Testünk titkos összefüggései: kezedben a megoldás

Van a testünknek néhány olyan területe, ami kívül esik az értelmezési tartományunkon. Az agyunk az egyik ilyen. Van azonban egy megdöbbentő összefüggés, amellyel pofonegyszerűvé válik minden.

Az Emotion Coaching Uk által bemutatott, Kezünk az agyunk valami animációs adaptáció minden korosztálynak szóló ismeretterjesztő. Az összeállítás Dr. Dan Siegel, a Kaliforniai Egyetem neuropszichiátriai kutatójának kéz-agy összefüggéseit vizsgáló modelljéből készült. Dr. Siegel ismert neuropsziciháter, aki a szellemi egészség szakértője és az emberi kapcsolatok, valamint az agy fejlődésének területén végzett kutatásaival vált ismertté. A kéz-agy összefüggését bemutató metafora pedig segít megmagyarázni és megérteni, mi történik az agyunkban, amikor lélegzünk vagy szorongunk. Jól vizualizálható általa az érzelmi és gondolkodó agy, amelyet főleg érzelmi coaching tréningen szoktak használni arra, hogyan segíthetjük magunkat vagy másokat egy reflektívebb – kevésbé érzelmi döntéseket hozó – látásmód kialakításában és ennek megfelelő döntések meghozatalában.

Veled is előfordult már, hogy valami nagyon erős reakciót váltott ki nálad és nem tudtad, hogy miért? Talán a fenti film segít megérteni és jobban irányítani a viselkedésedet is. Kezed alja reprezentálja az agytörzset, amely az olyan automatikus dolgokért felel, amelyek életben tartanak, mint például a légzés, vagy a pulzusod. A hüvelykujjad a limbikus rendszert, vagyis az érzelmi vagy kötődő agyad szimbolizálja. Ez a két terület felelős az érzéseidért, azok kontrollálásáért és a téged érő helyzetekre adott válaszért. Kézfejed és ujjaid az agykérget jelképezik, más néven a gondolkodó agyat. Amikor az érzelmi és gondolkodó agy együttműködik, könnyedén kontrolláljuk érzelmeinket. Beszélgetünk, és problémákat oldunk meg. De ha mondjuk megijedsz, félsz, az érzelmekért felelős agyrész azonnal átveszi az irányítást. Ezt a reakciót hívják kiakadásnak. Ha valós veszélyben vagy, az érzelmekért felelős agy gyors döntései hasznosak lehetnek. De a veszély elmúltával a gondolkodó agy veszi át újra az irányítást.

Agyam eldobom

Néha azonban olyankor is eldobjuk az agyunkat, amikor semmi szükség rá. Mit tehetünk ilyenkor? Lassú, mély légzéssel vagy a szeretteinkkel való időtöltéssel jelezhetjük a limbikus rendszernek, hogy biztonságban van és újra együttműködhet a kortex-szel. Így pedig már teljes agykapacitásodat használva menedzselheted gondolataidat és érzéseidet.

Nyitókép: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: