge és törékeny körmökért. Hogy mi az igazság? Takács Vivi, manikűr szakértőnket kérdeztük!

Hogy egyszer és mindenkorra eloszlassam a kételyeket, megkértem a nagyon kedves és profi manikűrös ismerősömet, hogy segítsen tisztázni néhány fontos kérdést, ami a géllakozást illeti. Sajnos rengeteg negatív tévhit kering ezzel kapcsolatban, felsorolom a leggyakoribbakat, Vivi pedig elmondja, van-e bármilyen valóságalapjuk!

A géllakkozás sokkal ártalmasabb a körmöknek, mint egy hagyományos manikűr.

Szakértőnk szerint a kémiai alapanyagok miatt kár aggódni, hiszen a természetes köröm egy már elhalt sejtekből álló lemez, amely nem képes lélegezni és anyagcsere folyamatok sem mennek végbe benne. Ennek a tulajdonságának köszönhetően kettő, a géllakkozást/műkörömépítést övező mítoszt is ledönt. Egyrészt semmilyen káros anyag nem tud felszívódni a körömlemezen keresztül, másrészt felesleges a köröm pihentetése, hiszen az nem képes „lélegezni”.
Vivi elmondta, hogy a szigorúan szakember által elkészített géllakkozás semmivel sem ártalmasabb a körömnek, mint a hagyományos körömlakkozás. Természetesen az otthoni próbálkozások könnyedén kárt okozhatnak a szaktudás hiányából fakadóan, így szerinte a géllakkozást célszerű hozzáértő kezekre bízni.

Az UV lámpa növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát.

Alapvetően az UV lámpák nagyon hasonló sugárzást bocsátanak ki magukból, mint a szoláriumcsövek. Különbség azonban, hogy jóval kisebb spektrumban sugároznak, amelynek köszönhetően nem tud behatolni a bőr mélyebb irharétegébe. Továbbá sokkal kisebb bőrfelületet ér az UV fény, ráadásul jelentősen kevesebb ideig, mely így minimálisra csökkenti a károsodás kockázatát.” – jegyzi meg Vivi. A technológia fejlődésének köszönhetően emiatt egyáltalán nem kell már aggódni, hiszen a legtöbb szakember korszerűbb LED lámpát használ, amely semmilyen káros hatással nincs bőrünk egészségére.”

Nem szabad túlzásba vinni a géllakkozást. De akkor mégis milyen rendszerességgel járjunk manikűröshöz?

Ezt mindenkinek a saját belátására bízom. Nincs két egyforma vendég, akár a körömnövekedést, akár a vendégigényeket nézzük. Van, aki már egy hét elteltével lecseréltetné a még friss szettjét, de van, aki 4-5 hétig viseli ugyanazt.” – meséli a szakember. A saját vendégköröm igényei alapján én azt mondanám, hogy a körömnövekedés gyorsaságát figyelembe véve körülbelül 2-3 hetente célszerű elmenni kedvenc körmösünkhöz. Ennél gyakrabban nem érdemes, valamint sokkal tovább sem szabad húzni az időpontot.”

Igaz-e, hogy egyes géllakkozási technikák sokkal károsabbak? Mi a különbség?

Vivi szerint egyik géllakkozási technika sem károsabb, mint a másik. Nyugodtan bízzuk magunkat a körmösünk szakértelmére, ő a lehető legjobb tudása szerint fogja kiválasztani a körmünknek és életvitelünknek leginkább megfelelő technikát. Manapság egyre több megerősített géllakkozást készítünk, amely egy sokkal erősebb és stabilabb alappal rendelkezik, mint a hagyományos értelemben vett géllakk. Nem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy a megfelelő szaktudású körmös kiválasztásával megőrizhetjük körmeink épségét.”

A géllakkoktól valóban elvékonyodhat a körmünk?

A géllakkozás alapvetően nem vékonyítja el a körmöket. Az első szett elkészítésénél fel kell ugyan kicsit bolyhozni a körömlemezt (egy finomabb reszelővel átmenni a köröm felületén) a jobb tapadás érdekében, de ez csak a szennyeződéseket és a zsíros felső réteget tünteti el, a körömlemez vastagságát nem befolyásolja. Amikor már második vagy éppen sokadik alkalommal megyünk vissza a körmöshöz, alapvetően kétféle metódus lehetséges. Van aki oldással szedi le az előző anyagot (ilyenkor újra meg kell kicsit bolyhozni a köröm felületét), és van aki reszeléssel vékonyítja el a már fent lévő géllakkot. Ebben az esetben egy alapréteg mindig marad a körmön, tehát soha nem reszeljük a köröm teljes felületét, amely elvékonyodáshoz vezetne.” – válaszol a szakértőnk. Valamint azt is hangsúlyozza, hogy általában a nem megfelelő szakember, vagy a teljes szakértelem hiánya okozhatja a köröm nagy mértékű elvékonyodását.

Nyitókép: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: