Ha bolygónk megóvása a cél, akkor be kell látnunk, hogy a fast fashion bármennyire is népszerű, egyre kevésbé fenntartható. Hoztunk pár megdöbbentő adatot a divat világából, amit érdemes elolvasnod, mielőtt shoppingolni mész.
Bár a fogyasztói szokások sokat változtak az elmúlt években, még mindig ipari mennyiségű hulladékot termelünk feleslegesen vásárolt ruhadarabokból. A filmekben és a magazinokban kétségkívül nagyon jól mutatnak a zsúfolásig pakolt gardróbok, de vajon tényleg szükség van annyi ruhára, amennyit felhalmozunk? Szerencsére a fiatalabb generáció sokkal tudatosabban és körültekintőbben vásárol. Amíg két-három évtizede még cikinek tartották, ha valaki turkálóban szerezte be az egyes ruhadarabjait, ma már kifejezetten trendinek számít.
De nemcsak közvetlenül a ruhák óriási mértékű túltermelése és túlfogyasztása a probléma, hanem a mögötte meghúzódó előállítási, gyártási körülmények is. Jelenleg a Föld egyik legszennyezőbb iparága a divatipar. Mielőtt tehát meggondolatlanul vagy megszokásból vásárolni mész, nézd át a ruhásszekrényedet, és gondold végig, hogy biztos, hogy van-e szükséged új darabra. A ruhavásárlás a cukorhoz és a cigarettához hasonlóan sajnos komoly függőséget is tud okozni, és számtalan kutatás igazolta, hogy csak pillanatnyi boldogságot okoz.
Megdöbbentő adatok a divat világából:
A divatipar a világ legnagyobb iparága. Becslések szerint a világon minden hatodik ember divattal kapcsolatos munkát végez, és a teljes ellátási láncban dolgozók 80%-a nő.
A ruházati cikkek gyártása 2000-től napjainkig 2,4-szeresére nőtt. Jelenleg 80 milliárd ruhadarabot gyártanak évente és körülbelül 20 milliárd cipőt.
A gyors divat trendnek köszönhetően az átlagfogyasztó ma 60%-kal több ruhát vásárol 2000-hez képest, de a ruhák használata a felére csökkent, azaz 40%-át soha nem hordják.
Ha a fogyasztás a jelenlegi ütemben folytatódik, 2050-re háromszor több természeti erőforrásra lesz szükségünk a korábbi felhasználáshoz képest. Jelenleg 70 millió tonna ruhát fogyasztunk el évente.
A harmadik világ országaiban a ruhaipari dolgozók a napi 10-14 órás munkájukért filléreket kapnak. A legforgalmasabb időszakban hajnali 2-3 óráig dolgoztatják őket, a márkák által előírt megrendelések teljesítése érdekében.
Sok gyár, ahol a ruhaipari tömegtermelés folyik, rossz állapotú, a megfelelő szellőzés nem biztosított, emiatt rengeteg mérgező anyagot lélegeznek be a dolgozók.
Mivel a divatiparnak a kezdeti szakaszban nincs szüksége magasan képzett munkaerőre, a becslések szerint több mint 1 millió gyerek dolgozik gyapotföldeken.
Becslések szerint közel 100 millió ember dolgozik otthonról, bejelentett munkaviszony nélkül, azaz a minimális fizetésük mellé semmilyen munkavállalói joggal nem rendelkeznek.
Ha a ruhaipar a jelenlegi úton halad tovább, akkor 2050-re a rendelkezésünkre álló szén-dioxid-kibocsátási költségvetésünk több mint 26%-át használhatja fel.
A divatipar évente 1,2 milliárd tonna üvegházhatást okozó gázt bocsát ki, többet, mint a tengeri és légi közlekedési ágazat összesen.
Minden kilogramm globálisan megtermelt textilszövet után 0,6 kg olaj fogy el, és 2 kg CO2 kerül a levegőbe.
A textilipar a napi vízfogyasztás tekintetében a második legnagyobb iparág.
A textilgyártás mintegy 93 000 millió köbméter vizet használ fel évente, ami a világ édesvíz-kitermelésének 4%-a.
2700 liter vízre van szükség egy pamut elkészítéséhez, ez majdnem annyi, amennyit egy ember 2,5 év alatt megiszik.
Évente 8 millió tonna szemét kerül a tengerekbe és óceánokba. Ez másodpercenként több mint 200 kilogramm szemétnek felel meg. Az óceánokban található összes mikroműanyag 35%-a szintetikus ruházat, például poliészter vagy nylon mosásából származik.
Évente több mint 100 millió fát vágnak ki, amit cellulóz szövetté (viszkóz, műselyem, lyocell) finomítanak.
A textilipar évente 98 millió tonna nem megújuló erőforrástól függ. A műanyag alapú szálak előállításához évente hozzávetőleg 342 millió hordó olajat használnak fel.
A nyersanyag szövetté alakításához mintegy 8000 szintetikus vegyszert használnak.
Az összes ruházati szál 87%-a hulladéklerakókba kerül vagy elégetik.
Évente körülbelül 5.8 millió tonna textíliát dobnak ki az EU-ban, és csak 26%-át hasznosítják újra.
Ugye, a fentiek alapján már te is úgy gondolod, hogy jó lesz az a felső is, amit pár hónapja vásároltál, és nincs szükséged újabb ruhadarabra.
Forrás: cosh-eco.com
Nyitókép: sergeyryzhov/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Egy poliészter ruhának nincs két élete: így indulj el a fenntartható divat útján!
- Válassz környezetbarát lábbelit! 3+1 fenntartható cipőmárka
- Akarod tudni, mi a divat ára? Például az, hogy Kínában százezer embert tartanak fogva kényszermunkatáborokban
Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)