Ó, azok a '90-es évek! Ami egykor a megkérdőjelezhető választások korszakának számított, most a nosztalgikus inspiráció végtelen forrásává vált. Nem véletlenül mondják, hogy a divat ismétli önmagát, egy pillantás a mai trendekre máris igazolja ezt.
A ’90-es évek divatja visszatért, és nincs is jobb módja annak, hogy inspirációt merítsünk belőle, mint visszatekinteni az évtized néhány klasszikus filmjére. A stílust azonnal felismerjük, ha Cher Horowitz gardróbját vagy Taylor Durden turkálókból összeállított ruhatárát vizsgáljuk. Néha egy karakter ruhatára egy kulcsfontosságú részletet árul el róla, viszont olykor nem is feltétlenül az a fontos, hogy mit visel, hanem az, hogyan viseli. Mia Wallace a Ponyvaregényből egy remek példa erre. A túlméretezett fehér ing és a rövid fekete nadrág kombinációja papíron nem tűnik különlegesnek, de amikor látjuk, hogy táncol benne, rájövünk, mennyire ikonikus is. Az alábbiakban a ’90-es évek néhány feledhetetlen filmes divatpillanatát gyűjtöttük össze, mely nemcsak nosztalgiára késztethet minket, hanem talán még inspirációit is nyerhetünk belőlük.
Vivian feltűnő piros ruhája a Micsoda nő!-ből
Julia Roberts stílusosan kezdte a ’90-es éveket, amikor eljátszotta az aranyszívű prostituáltat, Vivian Wardot. A gazdag Edward Lewisnek (Richard Gere) köszönhetően a filmben egy igazi Hamupipőke-szerű átalakuláson megy keresztül, hosszú csizmái és sokat mutató felsői helyett gyönyörű ruhákat, kosztümöket és elegáns cipőket kezd el viselni. Vivian legemlékezetesebb öltözéke viszont mégis minden kétséget kizáróan az a Marilyn Vance jelmeztervező által megálmodott, fényes piros, váll nélküli ruha volt, amelyet elegáns fehér kesztyűvel és egy mesés nyakékkel párosított. Az abszolút a ’90-es éveket idéző kontya pedig méginkább teljessé tette megjelenését. Ezt a ruhát látva gondolkodás nélkül tudjuk, hogy melyik filmben is szerepelt.
A femme fatale Catherine fehér garbóruhája az Elemi ösztönben
Sharon Stone Catherine Tramellje a femme fatale tankönyvi példája volt, és ezt persze öltözködése is hűen tükrözte. Egy híres rocksztár meggyilkolásának fő gyanúsítottjaként Catherine viharos szerelmi viszonyba keveredett Nick Currannal (Michael Douglas), az ügyet vizsgáló nyomozóval. Viszont ebben a filmben Catherine egyben a mozi leglenyűgözőbb divatjelenetét is magáénak tudhatja. Bizony, arról a testhezálló fehér garbóruháról beszélünk, ami a híres lábkeresztezős jelenetsorban viselt. Hátratűzött szőke hajával Catherine jeges és hűvös megjelenését máig irigyeljük.
Cher és Dionne kockás szettjei a Spinédzserekben
Mondj egy másik filmet, amely jobban megtestesíti a ’90-es évek divatját, mint a Spinédzserek. Hát persze, hogy nincs ilyen! Komolyan, a Spinédzserek számtalan ikonikus trendet vonultatott fel évtizedből, és mindez Alicia Silverstone Cher Horowitzának volt köszönhető. Ő a múzsánk, a vezetőnk, a társasági pillangónk, aki ugyan nem mindig túl praktikus divattippekkel lát el minket, de a ruhái ettől függetlenül is csodásak, úgyhogy máig isszuk szavait. Gyakran legjobb barátja, Dionne (Stacey Dash) mellett látható, aki persze szintén kifogástalanul öltözködik. Az egyik legjobb divatpillanatuk pedig tagadhatatlanul ez az iskolai egyenruhákat megidéző, kockás blézer-szoknya kombinációkban volt. A legjobban öltözött végzősök díját nálunk örökre birtokolják.
Tyler turkálós ruhatára a Harcosok klubjában
Brad Pitt Tyler Durdenje a ’90-es évek egyik váratlan stílusikonjává vált. Az öltözékeinek vonzereje részben abban rejlik, hogy bárki össze tudta volna állítani őket, és ez természetesen szándékos volt. Michael Kaplan jelmeztervező ugyanis 2011-ben a The Independentnek elmondta, Tyler ruháit gondosan választották ki, hogy tükrözzék alacsony jövedelmű életmódját. „A Harcosok klubjában Pitt karakterének nem volt pénze, egy házban élt, ami nem is az övé volt, és a ruhái nem lehettek túlzottan divatosak – magyarázta. – Úgy döntöttem, hogy ő egy olyan ember lesz, aki nagyszerű dolgokat talál a turkálókban, mert én is így teszek, és tudom, hogy ott vannak.” Ezt a piros bőrdzsekit látva pedig nem is kérdőjeleznénk meg ezt az állítást.
Courtney, Marcie és Julie folyosói megjelenései a Kemény dióban
Az 1988-as Gyilkos játékok című film sikerén felbuzdulva, és egyben megelőzve a 2004-es Bajos csajokat, a Kemény dió egy olyan film lett, amelyben a „rossz lányok” szuper jól néznek ki. Ennek részben az az oka, hogy a Courtneyból (Rose McGowan), Julie-ból (Rebecca Gayheart) és Marcie-ból (Julie Benz) álló trió mindig a legmenőbb trendeket szem előtt tartva öltözött fel. Egyszínű szettek, rövid kardigánok, csípőnadrágok és virágos mini ruhák minden mennyiségben. Az iskola folyosója az ő jelenlétükben szempillantás alatt egy divatbemutató kifutójává alakult át.
Mia ikonikus öltözéke a Ponyvaregényből
Csak Mia Wallace-nak (Uma Thurman) van meg az a képessége, hogy egy egyszerű fehér inget ikonikussá tegyen. 2014-ben Betsy Heimann, a Ponyvaregény jelmeztervezője az ELLE-nek elmondta: „az egész az én egyedi tervezésem volt: a nagyobb gallér, a hosszú mandzsetták és a karcsúsított derék is nőiessé tették a megjelenést. Feszültséget akartam teremteni, mert tudjuk, hogy Marsellus ijesztő alak. Mia a főnök felesége — egy érinthetetlen tárgy —, és mégis hihetetlenül dögös és egy kicsit rosszlány is. Ezek voltak az irányelveim“. A szett megidézéséhez pedig semmi többre nincs szükségünk tehát, mint egy fehér ingre, egy rövidebb fazonú fekete nadrágra, na és persze egy csillogó arany papucsra. Utóbbinak, persze, nem feltétlenül kell a Chaneltól származnia.
A Dude pulcsija A Nagy Lebowskiból
Nem minden nap fordul elő, hogy egy ruhadarab túlnő azon a filmen, amelyben szerepelt. Viszont Dude pulcsija A nagy Lebowskiból pont ilyen. Jeff Bridges vastag, kötött kardigánja uyganis mára a lazább ruhatár alapdarabjává vált. Laza, kényelmes és egy kicsit tisztításra szorul, de Dude pulcsija maga a karakter kiterjesztése. Nem mellesleg, ez egy nagyon könnyen leutánozható jelmez lehet a közelgő halloweenre.
Júlia angyaljelmeze a Rómeó + Júliából
Bár ezúttal egy valódi jelmezről van szó, mégis van valami vitathatatlanul elegáns és sikkes Claire Danes angyali lookjában, amelyet az 1996-os Rómeó + Júliában viselt. Egy tiszta fehér ruhát drámai angyalszárnyakkal párosít, mellyel így azonnal az ártatlanság és érinthetetlenség hatását kelti. Na persze, Leonardo DiCaprio Rómeója is elég sármos a rendkívül élethű lovagi öltözetében. Ruháik szimbolikával vannak ugyan felruházva, de ez tagadhatatlanul az egész film varázsának a része.
Neo hosszú kabátja és napszemüvege a Mátrixból
A Mátrix nemcsak a sci-fi műfajában volt igazi úttörő, hanem utat nyitott az Y2K és a cyber punk divatja előtt is. Az 1999-es filmben Keanu Reeves egy szerény számítógépes programozót játszik, akit Thomas Andersonnak hívnak (de a Neo álnevet használja). A Mátrix elején Neo ruhái nem különösebben figyelemre méltóak. Később viszont ő és Trinity (Carrie-Ann Moss) megteremtették a mára már több mint ikonikussá vált fekete hosszú kabát és a keret nélküli ovális napszemüveg időtlen divatját. Ez egy öltözetet, amely megmagyarázhatatlanul és minden erőlködés nélkül egyszerűen csak menő.
A legvagányabb iskoláslány-ruhák a Bűvöletben
A legtöbb magániskolás diák nem lelkesedik az iskola szigorú öltözködési szabályzata miatt, de a Bűvölet szereplői megkérdőjelezhetetlenül a maguk javára fordították azt. Sarah Bailey (Robin Tunney) családjával San Franciscóból Los Angelesbe költözik, ahol hamar barátságot köt egy csapat kirekesztettel, akikről azt pletykálják, hogy boszorkányok. Nem csoda tehát, hogy merészen átalakított, vagány iskolai egyenruháik csak úgy vonzzák a figyelmet. Ez a leendő boszorkánycsoport viszont nem csak irigylésre méltóan jól néz ki, hanem valódi természetfeletti erejük is van.
Nyitókép: Paramount Pictures
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Időutazás a 2000-es évek vörös szőnyegeire
- Diktáld a divatot a ’90-es évek alapdarabjaiban
- Vissza az időben: újra hódítanak a ’90-es évek beauty trendjei